Jump to content



πρόβλημα με format


Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω ένα παλιό pc το οποίο θέλω να το φτιάξω και έχω ένα θεματάκι και δεν ξέρω τι να κάνω.Κάνω το φορμάτ όλα οκ και μια χαρά και το pc τρέχει μια χαρά απροβλημάτιστο.Το θέμα είναι ότι όταν βάλω το ethernet και ξεκινήσουν τα updates κάποια στιγμή κατά την διάρκεια freezάρει και όταν κάνω restart για να ξεκολλήσει μετά τα bios τίποτα,δεν ξεκινάνε ποτέ τα windows,απλά μια μαύρη οθόνη.To pc χωρίς internet δούλευε για ένα μήνα μια χαρά το χρησιμοποιούσα σαν αποθηκευτικό χώρο,όλα τέλεια δεν υπήρχε κανένα θέμα,με το που μπεί το internet πάει νεκρό.Έχω κάνει 3 φορες format πάντα το ίδιο πράγμα στα updates.Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί γίνετε αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος NiRou έγραψε:

Καλησπέρα,έχω ένα παλιό pc το οποίο θέλω να το φτιάξω και έχω ένα θεματάκι και δεν ξέρω τι να κάνω.Κάνω το φορμάτ όλα οκ και μια χαρά και το pc τρέχει μια χαρά απροβλημάτιστο.Το θέμα είναι ότι όταν βάλω το ethernet και ξεκινήσουν τα updates κάποια στιγμή κατά την διάρκεια freezάρει και όταν κάνω restart για να ξεκολλήσει μετά τα bios τίποτα,δεν ξεκινάνε ποτέ τα windows,απλά μια μαύρη οθόνη.To pc χωρίς internet δούλευε για ένα μήνα μια χαρά το χρησιμοποιούσα σαν αποθηκευτικό χώρο,όλα τέλεια δεν υπήρχε κανένα θέμα,με το που μπεί το internet πάει νεκρό.Έχω κάνει 3 φορες format πάντα το ίδιο πράγμα στα updates.Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί γίνετε αυτό; 

Κατέβασε το Windows ISO απ'την Microsoft και φτιάξε ένα bootable USB , προφανώς δεν έχεις το τελευταίο και κάνεις το ίδιο πράγμα συνεχώς. Το τελευταίο ISO δεν θα κατεβάσει πολλά updates. Ας είναι αυτό το πρώτο πράγμα που θα κάνεις, πρωτού κάνεις τα update ή πρωτού μπεις στο Internet, δοκίμασε να κάνεις pause updates μέσα απ'τα options.

 

Προτίμησε το Rufus για να το κάνεις αυτό (είναι free). 

 

Ανάλογα με το πόσο παλιό είναι το σύστημα , θα επιλέξεις BIOS ή UEFI (θα δεις το αντίστοιχο πλαίσιο στο πρόγραμμα), ώστε το σύστημα να αναγνωρίσει όπως πρέπει το USB. Νομίζω από Sandy bridge και πίσω (πχ i5-2500) χρειάζεσαι το LEGACY Bios.

 

Αν συνεχίσει με κάθε update να κάνει κάτι τέτοιο, επανερχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα κάτι αντίστοιχο στο λάπτοπ μου πριν λίγο καιρό.

Κάνε μια αναζήτηση πως να απαγορεύσεις τα αυτόματα hardware updates.

Αυτό μπορείς να το πετύχεις μέσω group policy σε pro αλλιώς με κάποιο registry entry.

Link to comment
Share on other sites

Το format το εκανα πριν κανα 2μηνο με τα τελευταια Windows 10 απο το site χρησιμοποιοντας το rufus και το ειχα ξανακανει πριν κανα χρονο παλι με τα τελευταια windows,παλι εκανε update κολλησε και απλα παρατησα το pc στην αποθηκη.Θελω να πω πως το εχω κανει με 2 διαφορετικα version και στις 2 φορες ειχα θεμα.Μηπως δεν φταιει μονο αυτο;Μηπως να βαλω να μην κανει καθολου update μπας και να λυσω το θεμα μου;

 

i5 4460,gigabyte ga-h97-hd3,8gb dual ddr3(δεν θυμαμαι ποιες),ssd crucial bx500 120gb 

Έγινε επεξεργασία από NiRou
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.