Jump to content



DDR BOOSTER τα φώτα σας!


Malkav

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 16:10]

ζητημα ειναι αν δουλεψε 15 μερες σωστα...

αλλα δε πειραζει ...το σαββατο θα περασει απο ποιοτικο ελεγχο... και κατι μου λεει ...οτι δε 8α τα καταφερει...:devil:

....τι ...δηλ να σκασω μυτη ...να δω την τελετη...:p :p :p .....τι να πω....βοοστερ σαξ ...παντως εμενα για 5 μηνες που το δουλευα ηταν οκ(και ακομα δουλευει για τεσταρισμα μνημων στην δουλεια)....:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα το πρώτο βήμα και αγόρασα το πολύμετρο.

Ένα φτηνιάρικο πήρα που στη πρόσωψη γράφει με γραμματοσειρά τύπου αρρχαία Κίνα "FAITHFUL".:rofl: κρίμα που δεν έχω φωτό.

Καταλαβαίνεται τώρα, Georgio Paneri, πάντως τη δουλειά του την κάνει.

Έχω κάτσει εδώ και 1/2 ώρα τώρα και μετράω τις τάσεις του Powerstream και της MSI, γιατί ήμουν σίγουρος ότι η μαμά έλεγε *#$#$%*@.

Μιλάμε βράχος τόσο το Powerstream, που εδώ που τα λέμε το περίμενα, αλλά κυρίως η μαμά. Έχει απίστευτα σταθερό Vcore, και είναι όσο έχεις ορίσει απο το bios, άσχετα αν αυτό λέει άλλα.

Αύριο πάω να πάρω το ποτενσιόμετρο.

Αν καταφέρω να βρώ και φωτό θα postάρω την εγχείρηση.:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

ρε maximaizer rulzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

maximaizer rulzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz αλλά τώρα τι κάνουμε?

όπως βαράει ο χορός χορεύεις( ελπίζω να μην γίνει κανά Boom και μείνω χωρίς pc):hehe:

Link to comment
Share on other sites

DDR BOOSTER mod for DUMMIES

Τελικά το Βooster επισκευάστηκε επιτυχώς.

χρειάστηκαν:

1. Πολύμετρο

2. Κόλληση, Κολλητήρι, Τρόμπα

3. Κόφτης

4. Θερμόκολλα(αν λέγεται έτσι, καταλάβατε αυτό το περίεργο πιστολάκι.)

5. Ένα καλώδιο IDE

(θεώρησα ότι μιας και είναι data cable θα έχει πολύ καθαρό σήμα. Σκέφτηκα επίσης Cat5e αλλά το IDE βόλευε περισσότερο γιατί μπορούσα να χωρίσω δύο καλλωδιάκια μαζί και να μήν τα ξεστρίβω.)

6. Το ποτενσιόμετρο 10Κohm 10 στροφών που μου πρότειναν.

(έχει απίστευτη αίσθηση. Τοσο, που στην αρχή νόμιζα ότι το Booster δεν δούλευε:tomato: )

7. Το Booster φυσικά:p

post-1803-1416072025,8672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ποτενσιόμετρο καταλήγει σε τρείς επαφές.

Οι δύο είναι σταθερές και βρίσκονται στα άκρα της αντίστασης.

Η τρίτη θεωρήστε ότι είναι ακίδα που κινείται πάνω σε αυτή.

Έτσι κάθε φορά, οι δύο επαφες στα άκρα έχουν σταθερή αντίσταση (10Κohm), ενώ η αντίσταση ανάμεσα στην επαφή που κινείται και ένα απο τα δύο άκρα είναι 1 με 10 Κohm.

Έτσι κάθε στιγμή μπορούμε να έχουμε δύο αντιστάσεις έστω την a και την 10-a.

Το μαμά ποτενσιόμετρο είναι συνδεδεμένο, στις παρακάτω επαφές, ετσι ώστε γυρίζωντας το κατά την φορά του ρολογιού η αντίσταση να μειώνεται και το Vdimm να αυξάνεται.

post-1803-1416072025,7802_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά λοιπόν, βγάζουμε το μαμά ποτενσιόμετρο(ναι το ελαττωματικό).

Αυτό ήταν το σημείο που με παίδεψε περισσότερο απ'όλα μη έχωντας ξαναπιάσει κολλητήρι.

Μετά απο πολλές αποτυχημένες προσπάθειες, κατέληξα ότι η καλύτερη μέθοδος είναι να γυρίσεις το Booster ανάποδα και να ζεστάνεις με το κολλητήρι τις επαφές.

Όταν δείς την κόλληση να γυαλίζει, σημαίνει ότι είναι υγρή.

Τότε γρήγορα την τραβάς με την τρόμπα. :confused:

post-1803-1416072025,8504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεται να φύγει τελείως η κόλληση, αλλά βγάλτε όσο το δυνατόν περισσότερη.

Στο τέλος θέλει και λίγο ζόρι για να βγεί.

Προσοχή το υπόλυπο Booster.

Τελικά το σημείο που βρίσκοταν το μούφα ποτενσιομετράκι πρεπει να είναι κάπως έτσι.

post-1803-1416072025,8896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρέπει να βάλουμε το καινούργιο.

Όπως φάνηκε και απο το φωτό του esdee, είναι πολύ καλύτερο(και φαντάζομαι και ευκολότερο) το καινούργιο ποτενσιόμετρο να κολληθεί με καλώδιο και όχι πάνω στο Booster.

Το προηγούμενο μου δημιουργούσε προβλήματα, γιατί στην MSI Neo2 τα dimms είναι τόσο κοντά που το ποτενσιόμετρο ακουμπούσε στη μνήμη του dimm2.

Επίσης κάθε φορά που ήθελα να ρυθμίσω το Booster έπρεπε να φτάσω βαθιά μέσα στο κουτί.

Τέλος αρκεί απλά να πώ ότι το νέο ποτενσιόμετρο είναι μεγαλύτερο.

Εγώ απο εδώ και πέρα έκανα τα εξής:

1. Χώρισα δύο καλλωδιάκια απο το IDE.

2. Τα πέρασα απο την πίσω πλευρά στις δύο τρύπες που ήταν για να κρατάνε το μαμά.

post-1803-1416072025,9031_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά πήρα το καινούργιο ποτενσιόμετρο και βρήκα για ποιες επαφές η αντίσταση μειώνετε γυρίζωντας τον άξονα κατά τους δείκτες του ρολογιού(όπως δηλαδή ηταν και πριν).

Αυτό γίνετε εύκολα μετρώντας με το πολύμετρο.

Φαίνετε και πάνω στο ποτενσιόμετρο αλλα για σιγουριά μετρήστε.

post-1803-1416072025,9623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά κολλάς τις άλλες άκρες του καλωδίου στις επαφές και είσαι ok.

*************Να σημειωθεί οτι έτσι όπως έχουν γίνει οι κολλήσεις στην εικόνα, το ποτενσιόμετρο λειτουργεί ανάποδα απ'ότι σας περιέγραψα.********************

Για να ήταν σωστά θα έπρεπε να είχα κολλήσει τις δύο ακρηανές επαφές.

Έγινε όπως το βλέπετε επίτηδες, γιατί είμαι τόσο γκαντέμης που το συγκεκριμένο ποτενσιόμετρο είχε κάτι ψιλοπροβλήματα με την σωστή επαφή και έτσι αναγκάστηκα να χρησημοποιήσω την άλλη(δεν ξαναπήγαινα Αθήνα να το αλλάξω με τίποτα. Αρκετά ταλαιπωρήθηκα με το πούστερ.:mad: )

post-1803-1416072025,975_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλος για να είμαστε σίγουροι και να μην γίνει κανά BOOM:rip:

Πριν το βάλουμε στο pc μετράμε την αντίσταση που μετρήσαμε και στην αρχή με το μαμά

και αν είναι εντάξει το βάζουμε να παίξει.

Thanx σε όλα τα παιδιά του TheLab που με βοήθησαν.:flower:

post-1803-1416072026,001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.