Jump to content



Θερμοκρασίες με Silencer 5 Rev2 σε μία ΑGP 6800Ultra


Dagalidis

Recommended Posts

Είπα και εγώ να αλλάξω την ψύξη στην 6800 Ultra Που έχω και να βάλω την Silencer 5 Rev.2...

Exω την XFX 6800U AGP και με την μαμά ψύκτρα είχα 58C IDLE - 85C Full @ 450/1250MHZ με 40C case....

To παράξενο είναι ότι μετά την αλλαγή έχω 65C IDLE - 73C Full @ 450/1250MHZ με 40C Case Temp... :blink:

Ti είναι πάλι ετούτο ?????

Μήπως κάτι δεν πάει καλά ?????

Εχω προσέξει να πατάει καλά η ψύκτρα και δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάτσει στραβά αλλά δε μου αρέσουν και πολύ οι θερμοκρασίες...

Σε 2d Settings (ουσιαστικά IDLE Mode) η κάρτα τρέχει στα 425/1200ΜΗΖ Default....

Στην GPU έχω απλώσει ένα λεπτό στρώμα Arctic Ceramique και οι μνήμες είναι με τα αυτοκόλλητα μαξιλάρια της Silencer 5 και δεν μου αρέσει τούτο...

Γιά ρίχτε καμμιά ιδέα .... ;):blink:

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασιες καλες ειναι σε load αλλα σε idle μου φαινονται λιγο περιεργες,δοκιμασε να βαλεις τοση παστα οση στην εικονα και πες μας αν αλλαξε κατι.Α, και μηπως ξερεις κανα site για vmod σε 6600GT γιατι δεν μπορω να ανεβω πανω απο 600 πυρηνα ?:cry:

post-983-1416072040,5287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 15:04]

Όπως το λέει, λόγω των pad στις μνήμες δε εφάπτεται απόλυτα στο πυρήνα.

Αυτή την μαμακία θα έχω κάνει σύγουρα....

Δεν έχω δώσει δύναμη στο σφίξιμο και μάλλον λόγο των PAD στις μνήμες δε θα πατάει καλά επάνω στην GPU.....

Θα δοκιμάσω και πάλι και θα σας πώ....:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 6800GT@Ultra (400-1100) με το Silencer 5 Rev.2 και οι θερμοκρασίες μου είναι idle 62-64 kai load 74-75 με θερμοκρασία περιβάλλοντος στην κάρτα 47-54 και χαμηλότερη στο κουτί 31-35 βαθμούς (ξέρω, εδώ που είμαι κάνει ζέστη).

Βάλε καμια Arctic Silver 5 στο GPU, αλλά πρόσεχε, ξέρεις ότι δαγκώνει :whistling. Και κάτι άλλο. Εγώ αναγκάστηκα να ξαναβάλω 3 φορές την ψύκτρα για να είμαι βέβαιος ότι έχει πιάσει τέλεια, ειδικά στον πυρήνα είχα πρόβλημα, πάνω αριστερά συγκεκριμένα ΔΕΝ έπιανε καλά, λύθηκε με την προσθήκη έξτρα στρώματος Σιλβερ, βγάλτην ψύκτρα και ξαναπροσπάθησε. Πάντως μια χαρά θερμοκρασίες έχεις, όπως προαναφέρθηκε, και η στοκ ψύκτρα έκανε καλή δουλειά.

Σε 2d Settings (ουσιαστικά IDLE Mode) η κάρτα τρέχει στα 425/1200ΜΗΖ Default....

αυτό πώς το κατάφερες? εγώ δεν μπορώ (με coolbits παίζω) να βάλω το 2D Clock της RAM να τρέχει διαφορετικά από του GPU...?

(άσχετο: ωραίες ταχύτητες 450-1250 :T: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.