Jump to content



The disk is not formated


harroulis

Recommended Posts

Γεια σας.Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα οποτε παω να μπω στον αλλο μου σκληρο μου εμφανιζεται αυτο το μηνυμα:The disk is not formated.Do you want to format?Υποψιαζομαι οτι κατα την εγκατασταση των XP εκανα κατα λαθος format στον σκληρο f (αυτον που εχει το προβλημα).Προλαβα και σταματησα το format στο 2%.Τα δεδομενα στον σκληρο ειναι σημαντικα και δεν θελω να τα χασω.Μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από harroulis

Γεια σας.Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα οποτε παω να μπω στον αλλο μου σκληρο μου εμφανιζεται αυτο το μηνυμα:The disk is not formated.Do you want to format?Υποψιαζομαι οτι κατα την εγκατασταση των XP εκανα κατα λαθος format στον σκληρο f (αυτον που εχει το προβλημα).Προλαβα και σταματησα το format στο 2%.Τα δεδομενα στον σκληρο ειναι σημαντικα και δεν θελω να τα χασω.Μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση?Ευχαριστω

Με το format αυτό (που δεν είναι low level) απλά χαλάς το FAT ή το αντίστοιχο σύστημα που έχει το NTFS. οπότε και να το έκανες δεδομένα δε χάνεις εκτός αν έγραφες από πάνω.

Αυτό επίσης σημαίνει ότι το ότι το σταμάτησες στο 2% δε σημαίνει και τίποτα.

Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ (εφ' όσον ο δίσκος πια θεωρείται unformated) είναι η χρήση κάποιου recovery προγράμματος raw data από δίσκο.

Προσωπικά αυτό που ξέρω είναι το Easy Recovery 6.0.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.