Jump to content



Wifi σε όλο το σπίτι


Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω ένα θεματάκι και θέλω τα φώτα σας,

ζω σε μονοκατοικία με τους δικούς μου και τα τελευταία χρόνια έχουμε 2 συνδέσεις internet(nova/wind),επειδή έχουμε φτιάξει γραφείο στο υπόγειο και πρέπει να έχει δικό του τηλέφωνο.

Επειδή οι 2 αυτές συνδέσεις πάνε γύρω στα 100 ευρώ καθόμασταν και λέγαμε μπας και βάλουμε μια σύνδεση(200αρα λέμε).

Το θέμα είναι ότι θέλουμε να έχουμε 2 διαφορετικές γραμμές τηλεφώνου,βρήκα νομίζω και σε cosmote και σε inalan να υποστηρίζει 2 διαφορετικούς αριθμούς  αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρω.

Το σπίτι είναι όλο σε ένα δίκτυο,πχ εγώ που είμαι στο 2ο τραβάω internet με powerline από το υπόγειο.

Αυτό που θέλουμε να κάνουμε με λίγα λόγια είναι με το ρουτερ στο υπόγειο να έχει internet και το ισόγειο και ο 1ος και ο 2ος και το θέμα είναι πως;; με Powerline ;;βέβαια το μόνο που βρήκα είναι με 3πλο κιτ άρα ένας όροφος δεν θα έχει και βέβαια άλλη δυσκολία είναι ότι επειδή έχει ντουβάρια ο τοίχος στον 1ο θέλουμε να έχουμε 2 powerline εκεί για να πιάνουν όλα τα δωμάτια κομπλέ.Να πλακώσουμε το σπίτι με extender-repeat;;Μπορούμε μήπως να συνδέσουμε κάπως τις τηλεφωνικές γραμμές πάνω στο ρουτερ και να τραβάμε από εκεί κάπως;;Σίγουρα θέλουμε να φωνάξουμε έναν τεχνικό αλλά ποιον; θα ξέρουν οι ηλεκτρολόγοι να μας βρουν μια άκρη;Μπορεί να μη τα διατύπωσα σωστά ή να έγραψα τα πάντα επομένως ότι θέλετε παραπάνω με ρωτάτε

Link to comment
Share on other sites

Τα καλωδια υπαρχουν. Πως ομως απο την γραμμη του τηλεφωνου θα βγαλω internet σε καθε οροφο που θελω και να και βγαζει ασυρματο ομως.Εκει χανομαι και δεν ξερω τι να κανουμε δηλαδη την εγκατασταση, πως ειναι ακριβως, εχω χαθει πχ τραβας  ethernet και το συνδεεις σε κατι να εκπεμπει το internet. Ποιον πρεπει να φωναξω για να μου κανει την εγκατασταση αυτη;; 

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια που υπάρχουν είναι utp cat5e τουλάχιστον ή τα τηλεφωνικά;

Έτσι όπως το περιγράφεις χρειάζεσαι να τραβήξεις καλώδια από το υπόγειο που θα είναι η γραμμή ίντερνετ προς τα δωμάτια στους άλλους ορόφους που θα μπει access point. Οπότε πρέπει να κάνεις μία μελέτη σε ποια σημεία θα πρέπει να μπουν τα ap ώστε να μην έχεις νεκρά σημεία αλλά και τις λιγότερες παρεμβολές.

Για τα νούμερα των τηλεφώνων κατά πάσα πιθανότητα μπορείς να τα κάνεις φορητότητα σε sip πάροχο ή να πάρεις τους sip κωδικούς και να έχεις ένα sip τηλέφωνο για αυτά, οπότε να μην ασχολείσαι με τις γραμμές και πού κουμπώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο με το καλωδιο πρεπει να το τσεκαρω αλλα νομιζω πως ειναι. Να φωναξω αυτον που μας περασε τις γραμμες του σπιτιου να δει που παει τι? Αρα με acess point τραβαω internet απο το κεντρικο με καλωδιο και μπορω να βαλω οσα θελω? Τηλεφωνο μονο υπογειο και ισογειο εχουμε και καθολου στο ισογειο να μην εχουμε δεν παιζει θεμα

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2024 at 2:01 ΜΜ, το μέλος NiRou έγραψε:

αλλα νομιζω πως ειναι

Πώς είναι τι;

On 22/4/2024 at 2:01 ΜΜ, το μέλος NiRou έγραψε:

Να φωναξω αυτον που μας περασε τις γραμμες του σπιτιου να δει που παει τι?

Τσάμπα θα τον φωνάξεις αν δεν έχεις καταλήξει πού θα πρέπει να έρχονται τα καλώδια.

On 22/4/2024 at 2:01 ΜΜ, το μέλος NiRou έγραψε:

Αρα με acess point τραβαω internet απο το κεντρικο με καλωδιο και μπορω να βαλω οσα θελω?

Θέλεις να τραβήξεις από ένα κεντρικό σημείο, ίσως κάπου στο κέντρο του σπιτιού για να μην πάνε πολύ μακριά, καλώδια προς όλα τα σημεία που θα μπει access point καθώς και προς το υπόγειο. Στο σημείο που μαζεύονται τα ρίχνεις όλα πάνω σε ένα switch.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις όσα powerlines θέλεις, απλά προσθέτεις δέκτες. ΙΝΑΛΑΝ θα πρότεινα, μιας και αν δεχτούν να στο δώσουν, έχουν προσφορά μισή τιμή για 2 χρόνια αν είσαι ο πρώτος στην πολυκατοικία σου!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος trendy έγραψε:

Πώς είναι τι;

Τσάμπα θα τον φωνάξεις αν δεν έχεις καταλήξει πού θα πρέπει να έρχονται τα καλώδια.

Θέλεις να τραβήξεις από ένα κεντρικό σημείο, ίσως κάπου στο κέντρο του σπιτιού για να μην πάνε πολύ μακριά, καλώδια προς όλα τα σημεία που θα μπει access point καθώς και προς το υπόγειο. Στο σημείο που μαζεύονται τα ρίχνεις όλα πάνω σε ένα switch.

 

Τα καλωδια ειναι cat5e.Βρηκαμε οτι ερχονται στο υπογειο και εχει συνολο 3,λογικα για καθε οροφο.Δε το πιανω αυτο με το access θα ψαξω να βρω κανα video

 

1 ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Μπορείς να βάλεις όσα powerlines θέλεις, απλά προσθέτεις δέκτες. ΙΝΑΛΑΝ θα πρότεινα, μιας και αν δεχτούν να στο δώσουν, έχουν προσφορά μισή τιμή για 2 χρόνια αν είσαι ο πρώτος στην πολυκατοικία σου!

Οπα αυτο για τα powerline,μπορω να αγορασω τα ΙΔΙΑ kit και να ειμαι καλλυμενος; δηλαδη ενα να ειναι πανω στο router και τα υπολοιπα στις μπριζες και δουλευουν ολα ενταξει γιατι αν ειναι ετσι ουτε να μπω σε μπελαδες ουτε τιποτα γιατι εγω θελω απλα να εχει internet ολο το σπιτι και με τα powerlineτο μεγαλυτερο κιτ που βρηκα ειναι τριπλο ενω εγω θελω τουλαχιστον 4...

Cosmote με otetv λεγαμε για 100αρα αλλα βλεπω δεν εχουν tv εκει και εχουν μονο σε 50αρα και 200αρα,εεε αρα μαλλον 200αρα cosmote

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ίδια μάρκα (αν και δεν είναι απαραίτητο αν θυμάμαι καλά) θα σε διευκολύνει.

 

Διόρθωση, έχουν όριο

 

WWW.TP-LINK.COM

How many Powerline adapters can be added to the same network?

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος NiRou έγραψε:

Τα καλωδια ειναι cat5e.Βρηκαμε οτι ερχονται στο υπογειο και εχει συνολο 3,λογικα για καθε οροφο.Δε το πιανω αυτο με το access θα ψαξω να βρω κανα video

 

Οπα αυτο για τα powerline,μπορω να αγορασω τα ΙΔΙΑ kit και να ειμαι καλλυμενος; δηλαδη ενα να ειναι πανω στο router και τα υπολοιπα στις μπριζες και δουλευουν ολα ενταξει γιατι αν ειναι ετσι ουτε να μπω σε μπελαδες ουτε τιποτα γιατι εγω θελω απλα να εχει internet ολο το σπιτι και με τα powerlineτο μεγαλυτερο κιτ που βρηκα ειναι τριπλο ενω εγω θελω τουλαχιστον 4...

Cosmote με otetv λεγαμε για 100αρα αλλα βλεπω δεν εχουν tv εκει και εχουν μονο σε 50αρα και 200αρα,εεε αρα μαλλον 200αρα cosmote

ΜΗΝ αγορασεις powerline εφοσον υπαρχουν καλωδια ethernet. Το πιο δυσκολο πραγμα υπαρχει ηδη. Οπως ειπαν τα παιδια απλα παιρνεις ap για καθε οροφο και τελειωσε

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ΜΗΝ αγορασεις powerline εφοσον υπαρχουν καλωδια ethernet. Το πιο δυσκολο πραγμα υπαρχει ηδη. Οπως ειπαν τα παιδια απλα παιρνεις ap για καθε οροφο και τελειωσε

Υπαρχουν τα καλωδια,βεβαια πρεπει να βρω καποιον να το φτιαξει αλλα ποιον;; και ο ηλεκτρολογος λετε δεν μου κανει..Εγω δεν ξερω πως να το κανω που θα βαλω το κεντρικο μοντεμ που θα βαλω τα ap ποιο καλωδιο παει που κτλ

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Μια χαρα σου κανει και ηλεκτρολογος , αρκει να μην ειναι τουβλο 

Θα φωναξουμε τον ηλεκτρολογο που μας περασε τις γραμμες οταν φτιαχτηκε το σπιτι ελπιζω να θυμαται και να γνωριζει τι γινεται

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.