Jump to content



Αγορά νέου desktop


Recommended Posts

Καλημέρα

 

Είμαι στη διαδικασία αγοράς νέου υπολογιστή. Από το τωρινό σύστημα θέλω να κρατήσω για την ώρα μόνο την κάρτα γραφικών μία 1060 6GB και το κουτί ένα Asus AP201

Οπότε προς αγορά είναι:

Τροφοδοτικό - Full modular, 80 Gold φαντάζομαι 750W?

Μητρική - θα πρέπει να είναι mATX, με 2 τουλάχιστον m.2, και να έχει κι ενσωματωμένο Wifi-Bluetooth. Ιδανικά & internal header για USB-C μιας και έχει και το κουτί και με βολεύει αφού έχω γεμίσει τέτοια καλώδια, αλλά δεν είναι deal breaker

Επεξεργαστής - Σκεφτόμουν ή τον 5800X για τους επιπλέον πυρήνες ή τον 7600 για το γεγονός ότι είναι πιο καινούριος. Από δουλειές: python (beautifulsoup, selenium, opencv, pandas, scikit κατά κύριο λόγο), photoshop, και από gaming κανένα football manager που ανοίγει κυρίως την ώρα των meetings :p

Μνήμη: the more the merrier. Ελάχιστο τα 32gb

Αποθηκευτικός χώρος: 2TB nvme. Αργότερα θέλω να προσθέσω κι άλλο ως αποθήκη στο άλλο m.2 slot

Ψύκτρα. Θέλω ησυχία

 

Έχω βρει δύο σετ ως τώρα, όπως είπα το ένα περιστρέφεται γύρω από τον 5800x και το άλλο γύρω από τον 7600:

Τα σταθερά είναι αυτά:

Corsair RM750e ATX12V v3 750W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold

Be Quiet Pure Rock 2 Ψύκτρα Επεξεργαστή για Socket AM4/AM5/1200/115x

Lexar NM790 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

 

Και μετά, για τον 5800X:

AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM4 σε Κουτί

Kingston FURY Beast 64GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x32GB) και Ταχύτητα 3200 για Desktop

Gigabyte B550M DS3H AC (rev. 1.0) Wi-Fi Motherboard Micro ATX με AMD AM4 Socket

 

και για τον 7600:

AMD Ryzen 5 7600 3.8GHz Επεξεργαστής 6 Πυρήνων για Socket AM5 σε Κουτί με Ψύκτρα

Gigabyte B650M D3HP AX (rev. 1.0) Wi-Fi Motherboard Micro ATX με AMD AM5 Socket

Corsair Vengeance 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 5200 για Desktop

 

Στο διαταύτα:

έχουν διαφορά <50€. Έχει λογική να πάω στο ένα ή το άλλο; Επίσης, υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο σε intel για να σκεφτώ;

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα 7600 ΑΜ5 γιατι εχει μελλον ακομα η πλατφορμα. Επισης εχουν πεσει πολυ οι DDR5 οποτε εννοειται θα πας laste gen! Και οταν με το καλο βγουν οι 9800X3d η οτι αλλο σου γυαλισει απλα το πετας πανω και εισαι μαγκας

ΑΜ4 εχει πεθανει αρα δεν ασχολουμαστε εφοσον δεν υπαρχει ηδη καποια καλη βαση σε ΑΜ4

Ιντελ δεν θα προτεινα γιατι ετοιμαζεται να αλλαξει παλι σοκετ (κλασικα) οποτε αν επενδησεις στο 1700 και θες μετα αναβαθμιση.....κλασικη ιντελ

 

αληθεια ποιο ειναι το υπαρχον συστημα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Ένα αρχαίο i5 4690 με 8gb ram 

καρφι για 7600 τοτε (πουλαω και τον δικο μου αν θες χαχαχ)

μητρικη παιζει να ανεβεις λιγο σε λ7? αυτη μου αρεσει πιο πολυ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο ψάξιμο για μηχάνημα με παρόμοιες απαιτήσεις μιας και τρέχω παρόμοια πράγματα με αυτά που τρέχεις και εσύ. Μερικά points:

Θα σου πρότεινα όσους περισσότερους πυρήνες/threads μπορείς γιατί  ακόμα και 12 με 16 thread έχουν κάπως αισθητή διαφορά.

Δεν αναφέρω τις δαιδαλώδεις αναζητήσεις μου, απλά θα αναφέρω τα σεταπ ανάμεσα στα οποία προσπαθώ να επιλέξω:

 

1. Οικονομικότερη επιλογή με περιορισμένη αναβαθμισιμότητα 5700G/Χ + ROG B550 ATX + 64GB 3600MHz RAM στα 550€ περίπου

 

2. Μέση επιλογή με θεωρητικά μέγιστη αναβαθμισιμότητα : 7700 + ΤUF B650 mATX + 64GB 5600ΜHz RAM στα 800€ περίπου

 

3. Intel YOLO build με 14600k/14700k +  TUF Β760 mATX ή ROG B760 ITX + 64GB 5600ΜHz RAM στα 750€ περίπου με τον i5 ή 850€ με τον i7.

 

Το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Το intel είναι το πιο παράλογο build σαν επιλογή αλλά και το πιο ενδιαφέρον λόγω p/e cores και συνολικού thread count και για αυτό το σκέφτομαι αρκετά.

Cooling: Tα πρώτα 2 έχουν και την στοκ της AMD to get you going και γενικά δεν έχουν τρελές απαιτήσεις στην ψύξη, με intel μάλλον πας κατευθείαν για ΑΙΟ με τον i7 ή βαρβάτη αερόψυξη με τον i5.

PSU: Αν πάρεις corsair, RMx πάρε καλύτερα. Ιδανικά 850άρι που δεν έχει μεγάλη διαφορά απ' το 750.

SSD: Όποιον και να πάρεις απ' τους WD SNX850 / Kingston Fury / Corsair MP600 θα είσαι κομπλέ νομίζω. Ακόμα και με KC3000 εδώ που τα λέμε. 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Είμαι στο ψάξιμο για μηχάνημα με παρόμοιες απαιτήσεις μιας και τρέχω παρόμοια πράγματα με αυτά που τρέχεις και εσύ. Μερικά points:

Θα σου πρότεινα όσους περισσότερους πυρήνες/threads μπορείς γιατί  ακόμα και 12 με 16 thread έχουν κάπως αισθητή διαφορά.

Δεν αναφέρω τις δαιδαλώδεις αναζητήσεις μου, απλά θα αναφέρω τα σεταπ ανάμεσα στα οποία προσπαθώ να επιλέξω:

 

1. Οικονομικότερη επιλογή με περιορισμένη αναβαθμισιμότητα 5700G/Χ + ROG B550 ATX + 64GB 3600MHz RAM στα 550€ περίπου

 

2. Μέση επιλογή με θεωρητικά μέγιστη αναβαθμισιμότητα : 7700 + ΤUF B650 mATX + 64GB 5600ΜHz RAM στα 800€ περίπου

 

3. Intel YOLO build με 14600k/14700k +  TUF Β760 mATX ή ROG B760 ITX + 64GB 5600ΜHz RAM στα 750€ περίπου με τον i5 ή 850€ με τον i7.

 

Το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Το intel είναι το πιο παράλογο build σαν επιλογή αλλά και το πιο ενδιαφέρον λόγω p/e cores και συνολικού thread count και για αυτό το σκέφτομαι αρκετά.

Cooling: Tα πρώτα 2 έχουν και την στοκ της AMD to get you going και γενικά δεν έχουν τρελές απαιτήσεις στην ψύξη, με intel μάλλον πας κατευθείαν για ΑΙΟ με τον i7 ή βαρβάτη αερόψυξη με τον i5.

PSU: Αν πάρεις corsair, RMx πάρε καλύτερα. Ιδανικά 850άρι που δεν έχει μεγάλη διαφορά απ' το 750.

SSD: Όποιον και να πάρεις απ' τους WD SNX850 / Kingston Fury / Corsair MP600 θα είσαι κομπλέ νομίζω. Ακόμα και με KC3000 εδώ που τα λέμε. 

 

Και εγω στο ψαξιμο ειμαι αλλα για rendering με περιορισμενο Budget. Εχω καταλήξει την ιντελα 14600κ με 6000+ μνημη.. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

οποιος θελει πυρήνες (φθηνούς) παει ιντελ

πως αλλαζουν ετσι τα πραγματα 

 

και single core performance...ειναι πολυ σημαντικό και αυτο.

 

To μονο δίλλημα ειναι οτι πας σε νεκρή πλατφορμα.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

και single core performance...ειναι πολυ σημαντικό και αυτο.

 

To μονο δίλλημα ειναι οτι πας σε νεκρή πλατφορμα.

σε single ειναι μπροστα η AMD

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

οποιος θελει πυρήνες (φθηνούς) παει ιντελ

πως αλλαζουν ετσι τα πραγματα 

 

13 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

σε single ειναι μπροστα η AMD

https://www.tweaktown.com/reviews/10560/intel-core-i5-14600k-raptor-lake-refresh-cpu/index.html

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-14600k/6.html

 

λινκ?

 

Στα ιδια λευτα (7700Χ) ο 14600Κ πιστευω δεν εχει αντιπαλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, GeorgeVasil said:

To μονο δίλλημα ειναι οτι πας σε νεκρή πλατφορμα.

 

Δεν υπάρχει δίλλημα ουσιαστικό. Γιατί και να ήταν αναβαθμισιμη σε ιντελ θα ήταν το πολυ για 1-2 γενιές που έτσι όπως εξελίσσονται δεν έχει τόσο μεγάλο νοημα να αλλάξεις.

Στην AMD η ΑΜ5 δε νομίζω να επαναλάβει την μακροζωία της ΑΜ4 αν συνεχίσει να βγάζει τοστιέρες η ιντελα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

https://www.tweaktown.com/reviews/10560/intel-core-i5-14600k-raptor-lake-refresh-cpu/index.html

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-14600k/6.html

 

λινκ?

 

Στα ιδια λευτα (7700Χ) ο 14600Κ πιστευω δεν εχει αντιπαλο.

Ναι δε ρεντερινγκ εχεις δικιο! Δεν ξερω και κατα ποσο εκμεταλλεύεται την 3D V-Cache

Εχω μεινει στο gaming που ο 7800χ3δ τα σαρώνει ολα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Δεν υπάρχει δίλλημα ουσιαστικό. Γιατί και να ήταν αναβαθμισιμη σε ιντελ θα ήταν το πολυ για 1-2 γενιές που έτσι όπως εξελίσσονται δεν έχει τόσο μεγάλο νοημα να αλλάξεις.

Στην AMD η ΑΜ5 δε νομίζω να επαναλάβει την μακροζωία της ΑΜ4 αν συνεχίσει να βγάζει τοστιέρες η ιντελα.

 

 

1 λεπτό πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ναι δε ρεντερινγκ εχεις δικιο! Δεν ξερω και κατα ποσο εκμεταλλεύεται την 3D V-Cache

Εχω μεινει στο gaming που ο 7800χ3δ τα σαρώνει ολα 

Παντως δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου, (και θα το ξαναγραψω και ας με κοροιδεψτε..) σε οτι μηχανημα Intel καθομαι...νιωθω μια παραπανω σπιρταδα σε σχεση με AMD...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Παντως δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου, (και θα το ξαναγραψω και ας με κοροιδεψτε..) σε οτι μηχανημα Intel καθομαι...νιωθω μια παραπανω σπιρταδα σε σχεση με AMD...

Νομιζω πως εχεις δικιο

Και για να το εξηγησω, μαλλον εννοεις τα loading times. Δλδ απο την στιγμη που θα πατησεις να τρεξει κατι, ειτε ειναι παιχνιδι ειτε καποια εφαρμογη σε amd αργει περισσοτερο. Οταν αλλαξα απο 10700Κ και πηγα στον 7600Χ κρατησα τον ιδιο nvme και ειδικα στα παιχνιδια το loading time εχει διπλασιαστει αν οχι 3πλασιαστει

  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BloodMage said:

Νομιζω πως εχεις δικιο

Και για να το εξηγησω, μαλλον εννοεις τα loading times. Δλδ απο την στιγμη που θα πατησεις να τρεξει κατι, ειτε ειναι παιχνιδι ειτε καποια εφαρμογη σε amd αργει περισσοτερο. Οταν αλλαξα απο 10700Κ και πηγα στον 7600Χ κρατησα τον ιδιο nvme και ειδικα στα παιχνιδια το loading time εχει διπλασιαστει αν οχι 3πλασιαστει

 

Εχμ, αλλαξα nvme, έκανα clean installs, αλλαξα κάρτα γραφικών (απο nvidia σε amd) για κάποιο διάστημα για τον λόγο αυτό στον 5600X και μετά στον 5800x3d.

Νόμιζα είναι το ένα νομιζα είναι το άλλο, εψαχνα, όχι, οταν ξυπνάει από sleep έχει microstutter στα windows 11 κατά το άνοιγμα electron εφαρμογών. Στον 10600 δεν το εκανε, στον i7 10ης γενιάς του λαπτοπ επίσης όχι. Δεν το έκανε ούτε στον δεινοσαυρικό i7 920.

Στο Linux δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντιστοιχο. Δεν ξέρω αν φταίει η AMD ή η μητρική ή ο scheduler των windows ή είναι άσχετο και φταίει τελικά η καρτα γραφικών. Με τα updates σε win και bios έχει μειωθεί σημαντικά αλλά δεν έχει εξαλειφθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Εχμ, αλλαξα nvme, έκανα clean installs, αλλαξα κάρτα γραφικών για κάποιο διάστημα για τον λόγο αυτό στον 5600X και μετά στον 5800x3d.

Νόμιζα είναι το ένα νομιζα είναι το άλλο, εψαχνα, όχι, οταν ξυπνάει από sleep έχει microstutter στα windows 11 κατά το άνοιγμα electron εφαρμογών. Στον 10600 δεν το εκανε, στον i7 10ης γενιάς του λαπτοπ επίσης όχι. Δεν το έκανε ούτε στον δεινοσαυρικό i7 920.

Στο Linux δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντιστοιχο. Δεν ξέρω αν φταίει η AMD ή η μητρική ή ο scheduler των windows. Με τα updates σε win και bios έχει μειωθεί σημαντικά αλλά δεν έχει εξαλειφθεί.

Αβθσσος η ψυχη της τεχνολογιας. Μεροικες φορες ειναι να τρελενεσαι. Και εγω τα εχω δοκιμασει ολα. Εννοειται clean install τα παντα.

 

Και για να σας τρελανω και αλλο. Διπλα μου ακριβως που ειναι το πισι της γουάιφ, 5600 16giga ram 3200 και ΑΠΛΟ ssd με sata οχι nvme φορτωνει τα παιχνιδια στον 1/3 του χρονου απο το δικο μου

Επισης, φιλος που και αυτος αναβαθμισε απο 10700Κ οπως εγω, βεβαια αυτος πηγε 7800Χ3Δ μου λεει οτι τα loading times εχουν πεσει στο μισο σε σχεση με την προηγουμενη του πλατφορμα (και αυτος δεν αλλαξε nvme εχει τον ιδιο που ειχε και πριν με τον 10700κ)

τρελαίνεσαι η δεν τρελαίνεσαι? 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Cooling: Tα πρώτα 2 έχουν και την στοκ της AMD to get you going και γενικά δεν έχουν τρελές απαιτήσεις στην ψύξη, με intel μάλλον πας κατευθείαν για ΑΙΟ με τον i7 ή βαρβάτη αερόψυξη με τον i5.

 

άρα η intel κόβεται για εμένα, γιατί δε με πολυψήνει να έχω μια σόμπα το καλοκαίρι 😕

 

13 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

PSU: Αν πάρεις corsair, RMx πάρε καλύτερα. Ιδανικά 850άρι που δεν έχει μεγάλη διαφορά απ' το 750.

Αν είναι να ανέβω στα 150, δε θα ήταν προτιμότερο ένα seasonic focus plus 850w?

 

14 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

SSD: Όποιον και να πάρεις απ' τους WD SNX850 / Kingston Fury / Corsair MP600 θα είσαι κομπλέ νομίζω. Ακόμα και με KC3000 εδώ που τα λέμε. 

👍

 

Γενικά, όπως θα καταλάβατε κι από το γεγονός ότι η αλλαγή είναι από 4xxx series, δεν τρελαίνομαι πολύ για αναβαθμίσεις, απλά το τωρινό pc έχει αρχίσει να δείχνει καμιά φορά τα χρόνια του και μιας και είμαι σχετικά άνετος αυτήν την περίοδο είπα να κάνω την αλλαγή. Δε λέω ότι θα το κρατήσω και το κανούριο 11 χρόνια, αλλά δε νομίζω ότι θα το αναβαθμίζω και κάθε 2 ή 3 χρόνια. Άρα θέλω κάτι που, με βάση τα τωρινά δεδομένα και το τωρινό forecast να με κρατήσει καλά γύρω στα 5-6 χρόνια. Μετά καλά να είμαστε και βλέπουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, navaho7 said:

άρα η intel κόβεται για εμένα, γιατί δε με πολυψήνει να έχω μια σόμπα το καλοκαίρι 😕

 

Αν είναι να ανέβω στα 150, δε θα ήταν προτιμότερο ένα seasonic focus plus 850w?

 

👍

 

Γενικά, όπως θα καταλάβατε κι από το γεγονός ότι η αλλαγή είναι από 4xxx series, δεν τρελαίνομαι πολύ για αναβαθμίσεις, απλά το τωρινό pc έχει αρχίσει να δείχνει καμιά φορά τα χρόνια του και μιας και είμαι σχετικά άνετος αυτήν την περίοδο είπα να κάνω την αλλαγή. Δε λέω ότι θα το κρατήσω και το κανούριο 11 χρόνια, αλλά δε νομίζω ότι θα το αναβαθμίζω και κάθε 2 ή 3 χρόνια. Άρα θέλω κάτι που, με βάση τα τωρινά δεδομένα και το τωρινό forecast να με κρατήσει καλά γύρω στα 5-6 χρόνια. Μετά καλά να είμαστε και βλέπουμε

 

Kαλά δεν είναι ανάγκη να πάρεις K τσιπάκι. Τα nonK που είναι 65 watt δεν νομίζω να θέλουν κάτι ιδιαίτερο από ψύξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Kαλά δεν είναι ανάγκη να πάρεις K τσιπάκι. Τα nonK που είναι 65 watt δεν νομίζω να θέλουν κάτι ιδιαίτερο από ψύξη.

12600Κ και 14600Κ στοκ δεν εχει θεμα με θερμοκρασιες. Ο 13600Κ ηταν θερμαστρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Kαλά δεν είναι ανάγκη να πάρεις K τσιπάκι. Τα nonK που είναι 65 watt δεν νομίζω να θέλουν κάτι ιδιαίτερο από ψύξη.

νομιζω δεν εχει βγει ακομα νον-Κ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.