Jump to content



Ερώτηση για pixel οθόνης.


Recommended Posts

Καλημέρα.

χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία.

Πριν 3 μήνες, αγόρασα το monitor https://www.skroutz.gr/s/44427660/HP-OMEN-32q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html .

Το θέμα μου είναι, ότι τώρα εντόπισα, πάνω δεξιά και αριστερά στις γωνίες 2 pixel, ακριβώς στο ίδιο σημείο.

Μέχρι τώρα δεν τα είχα εντοπίσει, γιατί πρέπει να πέσει φως στο σημείο και με την κατάλληλη γωνία... για να τα παρατηρήσεις!

Τα pixel, είναι στο μαύρο πλαίσιο, μισού εκατοστού περίπου που έχει η οθόνη.IMG_20240104_152247.thumb.jpg.e053ea0cf63ad1a3f46aace82d15f49c.jpg IMG_20240104_152332.thumb.jpg.3774a5a7b1f32eca353928a05e15bcd1.jpg

Το monitor είναι ok, εκτός από αυτό.

Θα ήθελα την γνώμη σας, εάν αξίζει να μπω σε διαδικασία επιστροφής - εγγύηση κτλ???  

 

Έγινε επεξεργασία από thefou
Link to comment
Share on other sites

για μενα αξιζει να ασχοληθεις. καινουρια οθονη ειναι......

βεβαια το αν θα βγαλεις ακρη ειναι αμφιβολο!

φιλος πηρα την νεα G9 της samsung (1600e οθονη) και ειχε 2 κολλημενα pixel στο κοντρο και τους πηρε τηλ την επομενη μερα και η samsung του ειπε οτι ειναι στα φυσιολογικα πλαισια και σηκωσε ψηλα τα χερια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω σωστά από την περιγραφή και την εικόνα, τα "πίξελ" δεν είναι στο πάνελ, αλλά κάποιο σκουπιδάκι στο πλαίσιο της οθόνης (bezel). Για μια ατέλεια στην κορνίζα δεν αξίζει να ασχοληθείς. Ειδικά αν το πάνελ που σου έτυχε δεν έχει πολύ IPS glow και ρισκάρεις να πάρεις κάποιο χειρότερο αν το αντικαταστήσεις. Επίσης αν υπάρχει το ενδεχόμενο να πάρεις refurbished -δεν ξέρω την πολιτική της HP για RMA στη συγκεκριμένη οθόνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Ο προβληματισμός μου είναι, ότι βρίσκονται σε σημείο που δεν "ενοχλούν".

Εάν μπω στην διαδικασία αλλαγής (είμαι εκτός μεγάλων πόλεων, πακετάρισμα από την αρχή, courier...) και στείλουν χειρότερη... (pixel στο κέντρο, όπως του φίλου σου η με το πήγαινε - έλα, στο ίδιο το monitor...).

  

3 ερωτήσεις ακόμη.

Αυτά είναι καμένα η κολλημένα pixel???

Το μαύρο πλαίσιο, μισού εκατοστού στην οθόνη είναι φυσιολογικό???

Ο κέρσορας αριστερά και πάνω στην οθόνη σταματά στο μαύρο πλαίσιο, ενώ δεξιά και κάτω εξαφανίζεται... είναι οκ αυτό???    

 

Έγινε επεξεργασία από thefou
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος acct έγραψε:

Αν καταλαβαίνω σωστά από την περιγραφή και την εικόνα, τα "πίξελ" δεν είναι στο πάνελ, αλλά στο πλαίσιο της οθόνης (bezel). Για μια ατέλεια στην κορνίζα δεν αξίζει να ασχοληθείς. Ειδικά αν το πάνελ που σου έτυχε δεν έχει πολύ IPS glow και ρισκάρεις να πάρεις κάποιο χειρότερο αν το αντικαταστήσεις. Επίσης αν υπάρχει το ενδεχόμενο να πάρεις refurbished -δεν ξέρω την πολιτική της HP για RMA στη συγκεκριμένη οθόνη.

Ακριβώς αυτός είναι ο φόβος μου, μην μπλέξω χειρότερα...

Από τα ελάχιστα που γνωρίζω, το μόνιτορ είναι ok. Ευχαριστημένος μέχρι τώρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, thefou said:

Αυτά είναι καμένα η κολλημένα pixel???

Το μαύρο πλαίσιο, μισού εκατοστού στην οθόνη είναι φυσιολογικό???

Ο κέρσορας αριστερά και πάνω στην οθόνη σταματά στο μαύρο πλαίσιο, ενώ δεξιά και κάτω εξαφανίζεται... είναι οκ αυτό???    

 

Ξαναλέω, υπό την προϋπόθεση ότι βλέπουμε σωστά την εικόνα:

 

Δεν είναι πίξελ, είναι έξω από το πάνελ, είναι κυριολεκτικά η (αδρανής) κορνίζα της οθόνης.

Είναι απόλυτα φυσιολογικά. Το κάτω πλαίσιο χάνεται μερικώς μέσα στο πλαστικό σασί.

Είναι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

σε τι αναλυση εχεις ορισει την οθονη σου και με τι καλωδιο την εχεις συνδεσει?

displayport, 2k 120hz.

Όσο δίνει η οθόνη και η κάρτα γραφικών. Είναι παλιά, r9 380.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χίλια ευχαριστώ, θα μείνει όπως είναι.

Δε νομίζω, ότι αξίζει το ρίσκο, επιστροφή κτλ.

 

Και πάλι χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία, για εσάς και τις οικογένειές σας.

Σας ευχαριστώ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.