Jump to content



Βοήθεια! "Γκάζωμα" Σύνδεσης στο Διαδίκτυο


Maz00nga

Recommended Posts

Χαίρετε!

Θα ήθελα λίγη βοήθεια πάνω στο θέμα της βελτίωσης των επιδόσεων της σύνδεσής μου στο διαδίκτυο. Διαθέτω OTEnet (ναι, δυστυχώς :o ) ADSL 384/128 και παρατηρώ για παράδειγμα στο Sygate Firewall που διαθέτω οτί τρέχουν "πολλά" πράγματα κ έχω την υπόνοια οτι φταίνε :) Μήπως μπορείτε να κάνετε την υπόνοια μου γνώση?..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα ήθελα να ξέρω ποιες εφαρμογές ειναι ασφαλές να τερματίζω όταν θέλω όλη η υπολογιστική μου ισχύ να πάει στο παιχνίδι που παίζω και κυρίως το Bandwidth μου. Επίσης, είναι πραγματικα απαραίτητο να εχω το Page File σε συνεχή χρήση? Με 768Μb RAM νομίζω ότι πολλά μπορούν να τρέξουν απρόσκοπτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Maz00nga [27-06-2005 21:58]

Χαίρετε!

Θα ήθελα λίγη βοήθεια πάνω στο θέμα της βελτίωσης των επιδόσεων της σύνδεσής μου στο διαδίκτυο. Διαθέτω OTEnet (ναι, δυστυχώς :o )

To δυστυχώς γιατί το λές?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς διότι το δίκτυο της στην Κρήτη υστερεί κατά πολύ έναντι εκείνου που έχει εγκαταστήσει η ForthNET, και αυτό δικαιολογεί το γεγονός οτι δε μπορώ να κατεβάσω με περισσότερα απο 40KB/s ενώ με σύνδεση ForthNET ο δείκτης πάει μέχρι τα 46KB/s χωρίς κανένα ενδοιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ έχεις δίκαιο.

Θυμήσου όμως οτι έχεις 384 και το 40 είναι πολύ καλό (το 46 είναι το μέγιστο), και μη γκρινιάζεις γιατί η πλειοψηφία των χρηστών το 40 το βλέπει 3 φορές το χρόνο.

’λλωστε δε νομίζω οτι 6kΒ/s μπορούν να κάνουν τη διαφορά στη σύνδεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power [Σήμερα, στις 11:37]

Οκ έχεις δίκαιο.

Θυμήσου όμως οτι έχεις 384 και το 40 είναι πολύ καλό (το 46 είναι το μέγιστο), και μη γκρινιάζεις γιατί η πλειοψηφία των χρηστών το 40 το βλέπει 3 φορές το χρόνο.

’λλωστε δε νομίζω οτι 6kΒ/s μπορούν να κάνουν τη διαφορά στη σύνδεσή σου.

Ε, όχι και 46 το μέγιστο! Για 6 μήνες είχα την άνεση μιας 384/128 με dl σταθερό 48,5 (49666 το traffic στο ίδιο το modem), και μερικές φορές χτυπαγε για μισο λεπτο η κατι τέτοιο, τα 51kb/s (52500 ήταν το μεγαλύτερο που είχα δει) - Να'ναι καλά η siemens και τα d-σαλαμια της :D :D

Και 8 ή 6 k/s κάνουν διαφορά μιας και μιλάμε για downloading 24/7! Τα 6kb είναι περίπου 500mb την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Jaguar και δεν ειναι θεμα γκρινιας, ειναι θεμα αξιοπιστιας παροχεα. Ολη η Ελλαδα με τα καλωδια του Π-ΟΤΕ ειναι συνδεδεμενη απ ακρη σ ακρη, και αφου τους τα "σκας" δεν ειναι τουλαχιστον υποχρεωμενοι να παρεχουν εστω την ονομαστικη τιμη bandwidth των υπηρεσιων τους?.. Το μονο πραγματικα ενοχλητικο στην ολη υποθεση ειναι οτι στις συνδεσεις Dynamic η IP αλλαζει αυτοματα καθε 3 μερες... Δηλαδη καθε 3 μερες ανοιγοκλεινουμε το DC++ :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power

Οκ έχεις δίκαιο.

Θυμήσου όμως οτι έχεις 384 και το 40 είναι πολύ καλό (το 46 είναι το μέγιστο), και μη γκρινιάζεις γιατί η πλειοψηφία των χρηστών το 40 το βλέπει 3 φορές το χρόνο.

’λλωστε δε νομίζω οτι 6kΒ/s μπορούν να κάνουν τη διαφορά στη σύνδεσή σου.

To μέγιστο ειναι 48,και απο την στιγμη που πληρωνουμε για 48 εγω θελω να το εχω ..Αν σκεφτομαστε ετσι ποτε δεν θα παμε μπροστα...

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ρε μάγκες.

Αφού το μέγιστο είναι 48 τότε να πιάνουμε όλοι το μέγιστο για να είμαστε ευχαριστημένοι.

’λλωστε ADSL έχουμε...

Οι άλλοι που πληρώνουν τις μισθωμένες είναι μ@λάκες.

- Ο υπερασπιστής του ΟΤΕ -

Λες και εγώ δε πληρώνω τα γ@μημ...να τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή φύγαμε πάρα πολύ :OT: , και εγώ το ξεκίνησα, το παιδί στο πρώτο ποστ αναφέρει οτι βλέπει να τρέχουν δίαφορα στο firewall του.

Λοιπόν εγώ προτείνω adaware & spybot με τα τελευταία updates, έλεγχο εναλλάξ και μετά από καθαρισμό επανεκκίνηση και ξανά έλεγχο.

Επίσης με ένα καλό antivirus (εγώ δουλέυω kaspersky) update και έλεγχο.

Νομίζω οτι αν έχεις σκουλήκια ιους και ζωά στο pc θα καθαρίσει όσο γίνεται.

Αφου τα κάνεις αυτά, δοκίμασε download απο ftp.otenet ή ftp.ntua και δες ταχύτητες.

Τέλος κάνε δοκιμαστικά downloads σε διαφορετικές ώρες και μέρες για να δεις κατά πόσο φταίει το dslam/isp σου.

Τέλος αν έχεις υπόνοια οτι φταίει μόνο ο ISP σου δοκίμασε και demo από άλλη εταιρία.

Την ίδια χρονική στιγμή και με ίδια αρχεία/servers.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε παραφερομαστε :-) Βασικα το pc ειναι καθαρο μια χαρουλα... Αυτο που εννοω ειναι να κλεινω διαφορες εφαρμογες που μου τρωνε Bandwidth αλλα δεν ειναι αμεσα αντιληπτες! Για παραδειγμα το MSN Messenger ειναι μια αμεσα αντιληπτη εφαρμογη κ σου καταναλωνει πορους κ δικτυακη ταχυτητα. Μολις το κλεισω για παραδειγμα πεφτει το Lag στο CS sta 60 :p Απο την αλλη στο Sygate παρατηρω πολλα svchost τα οποια ειναι λειτουργικα προγραμματα των Windows. Χρειαζονται ομως ΟΛΑ?..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λειτουργικά προγράμματα (τι είναι αυτό πάλι;;; ) είναι services ή daemons αν προτιμάτε, προγράμματα που ξεκινάνε, τρέχουν και σταματάνε στο background χωρίς να τα ενοχλούν το χρήστη με παράθυρα.

Δεξί κλικ στο MY Computer->Manage->Services and Applications->Services

Αφού το ψάξεις αρκετά τι δε χρειάζεσαι κάνε stop και disable αυτά που νομίζεις ότι δε σου χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power [30-06-2005 17:40]

Τέλος αν έχεις υπόνοια οτι φταίει μόνο ο ISP σου δοκίμασε και demo από άλλη εταιρία.

Την ίδια χρονική στιγμή και με ίδια αρχεία/servers.

πως παιρνεις demos απο διαφορες εταιριες ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.