Jump to content



NEA ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ (MEGA CUBE)


taramas

Recommended Posts

Πέρασαν ήδη 6 μήνες απο τότε που ολοκληρώθηκε η κατασκευή του πρώτου κουτιού, το chicken cage και ήδη απο τον περασμένο μήνα με έτρωγε να ξεκινήσω το επόμενο, έτσι λοιπόν αποφάσισα το σχήμα του και συνέχισα με την διαρρύθμιση στο μυαλό μου και τώρα βρίσκεται στο στάδιο σχεδίασης (autocad) και σύντομα θα έχουμε το πλήρες σχέδιο.

Δίνω την πρώτη περιγραφή και προσκαλώ όλους για απόψεις και ιδέες οι οποίες εννοείται είναι ευπρόσδεκτες.

Η βασική ιδέα είναι ενας κύβος αρκετά μεγάλος με εξωτερικές διαστάσεις 45Χ45Χ45cm, εσωτερικά χωρισμένος σε 2 κύρια μέρη (πάνω μέρος και κάτω μέρος), στο κάτω μέρος δίσκοι, cdrom, τροφοδοτικό και στο πάνω μέρος το mobo.

Εσωτερικές ρυθμίσεις για την κυκλοφορία του αέρα, ανοιγόμενα πλαινά και πάνω μέρος για εύκολη πρόσβαση σε όλο τον χώρο και φυσικά άνετος χώρος για πολλούς δίσκους και πιθανότητα τοποθέτησης υδρόψυξης.

Το όνομα αυτού mega cube, και όπως λένε "ο κύβος ερίφθη" ξεκινήσαμε και άντε να δούμε που θα μας βγάλει :D

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις τη θεση την μητρικης καντην σε στυλ συρταρι σαν μερικα lian-li.

ισως βεβαια σε δυσκολεψει στο θεμα της υδροψυξης.δειξε κανα σχεδιο οταν το

ετοιμασεις και να το δουμε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι στυλ θα είναι; Μοντέρνο ή σαν το chicen cage ένα πράμα; Αν είναι μοντέρνο προτείνω εξωτερικά να είναι από ασημί αλουμήνιο και ντυμένο απ'έξω με χοντρό plexy (όπως είναι τα iMACs) και απο πάνω να κάνει μια τετράγωνη τρύπα το αλουμήνιο οπου να χρησιμεύει σαν παράθυρο. Επίσης ωραία θα ήταν μια βασούλα που να τον σηκώνει λίγο απο πίσω και απο το ένα πλάι και να τονίζονται έτσι οι τρεις διαστάσεις του. ;):T:

Link to comment
Share on other sites

Μάκη, ερωτευμένος είσαι μου φαίνεται :D

αλουμίνιο σκελετός σίγουρα, τώρα αν τα καταφέρουμε και βρούμε άκρη μπορεί να είναι και τα καπάκια αλουμίνιο αλλιώς θα είναι θαλάσσης, το μαύρο χρώμα είναι το αγαπημένο μου και δεν το αλλάζω, πλέξυ θα έχει οπωσδήποτε σε κάποια σημεία.....

το σημαντικότερο για μένα είναι να είναι εύκολη και άμεση η πρόσβαση σε όλο τον χώρο του κουτιού έτσι ώστε να γίνεται εύκολα οποιαδήποτε εργασία και μετά να είναι και εμφανισιακά κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

επισης θα σε προτεινα τα πλαινα καπακια να μην γινουν αφαιρουμενα

αλλα να σηκωνονται προς τα πανω .ενας τροπος ειναι να ανοιγουν 90 μοιρες

σε σχεση με το κουτι και αυτο μπορεις να το κανεις βαζοντας μικρα αμορτισερ

(σαν αυτα που εχουν τα καπω των αυτοκινητων)ωστε να εχει και τελεια αισθηση

οταν το σηκωνεις.η μπορεις επισης να το κανεις συρταρι και να ανοιγει ολο το πλαινο

παραλληλα με το κουτι προς τα πανω.ετσι με αυτους τους τροπους θα μπορεις να βαλεις

ανεμιστηρες πανω στα πλαινα καπακια και οταν θα ανοιγεις για να κανεις δουλειες δεν θα χρειαζεται η αποσυνδεση

τους.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη,

θεωρητικά κάπως έτσι θα φαίνεται εξωτερικά, υπολόγισε οτι απο το πάνω μέρος τα 2/3 θα είναι με πλέξυ και το 1/3 κλειστό αφού απο κάτω θα κρύβονται καλώδια, μέρη υδρόψυξης κλπ.

2cpu,

τα πλαινά και το πάνω καπάκι θα είναι ανοιγόμενα, όχι με αμορτισέρ γιατί πάει μακριά η βαλίτσα του κόστους αλλά με κάτι γωνίες που χρησιμοποιούν οι ξυλουργοί έτσι ώστε να ανοίγουν 90 μοίρες, το πάνω κομμάτι ίσως γίνει και σε δύο μέρη θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακομα για τωρα μεχρι να κανω την κανονικη παρουσιαση...

Υποψιν..

Ειναι οντος 2 ιδια κουτια (φτηνα) με βγαλμενα τα αντερα...

Στο κεντρο οπου υπαρχει μια κουρμπαριστη λαμαρινα ανοξ.. θα δεσποζει το 35εκ. WetnChillyChips res (passive) το οποιο περιμενω για να καταληξω κατασκευαστικα σε ορισμενα παραγματα στη φατσα..

Και το αιωνιο προβλημα του dvdr kai an θα το εχω stealth η οχι....

Αυτα για τωρα..

post-168-1416072025,0133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 15:27]

τα κουτια τα ενωσες εσυ ετσι? στη μεση στα κενα τη θα βαλεις?

Ναι φιλε μου ενωμενα ειναι με 20mm mdf (ο πατος)το οποιο φυσικα τα καλυφθει με αλουμινιο και αυτο.

Εβαλα το ξυλο (μονο εκει) για να γινει σωστη στηριξη της ολης κατασκευης.

Τωρα για τα Κενα που λες........αστα να υπαρχουν...χεχε

Εδω μια ζωη ΔΕΝ εχουμε χωρο να κανουμε σωστη δουλεια και τωρα που εχω?:cool:

Link to comment
Share on other sites

Spartiati,

καλό αλλά δεν είναι κύβος :D

πλάκα κάνω, υπήρξε μια τέτοια σκέψη αλλά την απέρριψα γιατί ήθελα να έχω τον απόλυτο έλεγχο της εσωτερικής διαμόρφωσης και οπωσδήποτε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα όσο γίνεται μικρότερο χωρίς κανένα συμβιβασμό στους χώρους βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως ειναι...:cool:

Απλα δεν φενεται ακομα..

Ειναι 45χ44χ44 (εχω αφησει ενδιαμεσα 10εκ κενο που θα φιλοξενει τρομπα και ρεσεβ..)

Στην ουσια ειναι απο χωρους εσωτερικα ειναι λιγο παραπανω απο τον μεγαλο YY κυβο αλλα απο βαρος θα ειναι περιπου 10 κιλα ΛΙΓΟΤΕΡΑ...:p (το κανονικο ζυγιζει 22 αδειο)

Για κυβο απο το μηδεν ξεκινισα και εγω ....χαλασα καμια 100 ευρω και στο τελος το πεταξα αφου ο ******* ο σιδερας (γνωστος μου) τον εκανε παραγωνο το σκελετο απο 20χ30 χιλιοστα στραντζα και την ετοιμη ανοξειδωτη λαμαρινα (0.6χλ ) στραντζαρισμενη σε κυβο με 2 καπακια

εκανε ******* ο εργατης και μου την εβγαλε ενα ποντο μεγαλυτερη απο τον σκελετο (αχρηστη δηλαδι).

Εδωσα μετα αλλα 75 και πηρα 2 κουτια ......

Με λιγα λογια αν υπολογησω και τα αλλα υλικα (αλουμινιο επενδηση, ειδικα κομενες γονιες 1.5χ1.5,βιδες,χρωματα κλπ.....επαιρνα τον μεγαλο κυβο της Yeong Yang....

Αν κοιταγαμε ομως το κοστος παντα....δεν νομιζω να καναμε MOD.....Γιατι στην ουσια το κανουμε απο κεφι η HOBBY και προς αναζητηση ενος πιο ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ κουτιου....σωστα ?:T:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, το κόστος απο τις δοκιμές δεν μετράται ;) άλλωστε αν θέλαμε ενα lian li θα το παίρναμε, η ουσία είναι να βάλουμε το κάθε τι εκεί που εμείς διαλέξαμε και να έχουμε και την μορφή που θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.