Jump to content



OC προβλήματα


astrolabos

Recommended Posts

Όσοι παρακολουθείτε το Benchmarking forum του Λάμπη θα είδατε ότι εχθές το βράδυ δημοσίευσα 3 spi. Στο 3ο spi το FSB του επεξεργαστή και κατ'επέκταση των μνημών ήταν 187 Mhz. Επειδή είμουν σε diagnostic mode στο msconfig, με το που πόσταρα το αποτέλεσμα, φόρτωσα τις κανονικές ρυθμίσεις στο msconfig και πήγα να κάνω επανεκκίνηση. Αυτό ήταν. Από εκεί και πέρα έπερνα το λάθος ότι το αρχείο Hal.dll είναι κατεστραμμένο και ότι πρέπει να το αντικαταστήσω. Και ερωτώ: Υπάρχει περίπτωση να πειράχθηκε ο SATA δίσκος που έχω πάνω του το λειτουργικό για τα 21 Mhz που έδωσα παραπάνω στον επεηεργαστή; Ή απλά ήταν να γίνει αυτό το πράγμα και έτυχε να γίνει εχθές το βράδυ που καθόμουν και σκάλιζα το pc;

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα μου το βγάζει κατα την εκκίνηση του υπολογιστή οτι η φόρτωση των windows δε μπορεί να συνεχιστεί γιατι το αρχείο hal.dll είναι κατεστραμμένο. Δε νομίζω η παραπάνω τάση να το διορθώσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αρκετές φορές μετά απο oc και γενικότερα σκαλίσματα σε ρυθμίσεις του bios , όταν μπαίνω windows μου βγάζει κουφά.

αλλά για να χτυπησει το συγκεκριμένο αρχείο πιστευω ότι ήταν τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο τσιπακι κλειδωνει pci/agp.Προσπαθησε να κανεις Oc μεσω του clockgen και κοιτα καθως ανεβαζεις αν παραμενει σταθερο το agp bus.Παντως παιζει πολυ και η πιθανοτητα που λεει ο Frost,δηλαδη να μην ειναι κλειδωμενα ολες οι υποδοχες sata..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

To συγκεκριμενο τσιπακι κλειδωνει pci/agp.Προσπαθησε να κανεις Oc μεσω του clockgen και κοιτα καθως ανεβαζεις αν παραμενει σταθερο το agp bus.Παντως παιζει πολυ και η πιθανοτητα που λεει ο Frost,δηλαδη να μην ειναι κλειδωμενα ολες οι υποδοχες sata..

Αν δε με απατάν τα μάτια μου, το clockgen δεν υποστηρίζει την A7V880...

http://www.cpuid.org/clockgen.php

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κλειδώσει την αναλογία pci/agp στην αρχική αν θυμάμαι 66/33/100 ή κάτι τέτοιο τότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πειραχθεί ο σκληρός και παίζει κάτι άλλο. Αλλά δοκίμασε τον σκληρό σου σε έναν άλλο υπολογιστή για να σιγουρευτείς 100%

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Αν είχες κλειδώσει την αναλογία pci/agp στην αρχική αν θυμάμαι 66/33/100 ή κάτι τέτοιο τότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχει πειραχθεί ο σκληρός και παίζει κάτι άλλο. Αλλά δοκίμασε τον σκληρό σου σε έναν άλλο υπολογιστή για να σιγουρευτείς 100%

O Δίσκος έφαγε format και τώρα όλα είναι κανονικά. Τη ρίζα του κακού ψάχνω να βρω...

Link to comment
Share on other sites

Ίδια μητρική εδώ αστρολάβε και όταν είχα τέτοιο πρόβλημα αποδείχθηκε μνήμη. Γίνεται και υπερχρονισμός μέσα από παραθύρια απλά δε θυμάμαι τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Δε μου είναι δύσκολο να στο βρω αν το θες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 02:29]

Τη ρίζα του κακού ψάχνω να βρω...

το κλοκαρισμα (λεω γω τωρα..). δεν ειναι απιθανο να μη βρισκει αρχεια των ΧΡ απο λαθος timings στις μνημες, χαμηλη ταση, απο λαθος *** ή απο λαθος ***.

(απο λαθος timngs και χαμηλη ταση το εχω δει σε μενα να συμβαινει, προφανως δεν θα ειναι ο μοναδικος λογος για να μη βρισκει απαραιτητα αρχεια για την εκκινηση των ΧΡ. βεβαια εγω εχω dfi, και συνηθως τη νυφη την πληρωνουν σαλονοτραπεζαριες, καθιστικά και θερμοσιφωνες, και οχι sata δισκοι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.