Jump to content



ADSL over ISDN ή PSTN ???


DarkSaga

Recommended Posts

έχω ISDN και λέω μέσα στη βδομάδα να υποβάλω αίτηση αναβάθμισης σε ADSL γραμμή

να κρατήσω το ISDN?

η δεύτερη γραμμή ψιλοάχρηστη είναι ανγνώριση θα προσέσω στο κόστος του PSTN αλλά

αυτό που με έκανε να σκεφτώ την υποβάθμιση σε PSTN και μετά πέρασμα σε DSL είναι η διαφορά σε ποιότητα,ταχύτητα και η αντοχή στην απόσταση απο το dslam του PSTN έναντι PSTN.

εσείς τι χρησιμοποιείτε?

τι προτείνετε?

σύνδεση η 256 η 384 θα παίξει δε θέλω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Για ολους τους λογους που αναφερθηκαν την κρατας την isdn .

Το ιδιο εκανα και εγω.Δεν αξιζει ουτε τα χρηματα για να την κοψεις,ουτε και να σκεφτεις τα ελαχιστα ευρω που κοστιζει παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Στις αγγελίες πωλήσεων. Δεν θυμάμαι αν το είχα βάλει εδώ αλλά έχω ένα D-Link DI-624 108Mbps δεν το χρειάζομαι πια. Επειδή δεν έχω πολύ ιδέα από το αν σου κάνει ρώτα και τους άλλους εδώ μέσα μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για router μπορείς να κοιτάξεις σε προσφορές που κάνουν κατά καιρούς οι εταιρείες και να το πάρεις δωρεάν. Απ' όσο γνωρίζω όμως θα χρειαστεί να κάνεις ένα συμβόλαιο για κάποιο διάστημμα (πχ 6 μήνες). Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις την ADSL τουλάχιστον 6μήνες, κάντο.

Δες τί modem-router προσφέρουν οι εταιρείες με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ρήξε μία ματιά στο ADSL in a box plus

199(+19%ΦΠΑ) για 4 μήνες, όλα πληρωμένα +

Linksys WAG54G με Wi-Fi

Kαι αν σου φένοντε πολλά δες και το απλό ADSL in a box

149(+19%ΦΠΑ) για 4 μήνες, όλα πληρωμένα + Crypto F200 (usb modem)

Link to comment
Share on other sites

απο το λίγο που έψαξα στο adslgr.com με επεισαν οτι η γραμμή πρέπει να γίνει στο όνομα μου για να μπορώ να αλλάζψ isp χωρίς να ξαναπληρώνω ενεργοποίηση και για μπορώ ονομαστικά να τους τρέχω.

οπότε αν θέλετε συσκευες ανεξαρτητες προτείνετε τα in a box έχασαν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

απο το λίγο που έψαξα στο adslgr.com με επεισαν οτι η γραμμή πρέπει να γίνει στο όνομα μου για να μπορώ να αλλάζψ isp χωρίς να ξαναπληρώνω ενεργοποίηση και για μπορώ ονομαστικά να τους τρέχω.

οπότε αν θέλετε συσκευες ανεξαρτητες προτείνετε τα in a box έχασαν...

Aυτα ειναι χαζομαρες... Δεν λεω οτι δεν ειναι καλυτερα να τα εχεις ολα ξεχωριστα, αλλα το κοστος ανεβαινει ΠΟΛΥ παραπανω.Συμπεριφερονται λες και οσοι εχουν κουτι εχουν προβληματα.Με το κουτι της οτενετ ειμαι και δεν ειχα ποτε προβλημα με την συνδεση μου ή και με το μοντεμο μου που δεν ειναι ''ρουτερ''.

Με το activ8 της teledome δινεις 150ε για 5 μηνες νομιζω!Το καλυτερο για μενα ειναι το ondslkit της οτενετ που οπως λεγεται, ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ και να αλλαξει παροχεα.Ακομα και ψεμμα να ειναι,παλι αγοραζεις ενα ακομα κουτι και τελειωνει η υποθεση.Οταν σταματησουν να συμφερουν τα κουτια, τοτε θα τα κοψω.

Δεν υπαρχει λογος να δινεις τσαμπα λεφτα ,και μαλλιστα πολλα περισσοτερα, σε κανεναν παροχεα!

Link to comment
Share on other sites

router πάρε us robotics 9105 ή αν θες wirelles το 9106. To έχω εγώ ,ένας φίλος μου και το έχω βάλει και σε 2 net cafe και δουλεύει άψογα. Το δικό μου δουλεύει για μήνες χωρίς κολλήματα κτλ . Το wirelles modem που δίνει η forthnet διάβαζα στο adslgr ότι δεν λέει και το άλλο το απλό είναι usb(οπότε άστο). Το us robotics δουλεύει και σε pstn (original) και σε isdn (με αλλο firm που το βρίσκεις πολύ εύκολα). Από σύνδεση εγώ forthnet έχω και τώρα που θα μετακομίσω πάλι προς τα εκεί θα πάω γιατί τουλάχιστον εδώ που είμαι και η πιο φτηνή είναι και καλές ταχύτητες έχω (40kb/sec περίπου).

Link to comment
Share on other sites

και μετά σε γυρνάει σε αορίστου χρόνου με 30,25ευρώ/μήνα δε σφάξαμε frost

έχει παρέλθει το τρίμηνο?

κάθε φορά που αγγίζω φυλλάδιο και βλέπω και την συνέχεια αρχίζουν και παίζουν τα νεύρα μου

πα__ρια dsl α βάλω μου φαίνεται...

cmaris το 9105 κοίταζα και εγώ είναι σίγορο αυτό με το isdn το έχεις κάνει?

40Κ σε τι σύνδεση γραμμή?

σε ποιο dslam είσαι?

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει με το 9106 σε isdn αλλά υπάρχει firm και για 9105. Στο dslam θεσσαλονίκης πέφτω εγώ και βρίσκομαι στην Λήμνο. Στην Μυτιλήνη έχω ακούσει η forthnet χτυπάει και 45 αρια σταθερά!! αλλά αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν το πιστεύω. Η γραμμή μου είναι 384. Επίσης αν είσαι φοιτητής (ή μπορείς να καβατζώσεις κανά πάσο) κάνε αορίστου χρόνου ,δηλαδή με τον μήνα γιατί από Σεπτέμβρη μάλλον θα ισχύσει το ειδικό προγραμμα για φοιτητές (20 ευρό το μήνα τα 512 μαζί με τον Οτε!!).

να προσθέσω κάτι για την ταχύτητα για να έχεις μια ιδέα κατεβάζω από ftp 3 giga και κάτι ψηλά το 24ωρο.

Αν μπορέσεις πάρε το 9106 να έχεις και wirelles. H διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη και σίγουρα τα λεφτά του τα αξίζει και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

και μετά σε γυρνάει σε αορίστου χρόνου με 30,25ευρώ/μήνα δε σφάξαμε frost

έχει παρέλθει το τρίμηνο?

Η Forthnet δεν κάνει κάτι τέτοιο όταν τελειώνει το πακέτο σε ειδοποιούν καμιά βδομάδα νωρίτερα αν θέλεις να κάνεις ανανέωση δεν σε γυρνάν σε αορίστου...

Και μια χαρά ταχήτητες για Download έχει ακόμα και με το crypto (40-45) βέβεα η ταχήτητα εξερτάτε και από το κέντρο που έισαι επάνω... εγώ στην καβάλα πχ είμαι σε κεντρο που το πολύ να έχει 10 άτομα (και πολλά λέω) επάνω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.