Jump to content



Αγορα τριβειου και βαφη επιπλων


Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

Θα θελα μια αποψη περι αγορας εκκεντρου τριβειου

Η παρουσα χρηση που το χρειαζομαι ειναι

-Για να τριψω 2 πορτες + τις κασες τους (θα τις εβαφα απο πανω , αλλα δε θελω να "χοντρινουν" και να μην κλεινουν μετα 

-Θελει η γυναικα να βαψει κατι παλια επιπλα με χρωμα κιμωλιας - οποτε φανταζομαι και αυτα πρεπει να τριφτουν για να φυγει το βερνικι 

 

-Πιο μετα ισως εξωτερικη σκαλα που παει προς την ταρατσα (τα καγκελα της ειναι φλατ ) 

 

 

Ελεγα να παρω το μπαταριας dewalt λογο του οτι εχω ηδη δυο 5αμπερες αλλα το βρισκω πανακριβο στα σχεδον 150ε .... 

Οποτε παω για ρευματος , με ολα τα επωνυμα να παιζουν γυρο στο 100αρικο . 

1) Εχουμε καποια προτιμηση ? 2) Κατι δοκιμασμενο για την χρηση μου ? 3) Τι αναλωσιμα θα χρειαστω?  

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είτε πας στο dewalt 

WWW.SKROUTZ.GR

είτε πας στο bosch 

WWW.SKROUTZ.GR

θα κάνεις την δουλειά σου άνετα. Έχω το dewalt και μπορώ να σου πω πως είναι πολύ άνετο στο χέρι και με πολύ καλή απόσβεση κραδασμών. Έχω δουλέψει όμως και το bosch ενός φίλου και το βρήκα εξίσου καλό, με πολύ καλύτερη όμως αναρρόφηση σκόνης και ένα κλικ καλύτερη απόσβεση κραδασμών. Ότι κι αν διαλέξεις θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος. Ο μόνος περιορισμός που έχουν είναι αν θα χωράνε εκεί που θέλεις λόγω του σχετικού όγκου τους. Αναλώσιμα υπάρχουν άφθονα. Εγώ δουλεύω με τα smirdex, που είναι σχετικά φθηνά και καλής ποιότητας. Αν οι επιφάνειες έχουν μόνο βερνίκι μπορείς να ξεκινήσεις με Κ150 ή και με Κ200 με προσοχή και με ταχύτητα περίπου στο μέσο και όχι στο φουλ. Αν δεν προσέξεις και επιμείνεις σε ένα σημείο μπορείς να αφαιρέσεις πολύ υλικό. Αν δεν έχεις δουλέψει ξανά με έκκεντρο καλό είναι να κάνεις πρώτα λίγες δοκιμές σε άλλα ξύλα, για να πάρεις μια ιδέα για την δύναμή τους και την ταχύτητά τους.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος PONDINOS έγραψε:

Είτε πας στο dewalt 

WWW.SKROUTZ.GR

είτε πας στο bosch 

WWW.SKROUTZ.GR

θα κάνεις την δουλειά σου άνετα. Έχω το dewalt και μπορώ να σου πω πως είναι πολύ άνετο στο χέρι και με πολύ καλή απόσβεση κραδασμών. Έχω δουλέψει όμως και το bosch ενός φίλου και το βρήκα εξίσου καλό, με πολύ καλύτερη όμως αναρρόφηση σκόνης και ένα κλικ καλύτερη απόσβεση κραδασμών. Ότι κι αν διαλέξεις θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος. Ο μόνος περιορισμός που έχουν είναι αν θα χωράνε εκεί που θέλεις λόγω του σχετικού όγκου τους. Αναλώσιμα υπάρχουν άφθονα. Εγώ δουλεύω με τα smirdex, που είναι σχετικά φθηνά και καλής ποιότητας. Αν οι επιφάνειες έχουν μόνο βερνίκι μπορείς να ξεκινήσεις με Κ150 ή και με Κ200 με προσοχή και με ταχύτητα περίπου στο μέσο και όχι στο φουλ. Αν δεν προσέξεις και επιμείνεις σε ένα σημείο μπορείς να αφαιρέσεις πολύ υλικό. Αν δεν έχεις δουλέψει ξανά με έκκεντρο καλό είναι να κάνεις πρώτα λίγες δοκιμές σε άλλα ξύλα, για να πάρεις μια ιδέα για την δύναμή τους και την ταχύτητά τους.

 

Δασκαλε να σε ρωτησω 

Πιο ειναι το χαρακτηριστικο οπου θα πρεπει να δωσει καποιος σημασια ? 

Στροφες , δε φανταζομαι να απασχολουν κανεναν μιας και εχουν ρυθμιζομενες 

Βαρος ολα ιδια 

 

Με την λεξη "παλμοι" τι εννοει ο ποιητης ομως ? Το bosch εχει 24.000 ενω τα dewalt 12.000

Η εκκεντροτητα παιζει μεγαλο ρολο ? Και εκειεχουν διαφορες 2.6mm και 1.25mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ενθουσιώδης ερασιτέχνης είμαι, που προτιμώ ότι είναι δυνατόν να το κάνω μόνος μου, από μεράκι και μόνο.

Τα έκκεντρα κάνουν ταυτόχρονα δύο κινήσεις ταλάντωση και περιστροφή ώστε να επιτυγχάνουν ταυτόχρονα μεγάλη αφαίρεση υλικού αλλά και φινίρισμα. Το ένα έχει μεγάλη εκκεντρότητα και λιγότερους παλμούς και το άλλο αντίστροφα. Το αποτέλεσμα όμως είναι πρακτικά το ίδιο. Τουλάχιστον εγώ έχοντας δουλέψει και τα δύο δεν είδα κάποια ουσιώδη διαφορά στο αποτέλεσμα.Και στο λέω εγώ που έχω μια αδυναμία στα bosch. Κατά την γνώμη μου μην σε απασχολούν τόσο αυτές οι τεχνικές λεπτομέριες. Και τα δύο είναι εξαιρετικά εργαλεία και θα τα χαρείς. Όταν εγώ πήρα το dewalt ήταν απλώς θέμα ότι το βρήκα στα 65e, και σε διαβεβαιώ ότι δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στο ελάχιστο. Τώρα που οι τιμές τους είναι σχεδόν ίδιες είναι καθαρά θέμα προτίμησης μάρκας. Διαφορά στην εργασία σου δεν θα δείς.

Όσο αφορά την σκάλα που θέλεις να τρίψεις μελοντικά, εξαρτάται από το πόσο κοντά είναι τα κάγκελα μεταξύ τους και αν θα μπορείς να τα δουλέψεις με αυτά τα έκκεντρα. Πολύ πιθανόν για εκεί να χρειαστείς τριβείο τύπου δέλτα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος PONDINOS έγραψε:

Και εγώ ενθουσιώδης ερασιτέχνης είμαι, που προτιμώ ότι είναι δυνατόν να το κάνω μόνος μου, από μεράκι και μόνο.

Τα έκκεντρα κάνουν ταυτόχρονα δύο κινήσεις ταλάντωση και περιστροφή ώστε να επιτυγχάνουν ταυτόχρονα μεγάλη αφαίρεση υλικού αλλά και φινίρισμα. Το ένα έχει μεγάλη εκκεντρότητα και λιγότερους παλμούς και το άλλο αντίστροφα. Το αποτέλεσμα όμως είναι πρακτικά το ίδιο. Τουλάχιστον εγώ έχοντας δουλέψει και τα δύο δεν είδα κάποια ουσιώδη διαφορά στο αποτέλεσμα.Και στο λέω εγώ που έχω μια αδυναμία στα bosch. Κατά την γνώμη μου μην σε απασχολούν τόσο αυτές οι τεχνικές λεπτομέριες. Και τα δύο είναι εξαιρετικά εργαλεία και θα τα χαρείς. Όταν εγώ πήρα το dewalt ήταν απλώς θέμα ότι το βρήκα στα 65e, και σε διαβεβαιώ ότι δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στο ελάχιστο. Τώρα που οι τιμές τους είναι σχεδόν ίδιες είναι καθαρά θέμα προτίμησης μάρκας. Διαφορά στην εργασία σου δεν θα δείς.

Όσο αφορά την σκάλα που θέλεις να τρίψεις μελοντικά, εξαρτάται από το πόσο κοντά είναι τα κάγκελα μεταξύ τους και αν θα μπορείς να τα δουλέψεις με αυτά τα έκκεντρα. Πολύ πιθανόν για εκεί να χρειαστείς τριβείο τύπου δέλτα.

 

Απο που το ειχες βρει τοσο ? Παιζει τωρα στο eshop 88e 

Οσο για την σκαλα , ειναι πολυ πυκνα , ισως και να μην χωραει δαχτυλο αναμεσα τους , οποτε στο μεγαλυτερο κομματι θα το παει σφαιρα 

 

Για την πορτα οπου εχει ηδη μπογια επανω της , να ξεκινησω και εκει με 150 ? Εκτος αν υπαρχει καποιος αλλος να βγαλω "τα χοντρα" ευκολοτερα . 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από το eshop το είχα πάρει, όμως πριν από τρία χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Για την πόρτα αν έχει λαδομπογιά που έχει δημιουργήσει κρούστα, θα δοκίμαζα είτε κάποιο remover είτε θερμοπίστολο για να φύγει η μπογιά και μετά το τριβείο. Παρότι δεν έχω κάνει κάτι αντίστοιχο, ξέρω ότι η μπογιά είναι αρκετά δύσκολο να απομακρυνθεί γιατί θα σου στομώνει τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2023 at 4:12 ΜΜ, το μέλος PONDINOS έγραψε:

Και εγώ από το eshop το είχα πάρει, όμως πριν από τρία χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Για την πόρτα αν έχει λαδομπογιά που έχει δημιουργήσει κρούστα, θα δοκίμαζα είτε κάποιο remover είτε θερμοπίστολο για να φύγει η μπογιά και μετά το τριβείο. Παρότι δεν έχω κάνει κάτι αντίστοιχο, ξέρω ότι η μπογιά είναι αρκετά δύσκολο να απομακρυνθεί γιατί θα σου στομώνει τους δίσκους.

 

Εχεις δοκιμασει μηπως τους δισκους του Lidl ? Πηγα σημερα για κατι ακυρο και βρηκα οτι εχει 6x60K + 6x120K + 6x240K με μολις 2ε το σετακι . Πηρα 3 σετ για δοκιμη . 

Περιμενω να μου ερθει ο bosch τελικα 😁

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω δοκιμάσει. Τίποτα το εξαιρετικό και θα έλεγα ότι φθείρονται γρήγορα σε σχέση με άλλους. Δεν θα τους πρότεινα. Η χρυσή τομή απόδοσης και τιμής θα έλεγα πως είναι τα δισκάκια της smirdex, που είναι και ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.