Jump to content



Πρόβλημα με net και Sygate Personal Firewall Pro


koulis13

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Αγόρασα το Sygate Personal Firewall Pro για τους υπολογιστές στο γραφείο και απο τότε που το εγκατέστησα, μόνο προβλήματα αντιμετωπίζω :( και μάλλον είναι κάτι που διορθώνεται, εσείς να είστε καλά ;).

Λοιπόν, το βασικό μου πρόβλημα είναι οτι δέ μπορώ να χρησιμοποιήσω το net καθόλου (firefox, internet explorer, msn messenger κτλ δε μπορούν να συνδεθούν, προσπαθούν να συνδεθούν αλλά στο τέλος τίποτα) ακόμα και όταν το έχω απενεργοποιημένο παρά μόνο όταν το κάνω απεγκατάσταση.

Παρακάτω επισσυνάπτω φωτογραφίες τόσο με τα μηνύματα που μου βγαίνουν όταν τρέχω firefox και internet explorer αλλά και φωτογραφίες με τις ρυθμίσεις του firewall (είναι default, δέ ξέρω τί να πειράξω).

Ελπίζω και ευελπιστώ σε απαντήσεις σας οπότε και σε λύση γιατί ακριβοπλήρωσα τα licences.

post-366-1416072072,8293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις δυο πιο πάνω φωτογραφίες η κατάσταση αυτή διαρκεί για κανά λεπτό, μέχρι να μου βγάλει οτι δέ μπορεί να συνδεθεί κτλ.

Οι παρακάτω δύο είναι τα settings.

Αυτή:

post-366-1416072072,8626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις δεξι κλικ στον IE η στο firefox πρεπει να σε βγαζει ενα μενου

που να λεει Allow,Ask, Block,Terminate,.τι ειναι τικαρισμενο εκει?

επισης οταν τρεχει κατω δεξια αν τον κανεις δεξι κλικ σε βγαζει ενα μενου

παλι που λεει μεταξυ αλλων Block all,Normal, Allow all.τι εχει τικαρισμενο και εκει?

αλλα αν λες οτι ειναι default ολα λογικα θα σε ρωτουσε καποιες φορες οταν προτοετρεξε

για μερικες εργασιες και μετα σπανια θα σε ενοχλουσε.θα σε ρωτουσε μονο οταν αλλαζε

κατι σε σχεση με αυτο που ηδη ειχε.πχ αν φορτωθηκε κανενα νεο dll,αν κανενα απο τα

προγραμματα που εχεις προσπαθησε η προσπαθει να κανει update και παει λεγοντας.

τα security setings αστα ετσι οπως ειναι.εγω τουλαχιστον ετσι τα εχω και δεν εχω προβλημα. ριξε και μια ματια στα log του .εκει θα λεει τι εχει μπλοκαρει μεχρι τωρα, και τι εχει αφησει.

επισης πηγαινοντας απο την κεντρικη οθονη του sygate στο applications σε λεει και εκει

τι αφηνει και τι κανει block.μπορεις απο εκει να αλλαξεις οτι θελεις.(block, allow)

ελπιζω να σε βοηθησα:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεει ο 2cpu ισχυουν. Αν δεν τα εχεις κοιταξει ριξ'τους μια ματια. Αν και απο το πινακακι που ποσταρες δεν δειχνει να έχεις μπλοκαρει κατι.

Τι συνδεση στο Internet έχεις? και ποιο anti-virus? Μηπως εχεις καποιο anti-virus που ενσωματωνει και firewall? Ή καποιο οπως το Panda π.χ. που δημιουρχει proxy?

Link to comment
Share on other sites

Στο 3ο σου ποστ κάνε δεξί κλικ κάπου και επίλεξε application details. Μετά ξανακάνε ποστ το screenshot. Επιπλέον αφού έχεις αγοράσει το προϊόν γιατί δε ρωτάς την ίδια τη sygate, όχι τίποτα άλλο να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Το πρόβλημα αυτό δημιουργείτε επειδή υπάρχει conflict με το Kaspersky Antivirus Personal Pro που τρέχει και αυτό μαζί και η λύση είναι να απενεργοποιηθεί η επιλογή Eneble Real Time Protection Against Network Attacks στο Real-Time Protection-Network στα seetings του antivirus.

Επίσης δε πρέπει να τρέχει μαζί και το antivirus των Windows.

Τη λύση αυτή μου την έδωσε το support της Sygate.

Το άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι οτι ορισμένες σελίδες (κυρίως τις σελίδες του Yahoo και του Hotmail, όταν κάνω login για να δώ τα mail αλλά και κάποιες άλλες) δέ τις βλέπω σωστά, δεν εμφανίζεται η σελίδα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.