Jump to content



Media PC, NAS ή κάτι άλλο;


Recommended Posts

Καλημέρα παιδάκια.

Έχω ένα NAS WD MyCloud Ultra EX2, ως NAS, στο οποίο πέρα απο τα Backup κλπ, εχω και ξεχωριστό χώρο για τα media μου. Πρόσφατα του έβαλα και το Plexi Media Server, βλέπω όμως οτι δεν την πολυπαλεύει σε trascoding αρχείων media 1080 και πάνω. Ξέρω θα μου πείτε γιατί δεν δοκιμάζεις το Direct Play. To δοκίμασα, και είχα τα εξής προβλήματα:

Σε μια ταινία δεν είχα καθόλου ήχο, σε μια άλλη οι ομιλίες ήταν στα κινέζικα.

Οπότε στο μυαλό μου παίζουν 2 λύσεις:

1) Ή να παρω ενα πιο σύγχρονο NAS,

2) Ή να στήσω ενα mini pc αποκλειστικά για χρήση σαν NAS.

Tι προτείνετε από τα 2;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος wesker έγραψε:

2) Ή να στήσω ενα mini pc αποκλειστικά για χρήση σαν NAS.

Εννοειται αυτο! 

Στο the lab ειμαστε 😂

Ενα mini itx με ενα i3 12ης γενιας και πανω εισαι τουμπανο!

Εχω ανοιξει και γω παρομοιο θεμα αν δεις. Παιζουν και λυσεις με intel n100 πανω σε κινεζικες μητρικες (αλλα πολυ αξιοπιστες) με πολλες σατα και m.2 θυρες για αυτον τον σκοπο

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες και οι δυνατότητες transcoding του server σου, αλλά καλό είναι και η συσκευή αναπαραγωγής (TV, media box) να μπορεί να παίξει απευθείας το υλικό σου.
Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να υποστηρίζει κάθε χαρακτηριστικό του, πχ video+audio codec, subs, κλπ.

Σε κάθε περίπτωση, το NAS/media server που θα στήσεις θα είναι καλύτερο και πιο ευέλικτο από ένα έτοιμο, για τα ίδια χρήματα.

Με το έτοιμο γλιτώνεις λίγο κόπο στο στήσιμο και τη διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εννοειται αυτο! 

Στο the lab ειμαστε 😂

Ενα mini itx με ενα i3 12ης γενιας και πανω εισαι τουμπανο!

Εχω ανοιξει και γω παρομοιο θεμα αν δεις. Παιζουν και λυσεις με intel n100 πανω σε κινεζικες μητρικες (αλλα πολυ αξιοπιστες) με πολλες σατα και m.2 θυρες για αυτον τον σκοπο

Σκεφτόμουν μηπως κρατήσω το WD σαν server, και πάω είτε σε καποιο mini pc, είτε σε καποιο media player στυλ Apple TV ή Nvidia shield.

7 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Χρήσιμες και οι δυνατότητες transcoding του server σου, αλλά καλό είναι και η συσκευή αναπαραγωγής (TV, media box) να μπορεί να παίξει απευθείας το υλικό σου.
Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να υποστηρίζει κάθε χαρακτηριστικό του, πχ video+audio codec, subs, κλπ.

Σε κάθε περίπτωση, το NAS/media server που θα στήσεις θα είναι καλύτερο και πιο ευέλικτο από ένα έτοιμο, για τα ίδια χρήματα.

Με το έτοιμο γλιτώνεις λίγο κόπο στο στήσιμο και τη διαχείριση.

Δοκιμασα και στο main pc το direct play χωρις πρόβλημα... Υποπτέυομαι οτι ειτε η TV φταει είτε ο client του Plex της Samsung....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2024 at 10:18 ΠΜ, το μέλος wesker έγραψε:

Πρόσφατα του έβαλα και το Plexi Media Server, βλέπω όμως οτι δεν την πολυπαλεύει σε trascoding αρχείων media 1080 και πάνω.

Τι 'ν' τουτο?

Ένα pc και να παιζει με mpc-hc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.