Jump to content



σίγουρα δεν διαβάζονται μεγαλύτεροι SSD?


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Βρίσκω σε διάφορα σημεία το συγκεκριμένο 4570 , Hewlett Packard small from factor που θέλω να αγοράσω:

 

Hewlett Packard EliteDesk 800 G1 i5-4570 SFF

 

https://www.refurbishstore.gr/shop/pc/hp-elitedesk-800-g1-sff-i5-4570-8gb-500gb-hdd-dvdrw/

 

Το συγκεκριμένο το έχω δοκιμάσει, και είναι εντάξει για το σκοπό που το θέλω. Σε ένα και μόνο, όμως, σημείο μου τα χαλάει:το max μέγεθος του bootable SSD. Απ' ο,τι είδα καί στο site τής Hewlett Packard, δίνουν max μέγεθος τον SSD εκκίνησης 500GB. Εγώ ήθελα να εγκαταστήσω 1TB ή 2TB. Μήπως κάποιος ξέρει την περίπτωση; Μήπως το συγκεκριμένο μοντέλο το έχει, και έχει εγκαταστήσει SSD > 500GB; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά στο site τής HP;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, ήθελα κάτι να ρωτήσω για το ίδιο μηχάνημα που τελικά πήρα, και έχει επάνω ενσωματωμένη την GPU Intel 4600. Είναι μία ερώτηση επάνω σε Linux.

Εγκατέστησα το Ubuntu 22.04. Ήθελα να βάλω τους τελευταίους drivers τής κάρτας γραφικών.

 

Με τη βοήθεια του κυρίου εδώ:

 

https://youtu.be/Thdmu-Uf3l8

 

εγκατέστησα τα mesa-utils, και σε terminal έδωσα glxinfo , και μεταξύ άλλων μου δίνει στο output για OpenGL:

 

OpenGL vendor string: Intel
OpenGL renderer string: Mesa Intel(R) HD Graphics 4600 (HSW GT2)
OpenGL core profile version string: 4.6 (Core Profile) Mesa 22.0.5
OpenGL core profile shading language version string: 4.60

 

Για να μαθαίνουμε και μεις οι αρχάριοι κάτι στο linux:

 

a. Πώς θα ξέρω από το glxinfo ότι έχω τους τελευταίους drivers στο 22.04;

 

b. Μπορώ από κάπου να βρω ότι η Intel 4600. που έχω μπορεί να εγκατασταθεί στο 22.04;

 

c. Εάν μορεί να εγκατασταθεί στο 22.04 , υπάρχει κάποιος οδηγός-video ή κάποια σελίδα-οδηγός να με βοηθήσει να εγκαταστήσω την 4600 στο 22.04 , διότι με το παραπάνω video δεν φωτίστηκα και τόσο καλά, ούτε κάποια ικανοποιητική σελίδα βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.