Jump to content



μια ενημέρωση ζητάω


kots

Recommended Posts

παιδιά σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση και ήθελα να ξέρω πάνω κάτω που κυμαίνονται οι τιμές στην αγορά... να υπολογίσω τι χρήματα θα χρειαστώ.

θέλω να πάρω athlon πάλι, 64 bito

δυο ερωτήσεις:

--η φθηνή έκδοσή του είναι ο duron ? ή ο sephron? και γιατί διαφορά μιλάμε από τον athlon πχ στα 3000?

--κάτι που ακούω για 64μπιτα windows τι παίζει? να υποθέσω ότι με απλά xp γίνεται κανονικά η δουλειά ε? τι διαφορές έχουν?

πάμε στην μητρική... θέλω pci express.

τέσσερις ερωτήσεις:

--σε asus που κυμαίνονται οι τιμές? υπάρχει τίποτα άλλο δυνατό?

--αυτά με τα raid, mirror, κτλ επειδή δεν τα ξέρω τι είναι, θα έχω πρόβλημα με τον παλιό μου τον σκληρό? (ibm 7200 στροφές)

--τις παλιές μου τις μνήμες (ddr 2x512) θα τις υποστηρίζει?

--υπάρχει μητρική που να υποστηρίζει και pci express, και agp?

και τέλος κάρτα γραφικών pci express

--λέω για nvidia λόγω οικονομίας. έχω μια 9800προ (πόσο μπορώ να την σκοτώσω?), τι υπάρχει από την νέα τεχνολογία

αυτά. άντε ρε παιδιά δώστε τα φώτα σας, γιατί δεν μπορώ να την παρακολουθήσω την τεχνολογία έτσι όπως αναπτύσσετε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots [Σήμερα, στις 10:10]

πάμε στην μητρική... θέλω pci express.

τέσσερις ερωτήσεις:

1.σε asus που κυμαίνονται οι τιμές? υπάρχει τίποτα άλλο δυνατό?

2.αυτά με τα raid, mirror, κτλ επειδή δεν τα ξέρω τι είναι, θα έχω πρόβλημα με τον παλιό μου τον σκληρό? (ibm 7200 στροφές)

3.τις παλιές μου τις μνήμες (ddr 2x512) θα τις υποστηρίζει?

4.υπάρχει μητρική που να υποστηρίζει και pci express, και agp?

και τέλος κάρτα γραφικών pci express

5.λέω για nvidia λόγω οικονομίας. έχω μια 9800προ (πόσο μπορώ να την σκοτώσω?), τι υπάρχει από την νέα τεχνολογία

αυτά. άντε ρε παιδιά δώστε τα φώτα σας, γιατί δεν μπορώ να την παρακολουθήσω την τεχνολογία έτσι όπως αναπτύσσετε.

1.Κατι καλο σε Αsus η A8N-SLI

2.Για να κανεις συστιχια δισκων(Raid 0 ή 1)πρεπει να εχει ς 2 σκληρους που να υποστηριζουν την τεχνολογια S-ata

3.μαλλον ναι.....Στα ποσα τρεχουν?????

4.Δεν νομιζω.....

5.Αναλογα με το ποσο θα παιζεις.....

Μπορεις να βολλευτεις με μια 6600GT...και αν σε ενδιαφερει κατι πολυ ισχυροτερο να πας σε 6800GT ή ultra με το αναλογο κοστος

:T:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι και πολύ σχετικός με τους AMD, νομίζω ότι Duron και Sempron ΔΕΝ είναι 64bit! Επίσης νομίζω ότι ο Duron δεν υπάρχει πια!

Τα Windows XP 64-bit απλώς αξιοποιούν τις εντολές [64bit] του επεξεργαστή σου. Αν έχεις τα 32-bit τότε πάλι θα δουλεύει, αλλά δεν θα απολαμβάνεις το "μεγαλείο" των 64bit!

Για να δημιουργήσεις RAID, πρέπει να έχεις 2 δίσκους. Αν έχεις έναν, πολύ απλά, δεν φτιάχνεις RAID και δουλεύει κανονικά!

Τις παλιές σου μνήμες μάλλον θα τις υποστηρίζει. Πες μας την ταχύτητά τους π.χ. DDR266 ή DDR333 ή DDR400 κ.λπ.

PCI-Express και AGP μαζί ΔΕΝ νομίζω να υπάρχουν φίλε μου!

Η 9800 PRO πιάνει γύρω στα 200-250 Ευρώ (ή πολλά λέω;;;). Από καινούριες, σίγουρα μπορείς να βολευτείς με μια 6600GT (έχω δει από κοντά πόσο καλά παίζει στο παιχνίδι Boiling Point). Αν νομίζεις ότι θες κάτι καλύτερο, μια 6800 είναι πολύ καλή. Για τη σειρά 7 (7800GTX) δεν νομίζω ότι αξίζει ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Duron δεν υπάρχει πια, οπότε τον ξεχνάμε.

Σε 32-bit AMD υπάρχει αυτή τη στιγμή μόνο ο Sempron.

Σε 64 bit υπάρχει φυσικά ο Athlon64 με πυρήνες Winchester και Venice. Ο 2ος είναι πιο καινούργιος και απ' ότι φαίνεται πιο overclockable. Υπάρχουν και οι Χ2 αλλά άστους καλύτερα (ακριβοί!)

Ένας Sempron είναι (περίπου) όσο ένας παλιός XP (ίσως και λίγο πιο αργός) με το ίδιο P-rating (η τιμή 2800+, 3000+ κλπ).

Ένας 64άρης με το ίδιο P-rating με έναν Sempron θα είναιι τουλάχιστον 20% πιο γρήγορος ανάλογα με την εφαρμογή. Σε παιχνίδια ίσως έχει και μεγαλύτερη διαφορά (δεν έχω δει σχετικά benchmarks).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.