Jump to content



To τροφοδοτικό ζεστένεται....


ergotelis

Recommended Posts

Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω,αν είναι κλειστό το pc αλλά κανονικά συνδεδεμένο στο ρεύμα,είναι δυνατόν να ζεστένεται το τροφοδοτικό?Και καίει κάμποσο.....Μήπως έχει χαλάσει ή είναι πιθανόν να πάθει καμιά ζημιά?Το τροφοδοτικό μου είναι το heroichi 450watt....Ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

δεν εχω εμπειρια απο το συγκεκριμενο τροφοδοτικο..να μου ελεγες για ταγκαν που ξερω ειναι φυσιολογικο να ζεσταινεται...

οι ανεμιστηρες του δουλευουν κανονικα?

τι λες για tagan ρε συ Χαρη!?το tagan ζεστενεται οταν δεν λειτουργει?

ετσι λεει το παλικαρι!οτι το τροφοδοτικο του ζεσταινεται οταν δεν λειτουργει το pc!

Αρχική απάντηση από ergotelis

Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω,αν είναι κλειστό το pc αλλά κανονικά συνδεδεμένο στο ρεύμα,είναι δυνατόν να ζεστένεται το τροφοδοτικό?Και καίει κάμποσο.....Μήπως έχει χαλάσει ή είναι πιθανόν να πάθει καμιά ζημιά?Το τροφοδοτικό μου είναι το heroichi 450watt....Ευχαριστώ!!!!!!!

κοιτα να δεις!........ολα αυτα δεν ακουγονται ωραια!εννοω οτι λογικα δεν επρεπε να το κανει οταν ειναι κλειστος ο υπολογιστης!κατι γινεται με το τροφοδοτικο αλλα.......δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι!

μηπως κατι βραχικυκλωνει?ειναι μεσα στην εγγυηση?αν ειναι καλο θα ηταν να αναφερεις το προβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο ακομα και αν ειναι το πισι κλειστο διαρεετε απο ρευμα αφου δινει και στη motherborad για παραδειγμα αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο "πολυ" το ρευμα ωστε να ζεστενετε... οταν ειναι ανοιχτο ειναι πολυ πιο ζεστο απο οτι κλειστο η σχεδον τα ιδια ?

Link to comment
Share on other sites

Koίταξε,όταν είναι ανοικτό λειτουργεί και ο ανεμιστήρας και ζεστένεται κάμποσο,αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια νομίζω.

Όταν είναι κλειστό,το ακούμπησα ύστερα από 7-8 ώρες που το έβαλα στη μπρίζα και ήταν πολύ ζεστό,όχι δα και σε σημείο που δε μπορείς να το ακουμπήσεις αλλά μου φάνηκε υπερβολικά ζεστό για αδρανή κατάσταση....Λέτε να θέλει επιστροφή?Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

με τιποτα δεν γινετε αυτο σε οσα τροφοσοτικα και με ολες τι μητρικες που εχω δοκιμασει δεν λειτουργουν οι ανεμιστηρες...

σιγουρα κλεινει εντελως το πισι ? μηπως το βαζεις σε stand by αντι να το κλεισεις η μηπως κολλαει και δεν κλεινει ?

Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργεί κανένας ανεμιστήρας αν είναι κλειστό,γιατί να λειτουργούσε?!

Τι σχέση έχει η mobo?θα το δοκιμάσω αλλά το m/b νομίζω είναι οκ,το τροφοδοτικό είναι πιο καινούργιο μέρος του pc μου ....Με το προηγούμενο τροφοδοτικό δεν είχα παρατηρήσει υπερβολική ζέστη ενώ ήταν κλειστό.....

Link to comment
Share on other sites

ωπ γραψε λαθος νομιζα οτι ειναι με κλειστο το τροφοδοτικο ανοιχτοι οι ανεμιστηρες...

για να λες οτι συμβαινει και το ιδιο με το παλιο τροφοδοτικο κατι παιζει με τη μητρικη...

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο που σκεφτηκα.. σε ολα τα τροφοσοτικα μπορεις να τα ανοιξεις σκετα χωρις μητρικη ενονωντας με ενα καλωδιο το μαυρο καλωδιο (γειωση) και ενα συγκεκριμενο καλωδιο απο το εικοσιτετραπινη συνδεση του τροφοδοτικου..

Link to comment
Share on other sites

οταν συνδεσεις με ενα καλωδιο το μαυρο πινακι απο το 24πινο και το πρασινο στο δικο μου (αναλογα με το τροφοδοτικο) στο 24πινο παλι (δηλαδη βαζεις το καλωδιο αναμεσα στις συγκεκριμενες "τρυπουλες" του 24πινου )τοτε ανοιγει το τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι κάτι σοβαρό. και το δικό μου (Fortron) ψιλοζεστένεται όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής.

Αν σε προβληματίζει κλείστο από πίσω κάθε φορά που κάνεις shutdown ή άν έχεις μπαλατέζα με κουμπί πάτα το κουμπί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

το να ζεσταίνεται το τροφοδοτικό με το υπολογιστή κλειστό είναι φυσικό. Και το chieftec που είχα και το polo 12 και το tagan που έχω τώρα όσο ο υπολογιστής είναι κλειστός, ζεσταίνονταν. Ο λόγος είναι η 5v τάση standby που δίνουν στη μητρική, όπου αν και με το μικρό ρεύμα που παρέχει, ο σταθεροποιητής της δουλεύει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για τι θερμοκρασίες μιλάμε.......Μπορεί το λίγο να δικαιολογείται και αυτό ανάλογα το τροφοδοτικό. Αλλά το πολύ με τίποτα.....Πιθανόν κάπου να βραχυκυκλώνει.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το heroichi τουλάχιστον δεν έχει προστασία βραχυκυκλώματος?Για να μη πάθουμε καμιά ζημιά δηλαδή.....

Επίσης,το τροφοδοτικό σήμερα που το είδα πιο καλά ζεστένεται πιο πολύ όταν είναι κλειστό παρά όταν είναι ανοικτό.................

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K

Εξαρτάται για τι θερμοκρασίες μιλάμε.......Μπορεί το λίγο να δικαιολογείται και αυτό ανάλογα το τροφοδοτικό. Αλλά το πολύ με τίποτα.....Πιθανόν κάπου να βραχυκυκλώνει.:)

Αρχική απάντηση από ergotelis

Παιδιά το heroichi τουλάχιστον δεν έχει προστασία βραχυκυκλώματος?Για να μη πάθουμε καμιά ζημιά δηλαδή.....

Επίσης,το τροφοδοτικό σήμερα που το είδα πιο καλά ζεστένεται πιο πολύ όταν είναι κλειστό παρά όταν είναι ανοικτό.................

Στο chieftec που είχα αισθητήρα πάνω στην ψύκτρα του με το μηχάνημα κλειστό για 2 μέρες με το που το ανοιγα έπαιρνε μέτρηση 65+ βαθμούς και μετά απο ένα δεκάλεπτο έπεφτε στο πιο φυσιολογικό των ~40 βαθμών. το τροφοδοτικό ζεί και βασιλέυει ακόμα απλά το έχω σαν ανταλλακτικό και παρόλο που είναι 360W σηκώνει τον 2,8 Northwood με 1G μνήμη, Ti 4200 και 2 ακόμα κάρτες, 2 σκληρούς, 2 DVD 6 USB συσκευές και 6 ανεμιστήρια και 2 panels (digital doc 5 & vantec nexus), όλα αυτά το φτάνουν στο 100% και δεν ακούει τίποτα. Οπώτε μη θεωρείς δεδομένο ότι υψηλή θερμοκρασία όσο το μηχάνημα είναι σβηστό σημαίνει σώνει και καλά πρόβλημα.

Όσο για το άν έχει προστασία βραχυκυκλώματος το δικό σου, αδυνατώ να πιστέψω ότι ένα επώνυμο τροφοδοτικό όπως αυτό δεν έχει μια προστασία βραχυκυκλώματος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.