Jump to content



Πρόσβαση σε απομακρισμένο δύκτιο,βοήθεια!!


JohnnyBoy

Recommended Posts

Ρε ας με βοηθήσει κάποιος είμαι πολύ μπερδρεμένος. Στο σπίτι έχω 3 pc σε δύκτιο.Ολα είναι πάνω στο Zyxel το SWITCH-ROUTER της ADSL .Λοιπόν αύτό πουθα ήθελα εγώ είναι να μπορώ να μπάινω σε οποιο pc μου θέλω από άλλο ξένω pc που έχει και αυτό Internet βέβαια(δηλαδή από το pc ενός φίλου πχ).Μου έχουν δόση το Remote admin αλλά θα ήθελα κάτι ποιο απλό, όπως πχ να πληκτρολογούσα την IP του pc που θέλω να μπώ όπως πχ μπάινω έτσι στις ρυθμίσεις του Zyxel, με λίγα λόγια θα ήθελα να μπάινω με κάποιο utility των Win2000(αυτά έχω στα pc μου) γιατί αλλιώς θα πρεπει να κουβαλάω το USB Disk συνέχεια με τα απαραίτητα προγραματάκια όπου πάω.

Εχω και ένα τέταρτο μικρό pcακι και έλαγα να το κάνω server με Win2003server και μήπως απλοποιηθεί η διαδικασία έτσι δεν ξέρω πάντως χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα pc στο δίκτυο έχουν static ip ή είναι πίσω από nat;

Αν έχουν static τότε φροντίζεις να τρέχουν όλα το server της microsoft για το remote desktop (τον έχουν 2000 και xppro), αλλιώς βάζεις ένα δικό σου (πχ vnc)

Αν είναι πίσω από nat, φροντίζεις να κάνεις port forwarding μερικές πόρτες του router στις κατάλληλες πόρτες των pc σου και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία.

Με το 4ο pc μπορείς να κάνεις dnat και κάνοντας remote desktop σε αυτόν να κάνεις μετά rdesktop σε όποιο άλλο pc θέλεις μέσα στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Τα pc στο δίκτυο είναι πίσω από nat, αλλα δεν κατάλαβα ο server χρειαζεται τελικά ή όχι.

Επίσης αν χρειάζεται ο server:

Στο Zyxel να συνδέσω τον server σαν απλό pc πάνω στο switch του(με RJ-45 εννοω) ή με μια θύρα που έχει το Zyxel console?

Τον printer μου να τον συνδέσω πάνω στο switch του Zyxel (ο printer έχει κάρτα δυκτίου) ή πάνω στον server κανονικά με USB?

Sorry που ρωτάω αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ με δυκτια μόνο τα βασικά

Πως κανεις port forwarding τις πόρτες και πως κάνεις το dnat ???

Και τέλος άμα πάω σε κάποιον φίλο ποια διαδικασία θα ακολουθήσω να μπώ σε κάποιο από τα pc μέσο Internet ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyBoy [Σήμερα, στις 12:55]

Τα pc στο δίκτυο είναι πίσω από nat, αλλα δεν κατάλαβα ο server χρειαζεται τελικά ή όχι.

Όχι απαραίτητα...

Αρχική απάντηση από JohnnyBoy [Σήμερα, στις 12:55]

Επίσης αν χρειάζεται ο server:

Στο Zyxel να συνδέσω τον server σαν απλό pc πάνω στο switch του(με RJ-45 εννοω) ή με μια θύρα που έχει το Zyxel console?

Disclaimer: Δεν ξέρω από adsl - adsl modems, ξέρω από δίκτυα.

Αν το Zyxel υποστηρίζει dnat, τότε θα κάνει forward ότι του έρχεται από το inet σε ένα σου pc, στο server εν προκειμένω. Στο switch θα τον συνδέσεις σίγουρα, η σειριακή πρέπει να είναι για κατάσταση ανάγκης ή configuration αν δεν έχει κανένα web interface.

Αρχική απάντηση από JohnnyBoy [Σήμερα, στις 12:55]

Τον printer μου να τον συνδέσω πάνω στο switch του Zyxel (ο printer έχει κάρτα δυκτίου) ή πάνω στον server κανονικά με USB?

Και οι 2 τρόποι παίζουν, εσένα πως σου αρέσει. Με τον πρώτο θα είναι πάντα διαθέσιμος ο printer αλλά θα πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις στα υπόλοιπα pc για network printer.

Στον άλλο τρόπο θα πρέπει να είναι ανοιχτός ο server, να κάνεις share τον εκτυπωτή και μετά να ρυθμίσεις τα υπόλοιπα pc να τυπώνουν μέσω αυτού.

Αρχική απάντηση από JohnnyBoy [Σήμερα, στις 12:55]

Sorry που ρωτάω αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ με δυκτια μόνο τα βασικά

Πως κανεις port forwarding τις πόρτες και πως κάνεις το dnat ???

Και τέλος άμα πάω σε κάποιον φίλο ποια διαδικασία θα ακολουθήσω να μπώ σε κάποιο από τα pc μέσο Internet ???

Δεν είναι στάνταρ ο τρόπος που κάνεις port forwarding και dnat, εξαρτάται από τον router σου. Μπες στο configuration του, διάβασε τις οδηγίες και αν μπορεί να το κάνει θα στο λέει κάπου.

Τώρα αν πας σε ένα φίλο σου και έχεις κάνει dnat απλώς μπαίνεις βάζοντας την ip σου (για αυτό ίσως να πρέπει να βάλεις ένα dynamic dns).

Αν έχεις κάνει port forwarding μπαίνεις στο port του router(πάλι θα χρειαστεί dynamic dns) που έχεις αποδώσει στο port του υπολογιστή που θες να κάνεις το rdesktop.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.