Jump to content



2 Ερωτησεις


Γιωργος_Μ

Recommended Posts

Γεια σας παιδια , σημερα τελικα πηρα ενα pc απο ενα φιλο με τα παρακατω χαρακτηριστικα :

Prescot Pentium 4 550 (3,4Gh)

MSI MS-7058 (mobo)

2 x 256 (533MH) RAM

1 x Maxtor 80 Gb

Geforce PCX 5300

Dvd-R + Dvd-RW

Ερωτησεις :

(1)εχει ενα Hec 350 Watt τροφοδοτικο πανω , Θα αντεξει μεχρι να κανω αναβαθμιση καρτας

γραφικων?

(2) To Pc κανει αρκετα κουραστικο θορυβο non-stop , εχει εναν ανεμιστηρα πανω στον

πρεσκοτ και εναν στο πισω μερος για ροη μαλλον ,

επειδη δεν ξερω καθολου , ξερετε ενα καλο προγραμα και καποια recomened settings ωστε

και να μειωθει ο ηχος αλλα και να εχει θερμοκρασιες οι οποιες να ειναι υγειης για το pc

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θέμα εφόσον ανοίγει ο υπολογιστής και δεν κάνει

περίεργα όταν τρέχεις παιχνίδια π.χ. σημαίνει ότι είναι μια χαρά

το τροφοδοτικό.Αλλωστε από ότι ξέρω σε έτοιμα συστήματα με

τέτοια χαρακτηριστικά όλοι βάζουν τέτοια τροφοδοτικά άντε και

κανένα 400αρι noname.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ

(2) To Pc κανει αρκετα κουραστικο θορυβο non-stop , εχει εναν ανεμιστηρα πανω στον

πρεσκοτ και εναν στο πισω μερος για ροη μαλλον ,

Γενικα το φαν της σειρας 5χχ κανει πολυ θορυβο ειδικα οταν ζεστενεται η cpu και περνει πολλες στροφες.

Για να γλυτωσεις θορυβο και να εχεις καλυτερες θερμοκρασιες πανε στη λυση μιας νεας ψυκτρας (στις αγγελιες του φορουμ θα βρεις σε καλες τιμες)

Link to comment
Share on other sites

1. Δε νομίζω να χρειάζεται αλλαγή. Μια χαρά αντέχει...

2. α) Τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή πιθανόν να μπορείς να τον ρυθμίσεις από το BIOS στο αυτόματο, δλδ να δουλεύει ανάλογα με τη θερμοκρασία. Αν θες πρόγραμμα δοκίμασε το speedfan

β) Αν ο ανεμιστήρας είναι σε 3πινο, σύνδεσέ τον στη mobo (αν δεν είναι ήδη) και μπορείς να τον ελέγχεις μέσω του speedfan και πιθανώς μέσω του BIOS. Αν είναι 4πινος πες μου να σου πω τι πατέντα να κάνεις...

Εναλακτικά μπορείς να πάρεις ένα panel ρύθμισης ανεμιστήρων αν και δεν αξίζει για 2 ανεμιστήρες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα οτι δεν αντεχει...

Ειπα οτι οταν ανεβαζει θερμοκρασια ο επεξεργαστης, το φαν ανεβαζει πολλες στροφες..... δεν υποφερεται.

Στη σειρα 6χχ βαλανε καλυτερη ψυκτρα-φαν και δεν εχει τοσο μεγαλο θορυβο.

Το να κατεβασει τις στροφες με καποιο προγραμμα η πανελ δεν λεει γιατι θα ανεβαζει θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Εγω δεν ειπα οτι δεν αντεχει...

Ειπα οτι οταν ανεβαζει θερμοκρασια ο επεξεργαστης, το φαν ανεβαζει πολλες στροφες..... δεν υποφερεται.

Στη σειρα 6χχ βαλανε καλυτερη ψυκτρα-φαν και δεν εχει τοσο μεγαλο θορυβο.

Το να κατεβασει τις στροφες με καποιο προγραμμα η πανελ δεν λεει γιατι θα ανεβαζει θερμοκρασιες.

Μα... δε σχολίασα καθόλου το post σου... :confused: Οπωσδήποτε είναι καλύτερο να αλλάξει ψύκτρα και να βάλει και 1-2 ανεμιστήρες ακόμα αλλά εγώ λέω τι μπορεί να κανει με αυτά που έχει τώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eγώ παντώς νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις ψυκτρα γιατί και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με τους ανεμιστήρες. τελικά αφού θα έδινα λεφτα γι αυτό το πράγμα πήγα σε υδρόψυξη και τελείωσα. Δες και εσύ τι μπορείς να κάνεις και κοίτα τι σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ [05-06-2005 12:53]

Γεια σας παιδια , σημερα τελικα πηρα ενα pc απο ενα φιλο με τα παρακατω χαρακτηριστικα :

Prescot Pentium 4 550 (3,4Gh)

MSI MS-7058 (mobo)

2 x 256 (533MH) RAM

1 x Maxtor 80 Gb

Geforce PCX 5300

Dvd-R + Dvd-RW

Ερωτησεις :

(1)εχει ενα Hec 350 Watt τροφοδοτικο πανω , Θα αντεξει μεχρι να κανω αναβαθμιση καρτας

γραφικων?

(2) To Pc κανει αρκετα κουραστικο θορυβο non-stop , εχει εναν ανεμιστηρα πανω στον

πρεσκοτ και εναν στο πισω μερος για ροη μαλλον ,

επειδη δεν ξερω καθολου , ξερετε ενα καλο προγραμα και καποια recomened settings ωστε

και να μειωθει ο ηχος αλλα και να εχει θερμοκρασιες οι οποιες να ειναι υγειης για το pc

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας

Όσο για το τροφοδοτικό ανάλογα με την κάρτα γραφικών κυρίως που θα βάλεις θα χρειαστεί να πάρεις ένα με τουλάχιστον 480w για μία κάρτα επιπέδου 6600gt και πάνω. όσο για τον ήχο μην κοιτάς να τον μειώσεις με προγράμματα. Ο prescottκάνει πραγματικά παράξενο και ορισμένες φορές εκνευριστικό θόρυβο. Ή πάρε καινούριο σύστημα ξύξης του ή γύρνα το και εσύ σε μιά υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.