Jump to content



Αξιζει η μετάβαση απο Newcastle σε Venice;


mitsosoft

Recommended Posts

Έχω εναν Α64 3500+ @2.2Ghz Newcastle πάνω σε μια Asus A8V Deluxe και με 2 χ 512mb PQI Turbo μνήμη. Απο έναν γνωστό (απο εξωτερικό) μπορώ να βρώ εναν Venice 3200+ @2Ghz όμως σε σχετικά καλή τιμή. Το θέμα είναι αν αξίζει να κάνω αυτή την αλλαγή επειδή ο Venice ειναι χαμηλότερης συχνότητας αλλά απο την άλλη ειναι 0.09, έχει SSE3 και καλύτερο ελεκτή μνήμης???

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που θα σου τον στειλει γνωστος, (αλλαξε πρωτα μητρικη) δοκιμασε τον και δες ποιον απο τους 2 συμφερει να κρατησεις.

Επισης, αν τελικα κανεις την κινηση, την πωληση αυτου που δεν σου κανει, μην την βαλεις εδω μεσα, γιατι πολυ απλα θα ξερουμε ηδη τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου τον φέρει μονο αν του πω να τον αγοράσει, δεν τον έχει ηδη. Αν τον ειχε τοτε χαλαρα θα τους εβαζα και τους 2 να δω ποιος παει καλύτερα, αλλά κατι τετοιο δεν γινεται.

Μητρική δεν αλλάζω επειδή μέχρι τωρα παιζει μια χαρα χωρίς το παραμικρό προβλημα. Επισης εχω και μια κάρτα γραφικων GF 6800 που πιάνει το ξεκλείδωμα των extra pipelines, οποτε αν πάω να αλλάξω μητρική θα πρεπει να πάρω και μια ανάλογη κάρτα οποτε μιλάμε για 400-500 συνολικά κάτι που δεν σκοπέυω να κάνω αφού παιζουν όλα μια χαρά σε full details.

Αν κάνω αυτή την αλλαγή χρηματικά δεν θα χασω τιποτα, ή θα είμαι στα ιδια ή υπάρχει και μια πιθανότητα να βγάλω και απο πάνω κάτι πολύ ψιλά, ανάλογα με το πόσο θα πήγαινε ο 3500+ που έχω τώρα, αλλά το θέμα είναι ότι δεν θα δώσω παραπάνω χρήματα.

Το θέμα ειναι αν λεεί να κάνω αυτή την αλλαγή ή αν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις των 2 αυτών cpu, αφού ο Venice είναι και 200Mhz πιο κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft

Το θέμα ειναι αν λεεί να κάνω αυτή την αλλαγή ή αν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις των 2 αυτών cpu, αφού ο Venice είναι και 200Mhz πιο κάτω?

Aν ο Venice είναι καλός θα ανέβει και ποιο εύκολα και περισσότερο από τον Newcastle άσε που υπάρχει και διαφορά στο clock per clock...

Εκτός αν μιλάμε για normal όπου δεν νομίζω να καταλάβεις καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια με ψιλοενδιαφέρει και το o/c αφου μια απο αυτές της μέρες που θα βρώ λίγο χρόνο, λόγο δουλειάς κυρίως, θα βάλω το w/c πού έχω ήδη στήσει οπότε σκοπέυω να τον ανεβάσω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft

Για να πω την αλήθεια με ψιλοενδιαφέρει και το o/c αφου μια απο αυτές της μέρες που θα βρώ λίγο χρόνο, λόγο δουλειάς κυρίως, θα βάλω το w/c πού έχω ήδη στήσει οπότε σκοπέυω να τον ανεβάσω λίγο.

Ε δες τότε πρώτα τι ψάρια πιάνει αυτός που έχεις κι αν απογοητευτείς εδώ είναι οι Venice...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.