Jump to content



περί dual ddr


ergotelis

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση,λόγω της απειρίας μου μόλις σήμερα κατάλαβα ότι οι μνήμες μου δουλεύουν σε single mode,όχι dual,τουλάχιστον έτσι λέει το rightmark στο mem channel!!

Και οι μνήμες μου είναι ακριβώς ίδιες μεταξύ τους ,δεν αγοράστηκαν ωστόσο σε ένα πακετάκι,άρα σε 2 χωριστά,αλλά είναι τα ίδια!!!!!Τι κάνω??Χάνω πολύ σε επιδόσεις??? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

η μητρικη που λες εχει υποδοχες μνημης με 2 διαφορετικα χρωματα.λογικα εσυ εβαλες απο 1 σε καθε χρωμα.

βαλε και τις 2 σε ομοιου χρωματος υποδοχες και θα εχεις ντουαλ τσανελ..........οτι χανεις πολυ σε επιδοσεις χανεις.....γιατι ολες οι συγκχρονες μητρικες εχουν σχεδιαστει να δουλευουν ορθωτερα σε 2πλο καναλι αξιοποιοντας οτι σχεδιαση εχουν δεχτει απο τις εταιριες.......ειναι σαν να βαζεις πιο κατω τον κοφτη απο εκει που τον εχει η εταιρια σε ενα αμαξι.........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!! :) Έφταιγε η διάταξη!

Τώρα γράφει Dual(interleaved) τι θα πει αυτό?

Πρακτικά σε τι εφαρμογές θα είχε διαφορά?Στα παιχνίδια με απασχολεί περισσότερο αν θα έχει διαφορά πάντως....

Γενικά οι μνήμες μέχρι τι θερμοκρασία αντέχουν?Έχω βάλει πάνω αισθητήρες(και μάλλον μόλις κατέστρεψα τον ένα,ξεσυνδέθηκε η κεφαλή,πιάνουμε τα κολητήρια έτσι?)

Ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:) :) :) :) :) :) :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Δεν χάνεις σχεδόν καθόλου σε επιδόσεις.

Ψάξε στο BIOS και βρες εκεί που λέει σχετικά με τις μνήμες και κάνε enable το dual channel.

ΜΠΑΡΔΟΝ?

Έλεος.....καλά θα είναι άμα δεν ξέρουμε να μην απαντάμε...

@ergotelis

Σε επιδόσεις έχανες φίλε μου σε παιχνίδια...

Για τις θερμοκρασίες εξαρτάται από το τί τσιπάκια φοράνε....αλλά το μέγιστο καλό θα ήταν να είναι κάτω από 50

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

ΜΠΑΡΔΟΝ?

Έλεος.....καλά θα είναι άμα δεν ξέρουμε να μην απαντάμε...

Ο καθένα κρίνει από την προσωπική του εμπειρία, μιας και είναι η μεγαλύτερη πηγή γνώσης. Είτε με dual channel είτε χωρίς δεν έχω δει διαφορά σε καμία εφαρμογή πλην των αριθμιτικών τιμών των benchmark. Πείτε με χοντροπέτσο.

(Για μένα είναι άλλο ένα κόλπο του μαρκτινγκ το dual channel)

Έτσι όπως το παρουσιάζεται είναι σαν να λέτε ότι το pc θα απογειωθεί.

Εσύ θα μας πεις φίλες ergoteli εάν είδες διαφορά στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Εσύ είσουν που είπες ότι το 800 ari FSB είναι marketing?

Αν ναί...δεν έχω να πώ κάτι άλλο.... :rofl: kara :lol:

:fight:

Δεν καταλαβαίνεις την διαφορά της τεχνολογίας από το κόλπο του marketing.

Δεν είπα ότι η τεχνολογία του dual channel ή η τεχνολογία της ddr δεν υπάρχουν.

Όταν κάποια πράγματα είναι κάτω των αναμενόμενων τότε έρχεται το marketing να τα σπρώξει. (Περίπτωση Dual Channel).

'Οταν κάποια πράγματα υπάρχουν τότε τα φουσκώνεις και τους δίνεις μια απαραίτητη διαφορά από τους προκατόχους και τους αντιπάλους απλά για να σε προτιμήσουν. (Περίπτωση ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ FSB)

Να έχεις στο μυαλό σου ότι εσύ και εγώ και όλοι εδώ είμαστε το target group των διαφόρων IT managers. Έτσι το promotion είναι αυτό που σε κάνει να τα χώνεις σε trivia βελτιώσεις και όχι σε πραγματική τεχνολογική καινοτομία που θα σου δώσει και τις ανάλογες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

ΑΝ7 OverClocker,

δεν ξέρω πως την έχεις δει, αλλά η πλειοψηφία των καταχωρήσεων σου έχουν ειρωνικό/προσβλητικό περιεχόμενο.

Στο επόμενο έφυγες man. Διάλεξε.

Χμ....

Πλειοψηφεία?Υπερβολή?

Να έχω 10 -15 ποστ μέγιστο.....οκ...αλλά όχι η πλειοψηφία....

’μα νομίζεις πως το άτομο έχει δίκιο...τότε δώσε μου ένα ωραίο ξεγιρισμένο ban...και ας αρχίσουμε όλοι να βάζουμε τις μνήμες σε Single Channel....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

:fight:

Δεν καταλαβαίνεις την διαφορά της τεχνολογίας από το κόλπο του marketing.

Δεν είπα ότι η τεχνολογία του dual channel ή η τεχνολογία της ddr δεν υπάρχουν.

Όταν κάποια πράγματα είναι κάτω των αναμενόμενων τότε έρχεται το marketing να τα σπρώξει. (Περίπτωση Dual Channel).

'Οταν κάποια πράγματα υπάρχουν τότε τα φουσκώνεις και τους δίνεις μια απαραίτητη διαφορά από τους προκατόχους και τους αντιπάλους απλά για να σε προτιμήσουν. (Περίπτωση ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ FSB)

Να έχεις στο μυαλό σου ότι εσύ και εγώ και όλοι εδώ είμαστε το target group των διαφόρων IT managers. Έτσι το promotion είναι αυτό που σε κάνει να τα χώνεις σε trivia βελτιώσεις και όχι σε πραγματική τεχνολογική καινοτομία που θα σου δώσει και τις ανάλογες επιδόσεις.

Εντάξη...με έπισες....θα βάλω SC και θα πάρω και έναν ΡΙΙΙ που το FSB του είναι πραγματικό....

Σοβαρέψου λιγάκι.....

¨ολα αυτά που λές εκτός το ότι δεν έχουν βάση είναι και γελία....και συνεχίζεις να τα υποστιρίζεις....

Over and out

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Χμ....

Πλειοψηφεία?Υπερβολή?

Να έχω 10 -15 ποστ μέγιστο.....οκ...αλλά όχι η πλειοψηφία....

’μα νομίζεις πως το άτομο έχει δίκιο...τότε δώσε μου ένα ωραίο ξεγιρισμένο ban...και ας αρχίσουμε όλοι να βάζουμε τις μνήμες σε Single Channel....

Βλέπεις πουθενά να λέει πως έχει δίκιο γι' αυτό που λέει ο totally_wired;

Για το στυλάκι και το υφάκι της απάντησης λέει.

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Εντάξη...με έπισες....θα βάλω SC και θα πάρω και έναν ΡΙΙΙ που το FSB του είναι πραγματικό....

Σοβαρέψου λιγάκι.....

¨ολα αυτά που λές εκτός το ότι δεν έχουν βάση είναι και γελία....και συνεχίζεις να τα υποστιρίζεις....

Over and out

Εδώ επιμένεις να έχεις το ίδιο υφάκι ενώ ο άλλος σου έχει δώσει μια απάντηση την οποία αυτός υποστηρίζει. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνείτε.

Απλά είναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Βλέπεις πουθενά να λέει πως έχει δίκιο γι' αυτό που λέει ο totally_wired;

Για το στυλάκι και το υφάκι της απάντησης λέει.

Και ενοώ πώς με αυτά που λέει αξίζει το υφάκι...

Αρχική απάντηση από cherryman

Βλέπεις πουθενά να λέει πως έχει δίκιο γι' αυτό που λέει ο totally_wired;

Για το στυλάκι και το υφάκι της απάντησης λέει.

Εδώ επιμένεις να έχεις το ίδιο υφάκι ενώ ο άλλος σου έχει δώσει μια απάντηση την οποία αυτός υποστηρίζει. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνείτε.

Απλά είναι τα πράγματα.

Χμ....βλέπεις να είναι το ίδιο ειρωνικό υφάκι?

Απλός τελικά προσπαθώ να το διακωμοδίσω λιγάκι μπας και.....

Αλλά τι να κάνουμε ρε παίδες...οκ με πεισατε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Εντάξη...με έπισες....θα βάλω SC και θα πάρω και έναν ΡΙΙΙ που το FSB του είναι πραγματικό....

Σοβαρέψου λιγάκι.....

¨ολα αυτά που λές εκτός το ότι δεν έχουν βάση είναι και γελία....και συνεχίζεις να τα υποστιρίζεις....

Over and out

Θα υποστιρίζω τις απόψεις μου για 2 λόγους

Α) Γιατί πιστεύω αυτά που λέω. Όποιος τα διαβάζει προσεκτικά θα δει ότι δεν λέω τίποτα από αυτά που ισχυρίζεσαι πως λέω

Β) Γιατί διαφωνείς με τρόπο που σε λίγο θα σε οδηγίσει στην έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

α)???? σοβαρά το λές αυτό?Εδώ λές ότι το dual channel είναι θέμα marketing και όχι επιδόσεων.....δλδ μόνο και μόο ότι από 64bit γίνεται 128bit δεν σου λέει κάτι?

Για δές την διαφορά σε unbuffered

B)Αυτό είναι δικό μου πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

:dots: :OT: Μια προταση προς τους αδμινσ!Μηπως θα ηταν προτιμοτερο να ειδοποιειται με πμ ο "κακος" χρηστης για την συμπεριφορα του .Βαραινει πολυ το κλιμα χωρις να αξιζει ...παντα!!Αν ηταν αλλος συνομιλητης (γνωστος τουν ΑΝ)ισως το εβλεπε πιο χιουμοριστικα!!!:OT: :dots:
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία όσον αφορά τη χρησιμότητα ή μη του DUAL DDR είναι ότι όταν (σε σύστημα με 6600GT) τοποθέτησα 1,5GB σε single channel 400 το DOOM 3 σε ultra high κόλλαγε σε μερικά σημεία και στο Half Life 2 τα recommended settings ήταν στο medium, ενώ σε 1GB dual channel (twinmos) το DOOM 3 έπαιζε άψογα ultra high και το Half Life 2 εκτός του ότι πλέον το recommended ήταν στα high, δεν κόλλαγε και στα high όπως πριν αλλά έτρεχε άψογα. Όλα αυτά 1024*768. Σε ΤΠΤ άλλο δεν παρατήρησα ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ( :nuke: ) διαφορά. Πάντος επιτρέψτε μου να θεωρήσω το "κόλπο του μάρκετινγκ" ως υπερβολή. Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι που μας εκμεταλλεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις και δίκιο, δεν γράφει τπτ το manual μέσα αλλά επειδή το έχω ξανακούσει δεν αποκλείεται να φταίει και αυτό. Πάντως στα Windows και στις εφαρμογές (3DMAX, FL Studio 5, DVD Rip) δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με το 1,5GB.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.