Jump to content



Νέος υπολογιστής βοήθεια


manos27m

Recommended Posts

Χιλια σορρυ αλλα ειχα ξεχασει τελειως οτι πρπει να γραφω στα ελληνικα.Λοιπον θελω εναν καινουριο υπολογιστη κια ειμαι αναμεσα σε amd athlon 64 3500 και intel pentium 4 640.Τι προτεινεται?Θα ειναι καλος ο amd για εφαρμογεσ γραφειου γενικοτερα η καλυτερα intel αν και εχω ακουσει πολλα για την θερμοκρασια τους?Για παιχνιδια εχω ακοθσει οτι σιγουρα ενας amd ειναι καλυτερος.Ευχαριστο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manos27m

Paiia apofasisa na paro neo ipologistti kai exo psilomplexei me intel kai amd.EImai basika anamesa sto athlon 64 3500 kai ton pentium 4 640 pou kai oi dio einai 64bitoi alla den xero pion na apofasiso.Ton ipologisti ton thelo kirios gia efarmoges grafiou(office kana autocad,visual studio)-internet alla kai paixnidia.Poion apo tous dio proteinetai kai giati?exo akousei apo ti mia oti genika oi amd einai kaliteroi kai apo tin alli oti einai kaliteroi mono gia fanatikous gamer...AN telika katalixo se amd leo gia mb tis asus me to sli kai 1gb ddr eno ston pentium gia mb tis intel kai 1 gb ddr2.kartas grafikon kai stous dio tin 6600 gt mallon.Auta..euxaristo poli

Προτιμησε της λυση της amd...Δεν θα σε απογοητευσει και ασε τους αλλους να λενε!

Link to comment
Share on other sites

εγω AMD ακιας ειμαι..........αλλα να σου πω την αληθεια εδω και λιγο καιρο βλεπω οτι οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες.

μην νομιζεις δηλαδη οτι θα δεις ΧΑΣΜΑ.ο ιντελ λιγο καλυτερη συμπεριφορα σε εφαρμογες γραφειου ο AMD στα παιχνιδια.αν κανεις και τα 2 εξισου μην αγχωνεσαι.οτι και να παρεις θα σε βγαλει μια χαρα.

(εγω θα προτιμουσα οτι μου ερχοταν φθηνοτερο)

Link to comment
Share on other sites

αύτο ειναι το θέμα ότι φτηνότερα έρχονται τα μοντελάκια της AMD...συγκρινόμενα με τα αντίστοιχης επίδοσεις της intel. και αναφέρομαι βέβαια για όλη τη πλατφόρμα (m/b, ram...)

Link to comment
Share on other sites

:OT: Αλλά ευχαριστώ το Εργαστήρι που μου έστειλε το url της σελίδας αυτής, αν και δεν είχα ξαναπάει, διότι μου έλυσε την απορία "Αν θα άξιζε να συγκρίνουμε AMD με Intel" :OT:

Αν όντος έχει δίκιο το "Ελληνικό Φράγμα" τότε θα σου πρότεινα AMD

YΓ O Ar@besque θα με σκοτώσει :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λιγο ποσο βγαινει ενας 630 με μια Abit AS8, αν δεν παει πολυ πιο ακριβα χτυπα το...

@Kreach τι ακριβως εννοεις στο παραπανω ποστ; Διβαζω και ξαναδιαβαζω, αλλα δε μπορω να καταλαβω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Χθες, στις 20:28]

Κοιτα λιγο ποσο βγαινει ενας 630 με μια Abit AS8, αν δεν παει πολυ πιο ακριβα χτυπα το...

@Kreach τι ακριβως εννοεις στο παραπανω ποστ; Διβαζω και ξαναδιαβαζω, αλλα δε μπορω να καταλαβω...

Αρχικά (σε άλλο thread) είχα την απορία αν όντος αξίζει να συγκρίνουμε AMD-Intel και γενικώς μάρκες και δεν πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερού (πχ να κάνουμε σύγκριση μεταξύ ΔΕΛΤΑ - ΦΑΓΕ) :p

Για το ΥΓ αρκεί να πω ότι ο Ar@besque είναι Ιντελολάτρης :whistling

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ θα σου πώ πάρε ότι σου αρέσει γιατί αν μπεις στην λογική να συγκρίνεις amd με Intel θα μπείς σε ένα φάβλο κύκλο.Παντώς και οι δύο κάνουν για ακριβώς για τις ίδιες εφαρμογές και έχει μοντέλα για όλα τα βαλάντια. Αν αποφασίσεις για επεξεργαστή τότε μετά μπες και για συγκρίσεις στις κάρτες γραφικών ανάμεσα σε ati vs nvidia εκεί να δεις τι έχει υπωθεί και επίσημα. χεχεχεχ

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι άλλοι λένε amd, άλλοι πάλι είναι υπέρ της intel αλλά και εγώ θα συμφωνήσω με το φίλο Ηelloween ότι είναι καθαρά θέμα γούστου και προσωπικής επιλογής. Σχετικά με τις κάρτες κάθε εταιρεία βγάζει κορυφαία μοντέλα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δεις την τσέπη σου, σχέση τιμής-απόδοσης.:)

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοραζεις κατι κοιτας και τις προοπτικες στο μελλον με ιντελ 640 ξεχνας dual core ενω με αμδ και socket 939 κοτσαρεις τον dual core μολις εχεις φραγκα και πεσουν οι τιμες και εχεις νεο pc αγοραζοντας μονο επεξεργαστη ;)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον φίλο που μιλάει για dual core επεξεργαστές πολύ απλά για να είσαι καλυμένος και σε αυτό το θέμα και αν αποφασίσεις για intel παρε την μητρική της gigabyte socket 775 βάλε ότι επεξεργαστή γουστάρεις και αργότερα βάλε και επεξεργαστή και με δύο πυρήνες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.