Jump to content



ασφάλεια για όχι όλα από την αρχή


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Για ένα Motorola Moto G32 Android 12:κάπου στο παρελθόν, πριν 1,5 περίπου χρόνο, κάπου, ίσως από ένα λάθος μου, πετάχτηκε ένα popup παράθυρο, που τέλος πάντων, έκλεισα. Τώρα, το ερώτημα είναι: για να μην κάνω την πολύχρονη και ταλαιπωρίας διαδικασία backup-system resert-restore (το γνωστό format), εκτός από το scan, εσείς, υπάρχει κάποια μέθοδος που θα ακολουθούσατε προκειμένου να εμπιστευοσαστε ότι το τηλέφωνο είναι ok, και δεν υπάρχει κίνδυνος υποκλοπών; Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να βεβΑιωθω ότι δεν έχω φόβο για υποκλοπές username and password σε σελίδες τραπεζών, mails, και κυρίως σε web browsers. Θα μου προτείνατε κάποια μέθοδο;

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

ταλαιπωρίας διαδικασία backup-system resert-restore (το γνωστό format)

 

1 ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

φόβο για υποκλοπές username and password σε σελίδες τραπεζών, mails, και κυρίως σε web browsers

 

Διάλεξε ταλαιπωρία.

 

Άν όμως θέλεις μια ενδεδειγμένη διαδικασία...

 

1. Κάνε password reset σε όλους τους ευαίσθητους λογαρισμούς σου, προφανώς από κάποια άλλη συσκευή. Όπου παρέχεται η δυνατότητα, αποσύνδεσε το συγκεκριμένο τηλέφωνο. 

2. άνοιξε το τηλέφωνο με σβηστό τον ρούτερ και αμέσως μόλις ανοίξει κλείσε τα δεδομένα (το σωστό είναι να ανοίξεις το τηλέφωνο αφού αφαιρέσεις την κάρτα sim, αλλά τέλος πάντων),

3. ξήλωσε όλους τους πρόσθετους browser, όλες τις εφαρμογές web banking και όλους τους email client,

4. σύνδεσε το τηλέφνο στο Internet, κατέβασε το avast από το Google play, εγκατάστησέ το και βάλτο να ψάξει όλο το τηλέφωνο. Δεν θυμάμαι αν το κάνει, αλλ' αν σου δώσει τη δυνατότητα, σβήσε ό,τι προσωρινό αρχείο βρει μπροστά του και σου προτείνει ανάλογα. Αν όχι, βρες μια εφαρμογή επί τούτω.

5. ξήλωσε το avast, κατέβασε το AVG και κάνε την ίδια διαδικασία. 

6. ξαναβάλε ό,τι ξήλωσες.

 

Μια πιο ενδεδειγμένη λύση. Πάρε ένα καινούργιο τηλέφωνο. Θα μπεις στη διαδικασία "όλ' απ' την αρχή", αλλά θα σε αποζημιώσει η χαρά της καινουργίλας - δεν είναι καθόλου αστείο.

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας πολλά site για το θέμα πριν ανεβάσω την ερώτηση, να πω πως κάποιες φορές πέρασε και μένα απ' το μυαλό μου αυτό που περιγράφεις στο τέλος: το σαν ασφαλέστερη λύση η αγορά νέου τηλεφώνου. Πώς είναι δυνατόν;  Και όμως να που είναι.

 

Υπάρχουν φαίνεται στα κινητά, για την ώρα, τουλάχιστον, περιπτώσεις που μολύνσεις καθαρίζονται με αλλαγή-αντικατασταση συσκευής.

 

Αλλά υπάρχει κι εμβάθυνση στο θέμα. Τι γίνεται με αρχεία που θέλω από αυτήν την συσκευή (μολυσμένη) να πάω στην καινούργια; Και οι επαφές; Μηνύματα; call history; 

 

Αλλά έχω και προεόρτια. Το Google, αφού κάνω login, το login γίνεται επιτυχώς, αλλά με πάει αμέσως για αλλαγή password, με μήνυμα

 

There’s been suspicious activity on your Google Account. For your protection, you need to change your password. Create a new, strong password that you don’t use for other websites.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, serpico75 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Για ένα Motorola Moto G32 Android 12:κάπου στο παρελθόν, πριν 1,5 περίπου χρόνο, κάπου, ίσως από ένα λάθος μου, πετάχτηκε ένα popup παράθυρο, που τέλος πάντων, έκλεισα. Τώρα, το ερώτημα είναι: για να μην κάνω την πολύχρονη και ταλαιπωρίας διαδικασία backup-system resert-restore (το γνωστό format), εκτός από το scan, εσείς, υπάρχει κάποια μέθοδος που θα ακολουθούσατε προκειμένου να εμπιστευοσαστε ότι το τηλέφωνο είναι ok, και δεν υπάρχει κίνδυνος υποκλοπών; Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να βεβΑιωθω ότι δεν έχω φόβο για υποκλοπές username and password σε σελίδες τραπεζών, mails, και κυρίως σε web browsers. Θα μου προτείνατε κάποια μέθοδο;

Ευχαριστώ 

 

βάζεις το NetGuard που μπορείς να μπλοκάρεις ακόμα και τα app του Συστήματος (BB Hacker) και δεν φοβάσαι τίποτα ...

 

NetGuard

PLAY.GOOGLE.COM

A simple way to block access to the internet per application

 

τι κάνει?

 

δημιουργεί μια εσωτερική VPN που λειτουργεί ως APPLICATION FIREWALL ως προς του τι πακέτα δικτύου εκπέμπει το κινητό με αποτέλεσμα να σου δίνει την δυνατότητα να μπλοκάρεις εύκολα που συνδέεται αλλά και τι πληροφορίες στέλνει το κινητό σου!

 

 

Δεν είναι πραγματικό firewall αλλά σταματάει το "κακό" εν την γέννεση του με όλα αυτά ta bloatwares/spyware που είναι πολλές φορές εφοδιασμένα τα κινητά από την αγορά τους κιολας με έχει σώσει πολλές φορές γιατι στα settings μπορεις να μπλοκάρεις ακομα και τα System Apps!!!

 

το λινκ που εβαλα ειναι στο playstore αλλα αν θες να κατεβασεις την debug εκδοση (χωρις να μπλεξεις την Google που δεν σε αφηνει να κανεις login) ή να το κάνεις compile o πηγαιος κωδικας το λινκ ειναι αυτό

 

GITHUB.COM

A simple way to block access to the internet per app - M66B/NetGuard

 

δεξιά στα releases ειναι το apk που θες και το κατευθεια λινκ με τα releases ειναι  https://github.com/M66B/NetGuard/releases

 

υ.γ. αν βαλεις και HOST files για τα malware/ad domains μετατρέπεται η εφαρμογή σε AD blocker. Αυτό που ζητησες δηλαδη!!!

 

αν θες να μαθεις περισσοτερα διαβασε το FAQ στο προηγουμενο url

Έγινε επεξεργασία από SWBiiLive
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.