Jump to content



BH5 σε DFI NF4, help needed


dpresv

Recommended Posts

αφού έφτιαξα το κουτί έτσι ώστε να μπορώ να ψύχω την πάνω δεξιά γωνία της DFI είπα να ξεκινήσω σιγά-σιγά να δω που φτάνουν οι μνήμες μου, οι οποίες είναι ΚΗΧ3500 (non A). πρώτα από όλα πιστεύετε ότι η ψύξη είναι επαρκής αν αλλάξω στο 4v jumper? (coolermaster, θεωρητικά 43CFM αλλά δεν τον κόβω) έχω πάνω στη μία μνήμη και σε ένα τυχαίο ψυκτράκι από μοσφετ θερμοστοιχεία από το gatewatch. δοκιμαστικά άλλαξα σε 4v και έδωσα 3.5, οπότε οι μνήμες ανέβηκαν στα 40 και το μόσφετ περίπου τόσο με τάση να ανέβουν κι άλλο. δεν ήξερα κατά πόσο αυτό ήταν υγειινό και το έκλεισα/παράτησα :confused: :bye: . φαντάζομαι ότι αν αποφασίσω να τρέξω τελικά με 4v jumper θα χρειαστώ έξτρα φουρφούρι και μάλιστα πιό δυνατό από αυτό που έχω.

με 3.2 V πάνε στάνταρ 235Mhz με 2-2-2-5 και τώρα ξεκινάνε τα ζόρια. με 3.2 μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω; με τα settings του chroma που είχα προσπαθήσει να τρέξω στα 240 έβγαλε errors τρέχοντας 5ο test του memtest. με 3.2 οι μνήμες φτάνουν max 39C και το μοσφετ κάτω από 36C

προτείνετε να προσπαθήσω το jumper trick που δίνει 3.3? πιστεύω ότι με 3.3 θα πιάσω 240 ίσως και λίγο παραπάνω... το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το τρικ να δούμε κατά πόσο δουλεύει?

ρίχτε μία ματιά στις φωτός να μου πείτε αν η ψύξη είναι επαρκής (btw πως σας φαίνεται το κουτάκι, με τα χεράκια μου το μοντάρισα)

και κάτι τελευταίο, όταν μπαίνω στο μεμτεστ, το πληκτρολόη σαν να πεθαίνει, δεν μπορώ να πατήσω ούτε c για configure, ούτε esc για reboot ουτέ τίποτα, το έχει πάθει κανείς αυτό?

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν πήγανε πολύ καλά οι μνήμες θα σου έλεγα να δώσεις 3.4ν και να βάλεις 2 ανεμιστήρες (έναν πάνω στις μνήμες και έναν στο mosfet οπωσδήποτε!) για να ανέβεις κοντά στα 250.

Αν έχεις 3200 και κάτω άστο όπως είσαι στα 3.2 και παίξε με διαιρέτες γιατί 1:1 δεν πρόκειται να παίξεις. Αν έχεις 3500 και πάνω δώσε 3.3 και πάνω με ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

στην γωνια βαλε στα mosfet που καινε αν εχεις κανενα ψυκτρακι και ενα φαν κοντα να τα φυσαει δεν πιστευω αυτο που εχεις στο παραθυρο να τα φτανει,και θα εισαι οκ.και δοκιμασε τις μνημες και με παραπανω βολτ

Υ.Γ οι φοτο λιγο μεγαλες

Link to comment
Share on other sites

@Zul τα μόσφετ έχουν ψυκτράκια από τη μάνα τους... dfi ειναι...

@tristeno δεν έχω κάνει κανενός είδους κάψιμο στις μνήμες. 3.3-3.4 volt είναι ότι χειρότερο γιατί τότε τα μόσφετ θα ζεματάνε, αν δεν υπάρχει πρόβλημα με μεγάλες τάσεις αξίζει να αλλάξεις το jumper για να βάλεις 3.5-3.6 (και πάνω αν είσαι τολμηρός). περιμένω να δω αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το Jumper trick που δίνει 3.3 αλλιώς θα πρέπει να μείνω στα 3.2, να βρώ μία καλή μέθοδο καψίματος και δω στα 3.2 τι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

θελει και σε αλλα γυρω απο αυτα που εχουν ψυκτρακια βαλε το χερι σου προσεκτικα και θα δεις

οσο πιο πολλα βολτ τοσο λιγοτερο θα ζεσταθουν τα μοσφετ

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δίνεις 3.4ν-3.5ν σε όσα περιφερειακά χρησιμοποιούν τάσεις από την 3.3 (δίσκοι, οπτικά μέσα) κάντο. Είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το να έχεις το jumper στα 4ν.

Link to comment
Share on other sites

Μην ορμας στα volt κατευθείαν, ψήσε πρώτα από χαμηλά τις μνήμες. Δώσε 2.9 και εκεί που δε βγάζουν λάθη άφησε τα ένα δυο βράδια με memtest #5, αν δεις οτι άκουσαν και πήραν κάποια mhz άφησε το στο όριο ξανά μέχρι να τερματίσουν με 2.9, μετά δώσε 3 μέχρι να τερματίσουν ξανά στα 3 κλπ.

Δοκίμασε τις μνήμες μια-μια στο 2ο slot και τη χειρότερη βάλε τη στο 4ο slot (κοντά στο cpu). Τα drive strength δεν είναι κάτι σταθερό, ψάξε να βρεις τι κάθεται καλύτερα με τις μνήμες και τον imc σου. Σε single για να τις δοκιμάσεις μια-μια πάλι διαφέρουν από το dual.

Η ψύξη όπως το βλέπω δε νομίζω να φτάνει για το jumper γυρισμένο στα +5, πρεπει να βάλεις ένα μικρό fan εκεί κοντά στη γωνία. Τα δικά μου ΒΗ με πολλά volt τερματίζουν κάπου στους 50-55C, δηλαδή όσο και να τους δώσω μετά ακουν δυσανάλογα σε αυτή τη θερμοκρασία, οπότε με τις μνήμες στους 40C πιστευω είσαι καλά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

roger that!

οι μνήμες είναι καλύτερο να δοκιμαστούν σε dual channel αφού έτσι θα χρησιμοποιηθούν και κανονικά.

το 12άρι φαν στοχεύει κατ ευθείαν στη γωνία και δεν υπάρχουν καλώδια μές στη μέση να κόβουν τη ροή, ίσως πάω για ένα πιό δυνατό 12αρι και κολλήσω και ένα 8αρι δίπλα για να πιάνω όλη την έκταση των μνημών...

εννοείς 50-55 χωρίς κουβέρτες? μόνο με φανάκια πάνω τους? το 55 είναι ταβάνι, δηλαδή ακόμα και 3.8 να δώσεις δεν πανε πάνω απο 55?

καμμία ιδέα γιατί δεν μπορώ να κάνω configuration μέσα στο μεμτεστ? σαν να πεθαίνει το πληκτρολόη γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω παθει το σκηνικο να πατας "C" και να κανει restart με την μια, εφτεγε το ασυρματο keyboard της M$....

Το τρικ με το 3.3 δεν εχω ακουσει καποιον να το αμφισβητει...

@τριστενο: Εννοεις οτι παιζει ρολο το spd αν ειναι 3200 ή παραπανω; τραβηγμενο μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Μωρε σε dual θα τις βάλεις δε διαφωνώ, απλά βρες τη διάταξη που θα ανεβουν καλύτερα. Για αυτό λεω να τις δείς ξεχωριστά πρώτα, παίζει ρόλο σε ποιό slot θα βρίσκονται.

55C είναι το όριο που τερματίζουν στα πολλά volt (3.5+) με ψύξη και ένα 12ρι ανεμιστήρα (pic) απλά μετά δεν ανεβαίνουν άλλο σε mhz. Με χαμηλότερες θερμοκρασίες ανεβαίνουν σε mhz για αυτό και προσπαθώ θα τα διατηρώ κοντά στους 40-45C όπου ακουν μέχρι 3.7. Προφανώς πάνε και παραπάνω και έχω δει και 70+C αλλά εκεί ξεχνάς το o/c πλέον.

Αν έχεις usb πληκτρολόγιο βάλε usb keyboard στο bios στο enable.

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει ο κρομα....

ο ανεμιστηρας δεν καενι με τιποτα δουλεια...

εμενα με εναν ιδιο ανεμιστηρα πανω απο τις μνημες ακριβως και οχι τοσο μακρυα ζεσταινονταν πολυ τα utt με 3.2 ...εβαλα 2 9αρια απο πανω να τις χτυπανε και ψυχουν και το κυκλωματακι των μνημων σε περιπτωση που αλλαξει θεση το τζαμπερ...

παντως καλο θα ηταν να ξεκινησεις το ψησιμο απο χαμηλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 18:40]

εφτεγε το ασυρματο keyboard της M$....

x0x0! και εγώ τέτοιο έχω και μάλιστα όχι usb.... και για κάποιο λόγο όταν βάζω το παλιό μου πληκτρολόγιο η dfi μουλαρώνει και δεν ποστάρει. για την ακρίβεια, ποστάρει, κάνει μπιπ αλλά δεν ανοίγει η οθόνη... άβυσσος... :toomuchne :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

x0x0! και εγώ τέτοιο έχω και μάλιστα όχι usb.... και για κάποιο λόγο όταν βάζω το παλιό μου πληκτρολόγιο η dfi μουλαρώνει και δεν ποστάρει. για την ακρίβεια, ποστάρει, κάνει μπιπ αλλά δεν ανοίγει η οθόνη... άβυσσος... :toomuchne :toomuchne

και εκεινο ΔΕΝ ηταν USB!

Link to comment
Share on other sites

LOL ! ακόμα χειρότερα! :p (εγώτο είπα σαν απάντηση στον chroma που είπε να κάνω enable από το βιος! :D )

χάρη που ακριβώς έβαλες τα 9άρια να βαράνε? που τα στερέωσες εννοώ

Link to comment
Share on other sites

το έχω δεί αυτό, είναι timings για κανονική λειτουργία, εγώ μιλάω για ψήσιμο. Κάπου είχα δεί ότι πρέπει να βάλεις τα πιο σφιχτά timings που μπορείς, πχ cas latency 1 ή 1,5! ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

το νέο bios της dfi (510-2) κάνει θαύματαααααα!!!!! :jump::woot: :worship: :worship:

240@2-2-2-5 με 3.2v! ούτε στα όνειρά μου αυτό πρίν! λάθος στο μισάωρο!

τώρα 12ωρο μεμτεστ #5, αύριο θα τρέξω και το #8 για imo και θα είμαι άρχοντας. μετά ανεβάζω ανά δύο Mhz και ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Χθες, στις 16:58]

Αν θέλεις να δίνεις 3.4ν-3.5ν σε όσα περιφερειακά χρησιμοποιούν τάσεις από την 3.3 (δίσκοι, οπτικά μέσα) κάντο. Είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το να έχεις το jumper στα 4ν.

Εδώ και ένα χρόνο οι τάσεις του τροφοδοτικού μου παίζουν 3.55v 12.6v και 5.5v χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.