Jump to content



Μισές μνήμες, περιορισμοί μητρικής και άλλα σχετικά...


Seeker

Recommended Posts

Έχω έναν υπολογιστή εξαετίας που έχει "μερικά" προβλήματα:

Η μνήμη που είχα μαζί με το PC ήταν μια 64άρα που την αναγνώριζε ολόκληρη. Τρία χρόνια μετά έβαλα άλλη μια 128MB την οποία αναγνώριζε μισή (64MB). Πέρσι πρόσθεσα και άλλα 256MB τα οποία επίσης είδε μισά (128MB). Το αποτέλεσμα είναι να έχω 448MB RAM αλλά ο υπολογιστής να μπορεί να δεί και να χρησιμοποιήσει μόνο τα 256MB... Εντόπισα το πρόβλημα που είναι πως ο ελεγκτής μνήμης της μητρικής βλέπει τσιπάκια των 16MB όχι των 32MB με αποτέλεσμα την μισή χωρητικότητα και αυτό δυστυχώς δεν λύνεται.

Η μητρική μου έχει 3 slots μνήμης το καθένα απο τα οποία σηκώνει dimm μέχρι τα 256ΜΒ μέγιστο. Συνολικά η μητρική σηκώνει μέχρι 768MB

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν μπορώ να αγοράσω ένα dimm τών 512MB και εφόσον θα το δεί μισό σαν 256MB (που είναι ίσο με το όριο του slot) να δουλέψει κανονικά στο slot?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το manual θα γραφει μεχρι ποσα MB stick σηκωνει για το καθε slot.Προσωπικα δεν νομιζω να το δεχτει,αλλα κι αν ειναι sdram(εκτος αν μιλαμε για EDO:confused: ) τζαμπα η αναβαθμιση.Δεν παιρνεις καλυτερα καποια αλλη μητρικη που να μην εχει αυτο το προβλημα?Κοiταξες μηπως λυνεται με Bios update?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Αν εχεις το manual θα γραφει μεχρι ποσα MB stick σηκωνει για το καθε slot.Προσωπικα δεν νομιζω να το δεχτει,αλλα κι αν ειναι sdram(εκτος αν μιλαμε για EDO:confused: ) τζαμπα η αναβαθμιση.Δεν παιρνεις καλυτερα καποια αλλη μητρικη που να μην εχει αυτο το προβλημα?Κοiταξες μηπως λυνεται με Bios update?

Το γράφω παραπάνω, σηκώνει max 256ΜΒ/slot σύμφωνα με το fresh diagnose. Απλά εφόσον δέχεται 256MB SDRAM γιατί να μην δέχεται και 512MB SDRAM αφου έτσι κι αλλιώς σαν μισή (256MB) θα την βλέπει?

Θέμα αλλαγής μητρικής δυστηχώς δεν τίθεται. Είναι PC έξι ετών και τώρα θα του γίνει ένα lifting για όσο ζήσει ακόμα σαν firewall PC (αν και μπορεί να καταφέρω να του βρώ ένα αδελφάκι για ανταλλακτικά αν χρειαστεί).

Η μητρική μου είναι αυτή και φαίνεται πως έχει μερικά BIOS updates σχετικά με τις μνήμες αλλά δεν βλέπω κάποιο άμεσα σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς συγνωμη δεν το καταλαβα.Παντως το προτελευταιο bioς λεει οτι διορθωνει ενα τετοιο προβλημα(IBM 256MB PC-133-->αναγνωριζει μονο τα 128).Βαλε το τελευταιο bios και πιστευω οτι θα διορθωθει το προβλημα σου!Για το αν θα αναγνωρισει τα 256 απ'τα 512 που θες να βαλεις δεν γνωριζω να σου πω...αν παντως δουλεψει το Bios update βαλε αλλο ενα 256ΜΒ και καθαρισες!Αναφερει παντως οτι μονο τα dimm1,2 υποστηριζουν 256,ενω το dimm3 128..

*Only DIMM 1 and DIMM 2 support 256MB (DIMM 3: 128MB),due to limitation of north bridge.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον η μητρικη δεχεται μονο μνημες με τσιπακια των 16Μ μπορεις να βρεις μνημες των 256ΜΒ με 8 τσιπακια στην καθε πλευρα, συνολο δηλαδη 16, double sided, ετσι ωστε να χρησιμοποιει τσιπακια των 16ΜΒ. Ετσι αντι να παρεις μια 512ΜΒ και να δει μονο τα 256 θα μπορεσεις, αν θελεις, να παρεις 2 χ256ΜΒ και να τα δει ολα τα ΜΒ κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Εφ'οσον η μητρικη δεχεται μονο μνημες με τσιπακια των 16Μ μπορεις να βρεις μνημες των 256ΜΒ με 8 τσιπακια στην καθε πλευρα, συνολο δηλαδη 16, double sided, ετσι ωστε να χρησιμοποιει τσιπακια των 16ΜΒ. Ετσι αντι να παρεις μια 512ΜΒ και να δει μονο τα 256 θα μπορεσεις, αν θελεις, να παρεις 2 χ256ΜΒ και να τα δει ολα τα ΜΒ κανονικα.

Ναι αλλά απο όσο ξέρω αυτές οι μνήμες δεν κυκλοφορούν πλέον στα καταστήματα οπότε μόνο μεταχειρισμένες. Ακόμα και αν τις βρώ καινούριες φαντάζομαι πως θα κοστίζουν πολλά ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Εφ'οσον η μητρικη δεχεται μονο μνημες με τσιπακια των 16Μ μπορεις να βρεις μνημες των 256ΜΒ με 8 τσιπακια στην καθε πλευρα, συνολο δηλαδη 16, double sided, ετσι ωστε να χρησιμοποιει τσιπακια των 16ΜΒ. Ετσι αντι να παρεις μια 512ΜΒ και να δει μονο τα 256 θα μπορεσεις, αν θελεις, να παρεις 2 χ256ΜΒ και να τα δει ολα τα ΜΒ κανονικα.

αυτο ειναι πιο σοστο γιατη τα 512 με 32αρια θα ειναι πεταμενα λεφτα γιατι ειναι και ακριβες αυτες οι μνημουλες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

αυτο ειναι πιο σοστο γιατη τα 512 με 32αρια θα ειναι πεταμενα λεφτα γιατι ειναι και ακριβες αυτες οι μνημουλες

Οι 256άρες με 16άρια βγαίνουν πιο ακριβές

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.