Jump to content



Δυνατότητες 6200 AGP?


Seeker

Recommended Posts

Πρίν απο λίγους μήνες διάβαζα εδώ πως οι 6200 σε PCI-Express σήκωναν και 80% overclocking (και κάτι για ενεργοποίηση pipelines και μετατροπή σε 6600GT άκουσα). Ισχύουν αυτά και για AGP? Έχω την ASUS N6200/TD και θέλω να ξέρω μέχρι πόσο περίπου να περιμένω να φτάσει (με στόκ ψύξη, αν αξίζει την αλλάζω)

Link to comment
Share on other sites

Υσχειουν και για AGP αλλα με τη προυποθεση να εισαι απο τους τυχερους που ξεκλειδονουνε και τα αλλα 4 pipelines απο τον πυρηνα. Αν εισαι απο τους τυχερους τοτε εχεις μια ομορφη 6600 και οχι μια 6600 GT γιατι η 6200 ωπος και η 6600 απλη φορανε τις ιδιες μνημες. Η 6600 GT εχει GDDR3 αν θυμαμε καλα και ειναι πολυ ψηλα χρονησμενες 500 με 600 DDR. Γενικοτερα παντος οι 6200 ειναι πολυ χαμηλα χρονησμενες στον πυρινα και χρονιζονται πολυ ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Kάνε οτι έκανε και ο soki http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=13237

Η κάρτα σου θα πάει καλά, σίγουρα θα χτύπησεις σε επιδόσεις μια 6600 και ας ειναι 64bit οι μνήμες, θα σου δόσει η gpu τη χασούρα απο τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SkaL-

Kάνε οτι έκανε και ο soki http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=13237

Η κάρτα σου θα πάει καλά, σίγουρα θα χτύπησεις σε επιδόσεις μια 6600 και ας ειναι 64bit οι μνήμες, θα σου δόσει η gpu τη χασούρα απο τις μνήμες.

Το σιγουρα που το ειδες Skal? Πηρα και γω μια 6200 Pixelview ορμομενος πως το μοντ θα πετυχει σιγουρα και απλα δε πετυχε. Αυτα τα μοντ ειχαν μεγαλυτερο ποσοστο επυτιχιας στις πρωτες καρτες που κυκλοφορησαν. Τη δικια μου την εχω τουλαχιστο κανα 3μηνο και ειμαι απο τους ατυχους. Μακαρι να του ξεκλειδωσει του παιδιου η καρτα αλλα σιγουρο ΔΕΝ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα pm στον soki και περιμένω την απάντησή του. Το κακό είναι πως η στόκ ψύξη είναι παθητική και μάλλον θα με περιορίσει στις συχνότητες.

Ξέρει κανένας αν η ψύκτρα σκεπάζει και τις μνήμες της κάρτας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sisman [Χθες, στις 13:13]

Το σιγουρα που το ειδες Skal? Πηρα και γω μια 6200 Pixelview ορμομενος πως το μοντ θα πετυχει σιγουρα και απλα δε πετυχε. Αυτα τα μοντ ειχαν μεγαλυτερο ποσοστο επυτιχιας στις πρωτες καρτες που κυκλοφορησαν. Τη δικια μου την εχω τουλαχιστο κανα 3μηνο και ειμαι απο τους ατυχους. Μακαρι να του ξεκλειδωσει του παιδιου η καρτα αλλα σιγουρο ΔΕΝ ειναι.

Nαι λάθος μου, το έψαξα παραπάνω πάντως είσαι πραγματικά άτυχος είναι έλαχιστες οι κάρτες που δεν ξεκλειδώνουν. Μακάρι να ξεκλειδώνουν σε αυτή αν και το πιθανότερο είναι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Το κακό είναι πως η στόκ ψύξη είναι παθητική και μάλλον θα με περιορίσει στις συχνότητες.

Ξέρει κανένας αν η ψύκτρα σκεπάζει και τις μνήμες της κάρτας?

Ασχημοι οιωνοι...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΝΕΑ. Μάλλον η κάρτα είναι χαλασμένη γιατί σε κάποια παιχνίδια (Spiderman 2, UT2004) κάτω απο τον χαρακτήρα εμφανίζεται ένα μεγάλο μαύρο τετράγωνο. Σίγουρα δεν είναι πρόβλημα του παιχνιδιού καθώς με την 5200 Ultra παίζουν κανονικά...

Επιπλέον, στο FarCry, αν βάλω την ποιότητα του νερού σε οποιοδήποτε επίπεδο πάνω απο το medium τα χρώματα στην επιφάνεια του νερού γίνονται τρελά με πολλά τετραγωνάκια.

Φυσικά και στις 2 καταστάσεις η κάρτα δεν ήταν πειραγμένη αλλά στα default με έναν 12άρη να την δροσίζει.

Τώρα τι κάνω? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.