Jump to content



Σετ μικροφώνων και κάμερας για διαλέξεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ξεκίνησα πρόσφατα μεταπτυχιακό και ισχύει το μοντέλο της υβριδικής παρακολούθησης (κατά βάση σε αμφιθέατρο ή αίθουσα, αλλά αν για κάποιο λόγο κάποιος δεν μπορεί να παρακολουθήσει με φυσική παρουσία δίνεται η δυνατότητα online παρακολούθησης).

Ο εξοπλισμός των ομιλητών περιλαμβάνει μόνο το μικρόφωνο και την κάμερα του laptop, με αποτέλεσμα:

1. Πολλοί ομιλητές να θέλουν να κυκλοφορήσουν μέσα στην αίθουσα κατά τη διάρκεια της διάλεξης και να μην μπορούν.

2. Η ποιότητα του ήχου και της εικόνας του ομιλητή να είναι στοιχειώδης.

3. Όταν υπάρχουν απορίες από το ακροατήριο, ή γίνεται συζήτηση, οι τηλε-εκπαιδευόμενοι να μην ακούν τί λέγεται μακρύτερα απο 2 μέτρα από το laptop.

 

Επισημαίνοντας τα προβλήματα, μου ανατέθηκε να προτείνω εξοπλισμό, ώστε να τα αντιμετωπίσουμε.

 

Σκέφτηκα ένα format με μικρόφωνα πέτου (ένα για τον ομιλητή και ένα για το ακροατήριο) τα οποία να συνδέονται ασύρματα με το laptop, και μια κάμερα η οποία κλειδώνει πάνω στον ομιλητή, και τον ακολουθεί στις κινησεις του.

 

Σχετικά με το κομμάτι του ήχου βρήκα το Rode Wireless GO II (και το Boya Omic-U, για το οποίο δεν βρήκα κάπου ότι σίγουρα δουλεύει με Windows).

 

Σχετικά με το κομμάτι της εικόνας ξέρω ότι υπάρχει η τεχνολογία του αauto tracking πάνω στον ομιλητή, αλλά δεν έχω ιδέα από κόστος και τη διαθεσιμότητα.

 

Προτάσεις σε προϊόντα ή και καλύτερες υλοποιήσεις θα ήταν παραπάνω απο ευπρόσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Dji osmo pocket 3 combo και τα μυαλά στο blender τσεκαρε το έχει διάφορες δυνατότητες, σίγουρα ένα 1080p είναι κομπλέ....

 

Είναι τελείως πρόχειρη σαν ιδέα μετά πας σε ποιο επαγγελματικές καταστάσεις 

 

Θέλεις ασύρματο μικρόφωνο όπως γράφεις για αρχή και μετά μια καμεριτσα τουλάχιστον 1080p της creative v3 έχει και καλά μικρόφωνα και καλή καμερα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2024 at 9:59 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Πάρτε κανένα Logitech Group.

Η χρήση θα είναι σε αίθουσα ~50 ατόμων ή αμφιθέατρο ~150 ατόμων. Το είχα δει, αλλά δε νομίζω ότι θα μας καλύψει μια τέτοια λύση.

 

 

 

On 1/4/2024 at 10:27 ΜΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Dji osmo pocket 3 combo και τα μυαλά στο blender τσεκαρε το έχει διάφορες δυνατότητες, σίγουρα ένα 1080p είναι κομπλέ....

 

Είναι τελείως πρόχειρη σαν ιδέα μετά πας σε ποιο επαγγελματικές καταστάσεις 

 

Θέλεις ασύρματο μικρόφωνο όπως γράφεις για αρχή και μετά μια καμεριτσα τουλάχιστον 1080p της creative v3 έχει και καλά μικρόφωνα και καλή καμερα

Μας νοιάζει να είναι και κατά το δυνατόν απλό στο στήσιμο και τη χρήση, καθώς δε θα είμαι πάντα εκεί να το στήνω. Κάποια στιγμή θα το τελειώσω το μεταπτυχιακό! 😄

 

Επίσης, νομίζω χρειαζόμαστε κάτι παραπάνω από μια απλή webcam αν θέλουμε και τη λειτουργία του auto tracking.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

λεφτά για όλα αυτά + κάποιο μικρόφωνο πέτου

 

WWW.OBSBOT.COM

Explore OBSBOT Tail Air: Your AI-powered 4K PTZ streaming camera for stunning visuals and precise motion tracking. Elevate your live...

 

 

____

 

edit Μπορείς να πας και σε κινητό με ένα gimbal dji ή insta 360 (apple phone) , όπου έχουν εφαρμογή δικιά τους , και έχει tracking , και μικρόφωνο πέτου , τώρα θέλεις να το streamareis αυτό θα το σκεφτώ λίγο

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.