Jump to content



Thermaltake Shark ή Coolermaster Stacker;


nickstamat

Thermaltake Shark ή Coolermaster Stacker;  

61 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Thermaltake Shark ή Coolermaster Stacker;;;

Χρειάζομαι ένα κουτί για να χωρέσει την μελλοντική μου υδρόψυξη και είμαι ανάμεσα στα παραπάνω...

Δείτε εδώ για το Shark: http://www.thermaltake.com/xaserCase/shark/black/black.htm

Δείτε εδώ για το Stacker: http://www.coolermaster.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=STC-T01&other_title=+STC-T01+CM%20Stacker

Κατά τη γνώμη μου, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους είναι τα εξής:

Shark

+ κατασκευή εξ' ολοκλήρου από αλουμίνιο

+ πολύ ελαφρύ (μόλις 6,8 κιλά)

+ αφαιρούμενη βάση motherboard

+ ωραίο σχέδιο στην πόρτα!

- η ροή του αέρα από τον μπροστινό ανεμιστήρα εμποδίζεται από τα 3,5" trays

- μόνο 1 ανεμιστήρας εισαγωγής αέρα και 1 ανεμιστήρας εξαγωγής αέρα

Stacker

+ φαίνεται πιο στιβαρό και ανθεκτικό

+ καλό σύστημα ψύξης

+ άφθονος χώρος στο εσωτερικό του

- αρκετά βαρύ (14,7 κιλά)

Ξέρω ότι τα δύο cases είναι διαφορετικά και δεν μπορούν να συγκριθούν απ' ευθείας, αλλά πρέπει να αποφασίσω κάποιο από αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Καλά, με παρακολουθείτε; :p Πότε κιόλας είδατε το θέμα μου;

Είστε πολύ γρήγοροι, thanks για τις απαντήσεις. Συνεχίστε, αν και ξέρω ποιος θα είναι ο νικητής...

EDIT: Να προσθέσω επίσης ότι με ενδιαφέρει η ποιότητα... Έχω συνηθίσει με το Heroichi 6A19 μου και θα με ενοχλεί να έχω ένα ψεύτικο κουτί... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Stacker είναι από σίδερο; (αλουμίνιο δεν πρέπει να είναι, είναι 15 kg!)

Το πλαϊνό του (όχι αυτό με το παράθυρο, αυτό που έχει πάνω όταν το αγοράζεις) τι έχει πάνω; σίτα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

Χρειάζομαι ένα κουτί για να χωρέσει την μελλοντική μου υδρόψυξη και είμαι ανάμεσα στα παραπάνω...

stacker.-

STACKER παιδια χοραει τα παντα μεσα και ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Το Stacker είναι από σίδερο; (αλουμίνιο δεν πρέπει να είναι, είναι 15 kg!)

Το πλαϊνό του (όχι αυτό με το παράθυρο, αυτό που έχει πάνω όταν το αγοράζεις) τι έχει πάνω; σίτα;

Δεν ξέρω αν είναι σίδερο αλλά είναι βαρύ!

Τα πλα'ι'να πάντως είναι αλουμινένια!!!

Το πλα'ι'νό είναι κάτι σαν σιτα, μεταλλική γρίλια καλύτερα και έχει από πίσω φύλτρο για την σκόνη καθώς παίρνει και ανεμιστήρα στο πλάι...

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάτε κάτι πράγματα βρε παιδάκι μου... είναι δτνατόν σε αυτό το forum τέτοιες ερωτήσεις?

Stacker με κλειστά μάτια!

Χωράει μέσα και εσένα άμα θες... και είναι από αλουμίνιο (βάση της M/B) και από ατσάλι (πλαινά) για αντοχή και απόδοση. :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 16:56]

Στακερ.... τι να συζητάμε τώρα...

Ρε Αρίστο, δεν χρειαζόταν να απαντήσεις εσύ! Ήξερα ότι μια από τις ψήφους στο Stacker θα ήταν δική σου! :p

Αρχική απάντηση από jpavly

Ρωτάτε κάτι πράγματα βρε παιδάκι μου... είναι δυνατόν σε αυτό το forum τέτοιες ερωτήσεις? Stacker με κλειστά μάτια!

Εντάξει ρε jpavly... ’λλη φορά θα προσέχω να κάνω πιο έξυπνες ερωτήσεις για να μην βαριέσαι κι εσύ να βλέπεις τα ίδια και τα ίδια... Μήπως θες να σε ρωτάω κιόλας πριν γράψω κάτι; :mad:

Εκτός βέβαια αν το είπες για πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και παρεις ομως το Stacker για σκεψου ποσο θα ζυγιζει συνολικα το κουτι μετα. Λοιπον υπολογισε, 14,7 που ειναι απο μονο του + drives, m/b, PSU + ψυγειο, αντλια, tank. Με ολα αυτα μεσα του το κουτι μετα θα ειναι ασηκωτο. Αν δεν θες να το μεταφερεις πολυ τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το βαρος του. Αν ομως το πηγαινεις για οικιακο lan και τετοια τοτε θα πρεπει να αρχισεις να πηγαινεις γυμναστηριο :flex:.

Link to comment
Share on other sites

Stacker και εγω. Και το Heroichi 6A19 εχω και οταν τσεκαρα ενα shark ενος φιλου ξενερωσα με την κατασκευη του.

Εγω προσωπικα θεωρω το πορτακι μειωνεκτιμα. Γιατι μονο αισθητικους λογους υπαρχει... Και μου την σπαει αφανταστα το ανοιξε κλεισε....

Το stacker ειναι πιο δεμενη κατασκευη και εχει παραπολυ χωρο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.