Jump to content



DDR BOOSTER τα φώτα σας!


Malkav

Recommended Posts

Κάποιος που να έχει εμπειρία με το ΒOOSTER αν μπορεί ας μου δώσει λύση στο παράκάτω πρόβλημα:

1. Μπαίνω στο ΒΙΟS και βάζω το Vdimm στα 2.6V

2. Επανεκινώ αφού έχω κάνει save settings and exit

3. Ξαναμπαίνω στο BIOS και ρυθμίζω τον BOOSTER στα 2.9

4. Όλα δείχνουν κυριλέ.

5. Κάποια στιγμή και ενώ βρισκομαι σε Windows παρατηρώ αστάθεια στη μνήμη σε timmings και FSB που είναι καραδοκιμασμένα rock-stable για τα 2.9V

6. Βγάζω το πλαϊνό καπάκι του κουτιού, κοιτάω την ένδειξη του BOOSTER και είναι 2.6V

Το παραπάνω φαινόμενο δεν έγινε επειδή κουνήθηκε το ποτενσιομετράκι αλλά έχει συμβεί επανηλημένα σε ανύποπτο χρόνο.

Η μητρική είναι μια MSI NEO2 με BIOS version 1.37 modded.

:help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

βασικα νομιζω οτι βαζεις απο βιος 2,6volt και μετα παιζεις με το boosteraki απο το ποτενσιομετρο.(και δεν πιραζεισ καθολου το βιοσ

Αυτό έχω κάνει.

Τι σημασία έχει αν σώζω και το ρυθμίζω αφου επανεκινώ????? ????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

το τριμμερακι του.. φτιαξε το τριμμερακι του..

Ενωείς ένα μικρό ρυθμιστή κάτω απο τα LEDs της τάσης?

πως να το ρυθμίσω?

χρειάζομαι πολύμετρο?

Αν ναι, που και τί μετράω?

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου Labίτες ευχαριστώ, το πρόβλημα μάλλον βρέθηκε.

ίδια συμπτώματα:

http://www.bleedinedge.com/forum/showthread.php?t=10166

και εδώ:

http://www.bleedinedge.com/forum/showthread.php?t=9586

Θα δοκιμάσω την πρόταση .38-.45 και αν δεν γίνει κάτι(πράγμα που όπως προκύπτει από τα νέα στοιχεία είναι πολύ πιθανό)--------------------------------->>>>>>>>>>>>>

ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΛΟ ΜΟΥ RMA:beer:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav [Σήμερα, στις 01:04]

Ενωείς ένα μικρό ρυθμιστή κάτω απο τα LEDs της τάσης?

πως να το ρυθμίσω?

χρειάζομαι πολύμετρο?

Αν ναι, που και τί μετράω?

εννοω αυτο που βρηκες, οτι κανει κολπα το ποτενσιομετράκι του, και καποιες στιγμες, συνηθως τις περισσοτερες, δινει οτι θελει. ειτε θα το κανεις rma, ειτε θα το αλλαξεις μονο σου με ενα με την ιδια αντισταση, και αν βρεις με περισσοτερες στροφες ακομα καλυτερα για σενα.

αυτο εκει στα led, ειναι για να ρυθμιζει την ενδειξη της οθονης. μονο μετρωντας επανω στη μητρικη την ταση που δεχονται οι μνημες, θα μπορεσεις να το ρυθμισεις σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav

Κάποιος που να έχει εμπειρία με το ΒOOSTER αν μπορεί ας μου δώσει λύση στο παράκάτω πρόβλημα:

1. Μπαίνω στο ΒΙΟS και βάζω το Vdimm στα 2.6V

2. Επανεκινώ αφού έχω κάνει save settings and exit

3. Ξαναμπαίνω στο BIOS και ρυθμίζω τον BOOSTER στα 2.9

4. Όλα δείχνουν κυριλέ.

5. Κάποια στιγμή και ενώ βρισκομαι σε Windows παρατηρώ αστάθεια στη μνήμη σε timmings και FSB που είναι καραδοκιμασμένα rock-stable για τα 2.9V

6. Βγάζω το πλαϊνό καπάκι του κουτιού, κοιτάω την ένδειξη του BOOSTER και είναι 2.6V

Το παραπάνω φαινόμενο δεν έγινε επειδή κουνήθηκε το ποτενσιομετράκι αλλά έχει συμβεί επανηλημένα σε ανύποπτο χρόνο.

Η μητρική είναι μια MSI NEO2 με BIOS version 1.37 modded.

:help:

αυτο το ποτενσιομετρακι ειναι για κλαματα,

το ειχα παθει και εγω επι εποχης MSI Neo2 και το αλαξα με ενα καλο (18ευρω ειχε!)

10KΩ 10turn, και ειχα και καλυτερη λεπτομερια στη ρυθμιση

παω στοιχημα οτι αν κουνησεις (οχι να το γυρισεις) το ποτενσιμετρο θα παει παλι 2.9V

booster2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

παω στοιχημα οτι αν κουνησεις (οχι να το γυρισεις) το ποτενσιμετρο θα παει παλι 2.9V

Αυτό ακριβώς:T: :T: :T: έχεις πιάσει ακριβώς το πρόβλημα.

Επειδή δεν με πολυεμπιστεύομαι, δεν έχω ξανακάνει hard modd μέχρι σε flashάρισμα vga με άλλο bios έχω φτάσει, θα το στείλω rma και αν ακόμα έχω προβλήματα θα σου στείλω pm.

είσαι GOD :T:

Thanx.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Πριν 1/2 ώρα περίπου, αφού επικοινώνησα με DHL & Fedex και πληροφορήθηκα ότι για να

πάνε αυτό το καταραμένο rma χρειάζονται αμφότεροι 45-50 ευρώ :-O

δηλαδή ένα καινούργιο Booster και βάλε

αποφάσισα:smoke: οτί τελικά δεν είμαι και τόσο άπειρος για να αλλάξω ένα ποτενσιομετράκι:toomuchne

οπότε σήμερα, μάλλον θα προμηθευτώ τα σύνεργα κατά esdee και ο Θεός(GOD???) βοηθός

esdee, αν και θεωρητικά γνωρίζω τι πρέπει να κάνω, αν δεν σου είναι κόπως, postαρε τίποτα οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav

esdee, αν και θεωρητικά γνωρίζω τι πρέπει να κάνω, αν δεν σου είναι κόπως, postαρε τίποτα οδηγίες.

δεν ειναι απολυτος τιποτα!απλα φροντισε το potενσιομετρακι σου να ειναι ενα καλο (θα μπει που θα μπει νυστερι) 10KΩ 10στροφων (το ποσες στροφες θα εχει ειναι θεμα επιλογης, των 10 ειναι πολυ ακριβες)

Αρχική απάντηση από Βασιλης

1.Βγαζεις το παλιο ποτενσιομετρο...

2.αγοραζεις ενα καινουριο με [Β]περισσοτερεςστροφες

3.το κολλας πανω στα καλλωδια που ηταν το παλιο...

4.τελος

μιας και ο Βασιλης εχει κατασχεσει ( :p) digicam + Booster ας ποσταρει 2-3 photo απο το pot + πως εχουν κοληθει τα καλωδια στο Booster , ειναι και χρωματισμενα τα καλωδια και θα σε βοηθησει

για να ξεκινησεις αν το συνδεσεις οπως εγω τερμα αντιστροφα απο τη φορα του ρολογιου ειναι η χαμηλοτερη ταση

so simple.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

μιας και ο Βασιλης εχει κατασχεσει ( :p) digicam + Booster ας ποσταρει 2-3 photo απο το pot + πως εχουν κοληθει τα καλωδια στο Booster , ειναι και χρωματισμενα τα καλωδια και θα σε βοηθησει

γκουχ γκουχ.....ναι,αλλα αυτος που μου τα δωσε δεν εφερε φορτιστη καμερας...οποτε no battery,no photo,NO party:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 14:03]

τα ιδια προβληματα ειχα και εγω με το πουστερ και το msi...

τελικα εφυγαν απο το παραθυρο και τα 2...

problem solved... απλα και γρηγορα!!!!

:DΧα,χα,χα,........είσαι πολύ ψυχρός εκτελεστής τελικά........ :D

Link to comment
Share on other sites

μα ρε συ... τα μισα πουστερ που αγοραστηκαν γυρισανε...rma...

αναρωτιεμαι αν αυτο το μαραφετι περασε ποτε απο ποιοτικο ελεγχο....

οσο για το msi... ας οψετε οτι δεν επαιζε αλλο mobo εκεινο το καιρο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

μα ρε συ... τα μισα πουστερ που αγοραστηκαν γυρισανε...rma...

αναρωτιεμαι αν αυτο το μαραφετι περασε ποτε απο ποιοτικο ελεγχο....

οσο για το msi... ας οψετε οτι δεν επαιζε αλλο mobo εκεινο το καιρο....

και στην αμπιτ μου Γιαννο χαλι μαυρο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.