Jump to content



Συγκριση αεριων για Prommie


geoal

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν δοκιμασει διαφορετικα αερια σε prommie ποιο εχει την καλυτερη αποδοση σε μεγαλα φορτια.Απο οτι ξερω τα καλυτερα ειναι R402(HP80),R507. Τελος θα ηθελα μια γνωμη για το R411B οι προδιαγραφες του ειναι καλες αλλα δεν ξερω τι κανει πανω σε prommie.Θα παρακαλεσω μονο να απαντησουν μονο οσοι εχουν δοκιμασει κατι και ξερουν απο πρωτο χερι. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

r507 μαζί με λίγο r410 στο δικό μου και απο θερμοκρασίες μπορώ να πώ ότι πάει πάρα πολύ καλά.Στο display (το οποιο χάνει πολύ βέβαια) σε idle έχω δει μέχρι -63 με athlon Claw sta 2980 και 1.9 vcore(1.92 απο bios) και -43 σε καραφουλ!! load (s@m fpu test).

Και εγώ πάντος έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το 402 (αυτό βάζει και ο Chilly1 στα δικά του DD που πουλάει). Περιπου 6 βαθμούς λέγανε μερικοί στο xs καλύτερες θερμοκρασίες από το 507 και σε load έχει πιο καλό capacity. O Χρηστος (unseen) θα σε διαφωτίσει πιο πολύ για τα υπόλοιπα ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια. Για το 402 ψηνομαι αλλα δεν ξερω αν το φερνει ο Σολδατος. Επισης αν μπορει ο unseen να μας πει και αυτος τη γνωμη του και γενικα οποιος ξερει κατι για το 411Β. Παντως το 410 που λεει ο Γιωργος ειναι παρα πολυ καλο απλα στην δικια μου περιπτωση δεν παιζει γιατι εχω μεγαλες θερμοκρασιες δωματιου και μονο το χειμωνα θα ηταν λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Για μένα το R410 rulez για μονοβάθμιο.....Βέβαια θές και πολύ αέρα μετά, γιατί ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες και στο ψυγείο αλλά και τον κομπρέσσορα.... ;)

αν κρατας την θερμοκρασια δωματιου ~20C εισαι οκ με το r410. ΑΑΑΑΑ... ξεχασα να πω για τα 3 fanακια , puss-pull στο condenser + ενα πισω απο τον compressorα :D.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 16:13]

Γιώργο το 410 το αντέχει ο compressoras του prommie ή υπάρχει περίπτωση να τον πάρεις στο χέρι. Το θέμα είναι κιόλας ότι με το 410 πρέπει να βάλεις τουρμπίνα (delta) να φυσάει το condenser:D .

Για όλα αυτά που είπες..........ΝΑΙ........Έτσι είναι...... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 16:15]

αν κρατας την θερμοκρασια δωματιου ~20C εισαι οκ με το r410. ΑΑΑΑΑ... ξεχασα να πω για τα 3 fanακια , puss-pull στο condenser + ενα πισω απο τον compressorα :D.

ΤΙ λές βρε τρελέ παραπληροφοριτή.?...... :DΚαι τώρα που έχω 28*C εδώ μέσα, άνετα το δουλεύω με τον επεξεργαστή dual full load ΚΑΙ για 24/7........Βέβαια με τρείς DELTA 12 x 12 cm 200cfm each...... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

ΤΙ λές βρε τρελέ παραπληροφοριτή.?...... :DΚαι τώρα που έχω 28*C εδώ μέσα, άνετα το δουλεύω με τον επεξεργαστή dual full load ΚΑΙ για 24/7........Βέβαια με τρείς DELTA 12 x 12 cm 200cfm each...... :D

ερχομαι απο εκει με το θερμομετρο να δω ποσο εχεις :p

μηπως ομως εχεις και εναν danfoss sc12clx αντι του nf11l danfoss του prommie?;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal

ευχαριστω πολυ παιδια. Για το 402 ψηνομαι αλλα δεν ξερω αν το φερνει ο Σολδατος. Επισης αν μπορει ο unseen να μας πει και αυτος τη γνωμη του και γενικα οποιος ξερει κατι για το 411Β. Παντως το 410 που λεει ο Γιωργος ειναι παρα πολυ καλο απλα στην δικια μου περιπτωση δεν παιζει γιατι εχω μεγαλες θερμοκρασιες δωματιου και μονο το χειμωνα θα ηταν λειτουργικο.

hp80 εχει βαλει ο αριστιδης.Κανε μια ερωτηση. Για μενα προς το παρον το καλυτερο ειναι ο συνδιασμος 507+410

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

hp80 εχει βαλει ο αριστιδης.Κανε μια ερωτηση. Για μενα προς το παρον το καλυτερο ειναι ο συνδιασμος 507+410

Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις τους.Θα κανω και μια ερωτηση στον Αριστιδη και θα αποφασισω τι θα μπει.Θα σας ενημερωσω μολις εχω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.