Jump to content



NF7-s vdimm τρελό drop (AN7 αποριούλες)


outlaw

Recommended Posts

Έχοντας το vdimm εδώ και καιρό το δούλευα 3.12v γιατί είχα παρατηρήσει οτι απο κεί και πάνω όσο και να έδινα ξαναέπεφτε 3.12 άντε στα 3.23+ να έδινε 3.13-3.14 (πάντα σε load #5 του memtest). Με το που έβαλα το νερό ανέβασα λίγο και τον επεξεργαστή, έκλεισα και το apic (τα έκανε μαντάρα πάνω απο 1.95v vcore) και παρατήρησα αστάθεια. Έχοντας κατα νου οτι οι μνήμες ήταν stable έψαξα παντού εκτώς απο εκεί. Σήμερα ανακάλυψα οτι το vdimm πάνω απο 3.07-3.09 (πάντα σε load....idle ανεβαίνει κανονικά) δεν πάει. Μέτρησα και τα rails του psu και οι τάσεις ήταν μια χαρά (5.2v-12.13v-3.4v). Ξαναενεργοποίηση και το apic μπας και αλλά τζίφος. ’λλαξα και το τρίμερ μπας και τα είχε παίξει (μικρούλι πολύστροφο) αλλά πάλι τίποτα. Γνωρίζει κανένας τον λόγο ή κάποια λύση για αυτό το εκνευριστικό drop?

Link to comment
Share on other sites

Το Vtt mod το έχεις κάνει; Μιλάω για εκείνο που ακολουθεί το Vdimm και είναι πάντα το μισό του.

Αν το vdimm σου είναι 3.2 και το vtt είναι ακόμα το μισό του 2.9 (1.45) αντί για το μισό του 3.2 (1.6), ίσως να φταίει αυτό. Είχε φάει κάτι τρελά ξενύχτια το θεσσαλονικιό NF7-S λόμπυ πριν κάτι χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι με Vdimm=Vi/o ειμαι σε load#5 0.15v κατω απο Vi/o.

Δηλαδη σε load Vi/o->3.5 Vdimm->3.35 σταθερα και σε bios Vi/o-> 3.52 Vdimm->3.46

H διαφορα παραμενει η ιδια για οποιοδηποτε Vio,δηλαδη -0.15 σε load και -0.06 idle.

Αρα λοιπον μου φαινεται λογικο να φτανει μεχρι εκει το Vdimm σου. 3.3-0.15=3.18

Απο την αλλη παλι τωρα ειδα οτι η 3.3 σου ειναι 3.4 αρα μπορει στο Vdimm mod που εκανες τα πραγματα να ειναι διαφορετικα.Δοκιμασε να ανεβασεις κι αλλο την 3.3 σου.Επισης ψυκτρωσε τα ολοκληρωμενα κατω απο dimm.Λεγεται οτι βοηθαει στην σταθεροποιηση.

Το Vtt δεν εχει να κανει με το ποσο ανεβαινει το Vdimm απο μονο του αλλα για να το αξιοποιησουν οι μνημες θελουν Vtt=Vdimm/2

Βεβαια και αυτο ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια, καθως στην nf7 που το εκανα ακολουθει σε ολες τις τασεις σωστα (Vtt=Vref=Vdimm/2) οταν ειναι idle αλλα σε load κλανει...Περιπου (Vdimm-0.2)/2

Link to comment
Share on other sites

A!και κατι ακομα...(Για να ανεβασω και κανα post,1.5 χρονο εδω μεσα)..

Φανταζομαι οτι το Vdimm το μετρας πανω στο dimm και οχι στο μικρο μοσφετακι διπλα στο mod γιατι εκεινο ειναι λιγο πιο ψηλα σε ταση..

Τι τροφοδοτικο εχεις?Τι βυθιση κανει η 3.3 σου σε load?

Το πιο πιθανο εν τελη πιστευω ειναι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Η 3.3 στα 3.4 είναι βράχος, μιλάμε για βύθιση της τάξεως ~0.01v...μόνο η 12άρα τραβάει μια απο 12.23v στα 12.13v. Η 5άρα επίσης βράχος. Το vtt mod (tictacs 4th method) όντως σε idle ακολουθεί αλλά σε load το παίρνει ο διάολος, αμαρτία. Απο ψύξη στα mosfet άλλο τίποτα, είχα φραντίσει για όλα (vdimm, vtt, vdd, vcore). Το μόμπο ξεψύχισε χτές άδοξα στα χέρια του γκαντέμη-φονιά. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Παρήγγειλα μια AN7 να έχω τουλάχιστον 3.2v απο μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μήν ανοίγω καινούργιο thread ρωτάω εδώ. Ήρθε το AN7. Παράξενο mobo. Διάβασα ΟΛΑ τα thread στο lab για την μητρική αυτήν καθώς και πολλά ξένα, αλλά μία σαφή εικόνα δεν σχημάτισα. Όντως μου κάνει και εμένα κουλά. Το o/c του NF7 δεν το φτάνω και το παράξενο είναι οτι στο net διάβασα οτι κανονικά έπρεπε μιας και δεν ήταν και τίποτα το εξωγαλαξιακό. Έπαιζα στο NF7 με 3.12v vdimm (όταν ήταν σταθερό), vtt χαμηλώτερο του κανονικού (1.5-1.48...αναλόγως τα κέφια του), 1.7v vdd, 1.975v vcore, 11.5x236, D26 mantarays XT bios. Ψυκτράκια παντού με φαν να δροσίζουν. Μια απο τα ίδια δοκίμασα στο AN7 και με τρέλανε στα error #5 memtest.....ότι και να δοκίμασα εκέι τα errors. Το μόνο error free που πέτυχα ήτανε 11.5x233 με 1.6v vdd, 3.05v vdimm, 1.96v vcore. Στα ίδια hz ότι και να πείραζα απο vdd και vdimm (1.65-1.7-1.75 vdd, 3.1-3.2 vdimm, αλήθεια 3.15 δεν έχει?) πέταγε errors. Σήμερα έβγαλε και error free #5 στα 11.5x230 με 1.75v vdd και 3.2v vdimm....παράξενα πράγματα. Έχω βάλει και το DE18 (κάπως έτσι) του enduracell. Κανά tip ρε παιδιά? Στα 236 βρήκα αρκετούς να παίζουν και μάλιστα 11.5x240 αλλά το πως το κάνανε δεν έλεγε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.