Jump to content



zero pixel εγγύηση


meni

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω TFT οθόνη 17"-19"!Και προσωπικά τα πιο σημαντικά κριτήρια επιλογής είναι το Contrast και το να μην έχει ούτε ένα χαλασμένο pixel!

Γνωρίζει κανείς αν έχει κάποια άλλη εταιρία εκτός της LG zero pixel εγγύηση στις TFT?Κάπου διάβασα πως έχει και η NEC!Ισχύει και αν ναι για όλα τα μοντέλα της?

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΙΖΟ έχει, όπως και η Belinea. Για την Nec δεν είναι πολύ καθαρά τα πράγματα και μάλιστα ισχύει μόνο για τον πρώτο χρόνο.

Όροι Εγγύησης μηδενικών φωτεινών κουκκίδων (zero bright pixel defect)

Η εγγύηση μηδενικών φωτεινών κουκκίδων προβλέπει την αντικατάσταση του προϊόντος, τον πρώτο από τα τρία χρόνια της «On-Site» εγγύησης που προσφέρεται σύμφωνα με την παραπάνω αναφερόμενη διαδικασία Repair and Return. Ισχύει μόνο για τα μοντέλα που αναφέρονται στην παρακάτω παράγραφο 5.4.

Η Εγγύηση μηδενικών φωτεινών κουκκίδων καλύπτει μόνο τις φωτεινές κουκκίδες (κόκκινες, πράσινες, μπλε και άσπρες). Δεν καλύπτονται οι σκοτεινές κουκκίδες.

Ισχύει για αγορές μετά την 4η Απριλίου 2005, από την Ελληνική αγορά, όπως αποδεικνύεται με την προσκόμιση νόμιμης απόδειξης αγοράς με τα στοιχεία του προϊόντος και του ιδιοκτήτη (μοντέλο, σειριακός αριθμός, όνομα και επώνυμο, διεύθυνση κλπ.)

Πίνακα μοντέλων NEC LCD Οθονών με εγγύηση μηδενικών φωτεινών κουκκίδων

1. ACCUSYNC 72XM

2. MULTISYNC 1770NX

3. MULTISYNC 1970NX

4. MULTISYNC 1970GX

5. MULTISYNC 1980SX

6. MULTISYNC 1980FXI

http://www.quest.gr/price/sales/others/warranty_monitors.htm

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...Συγκεκριμένα κοίταζα για την MULTISYNC 1970GX ή για την BenQ FP937 και χάρηκα πολύ που η NEC έχει "εγγύηση μηδενικών φωτεινών κουκκίδων ακόμα και για τον πρώτο χρόνο αφού από όσο ξέρω σπάνια βγαίνουν χαλασμένα pixels αργότερα παρά μόνο στην αρχή εκτός αν κάνω λάθος...

Για ΕΙΖΟ το αποκλείω λόγω της τιμής...

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου nec 1970NX είχε 2 καμένα subpixels και τελικά μετά από 2 περίπου μήνες ηπα να την στυλο στο service για περαιτέρω. θα μεταφέρω την εμπειρία μου ως τώρα από την επίσημη αντιπροσωπεία που είναι η INFO.

την οθόνη την έχουν εδώ και μια βδομάδα στα χερια τους. τρίτη έκανε ο τεχνικός τηλέφωνο για να του πω τι πρόβλημα είχε. οδός ήταν ιδιόμορφη περίπτωση. του εξήγησα. μέρες περνούσα tpt άσχετα αν τους είχα πάρει ποσα τηλεφωνα για να do τι γίνετε όλο θα σας πάρουμε και κανεις δεν έπαιρνε. κατάλαβα ότι δεν το κοιτάνε με προσοχή το θέμα και πήγα εγώ από εκεί. το κοιτάξαμε μαζί και είπε ότι πάει προς αντικατάσταση. μου pe μάλιστα πως ίσος την έχω και σήμερα. σήμερα έπαιρνα πάλι τηλεφωνα να δω τι γίνετε και είπαν πως σίγουρα θα με πάρουν να μου πουν τι και ποτε. κανεις δεν πήρε. οποτε πάμε από βδομάδα πάλι.

αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι γίνετε μπάχαλο εκεί μέσα και αν δεν τους τρέχεις πως χέρι ποσο θα σε αφήσουν και αυτοί. εδώ ούτε τηλέφωνο δεν μου έχουν κάνει εκτος από το πρώτο του τεχνικού. γενικός πολύ αδιάφορους τους έκοψα. κυνήγι θέλουν δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει κι άλλα παράπονα από την Quest κάτι που είναι πολύ σπαστικό ειδικά στο θέμα "οθόνη" μια και και χωρίς οθόνη στην ουσία δεν έχεις και υπολογιστή (Πόσοι από μας έχουν και δεύτερη οθόνη άλλωστε?)

Αντίθετα καλά λόγια έχω ακούσει για LG και Philips μόνο που η δεύτερη δεν έχει zero pixel εγγύηση!’ρα ήδη αποκλείω τη NEC και κρίμα...:(

Ξέρει κανείς ποιος είναι ο αντιπρόσοπος της BenQ και Belinea ή έχει κανείς κάποια εμπειρία από εγγύηση σε αυτές τις μάρκες?(Εκτός αν εισάγει NEC και άλλος εκτός από την Quest.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefox [08-07-2005 17:27]

η δικη μου nec 1970NX είχε 2 καμένα subpixels και τελικά μετά από 2 περίπου μήνες ηπα να την στυλο στο service για περαιτέρω. θα μεταφέρω την εμπειρία μου ως τώρα από την επίσημη αντιπροσωπεία που είναι η INFO.

την οθόνη την έχουν εδώ και μια βδομάδα στα χερια τους. τρίτη έκανε ο τεχνικός τηλέφωνο για να του πω τι πρόβλημα είχε. οδός ήταν ιδιόμορφη περίπτωση. του εξήγησα. μέρες περνούσα tpt άσχετα αν τους είχα πάρει ποσα τηλεφωνα για να do τι γίνετε όλο θα σας πάρουμε και κανεις δεν έπαιρνε. κατάλαβα ότι δεν το κοιτάνε με προσοχή το θέμα και πήγα εγώ από εκεί. το κοιτάξαμε μαζί και είπε ότι πάει προς αντικατάσταση. μου pe μάλιστα πως ίσος την έχω και σήμερα. σήμερα έπαιρνα πάλι τηλεφωνα να δω τι γίνετε και είπαν πως σίγουρα θα με πάρουν να μου πουν τι και ποτε. κανεις δεν πήρε. οποτε πάμε από βδομάδα πάλι.

αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι γίνετε μπάχαλο εκεί μέσα και αν δεν τους τρέχεις πως χέρι ποσο θα σε αφήσουν και αυτοί. εδώ ούτε τηλέφωνο δεν μου έχουν κάνει εκτος από το πρώτο του τεχνικού. γενικός πολύ αδιάφορους τους έκοψα. κυνήγι θέλουν δυστυχώς.

Τόσο χάλια η Quest? Δηλαδή πόσες μέρες χρειαζετε για την αντικατάσταση στις NEC? Όχι τίποτα άλλο αλλά σήμερα ήμουν έτοιμος να πάρω από ChipShop την 1980Fxi με 590 ευρώ (μετριτοίς) και διάβασα το παρόν και το ανέβαλα...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ήρθε η αντικατάσταση τις οθόνης. έκανε 2 εβδομάδες παρα 2 ημερες να έρθει. όμως....σε αυτή δεν έχω δει ως τώρα κανένα pixel η sub καμένο όμως βλέπω έντονο πρόβλημα backlight που στην άλλη δεν ήταν τόσο μεγάλο. και πολύ φοβάμαι πως θα bo στον κόπο να τους την ξαναστιλο μιας και το καλύπτει η εγγύηση....έλεος δεν μπορώ άλλο με τις οθόνες τις NEC....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

την ξαναέδωσα την nec γιατί αυτή τι φορα όπως ηπα είχε έντονα προβλήματα backlight. για να δούμε ποσο θα κάνουν αυτή τι φορα να την πάρο και τι συ οθόνη θα πάρο πάλι έχω φοβηθεί. πάντως αυτή τι φορα θα κυνηγήσω περισσότερο την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πρόσφατα πήρα και την δεύτερη αντικατάσταση τις NEC 1970NX. αυτή έχει μικρότερο πρόβλημα backlight από την προηγουμενη αλλα δεν παυει να είναι σχετικά "ενοχλητική". εν τέλη δεν είμαι 100% ευχαριστημένος με το προϊόν που αγόρασα. μπορώ να κάνω κάτι "επιπλεον" για αυτό? να αλλάξω πάλι οθόνη δεν έχει νόημα. οι 2 τελευταίες που πήρα είχαν έντονο πρόβλημα backlight.

και λίγα λόγια και για την αντιπροσωπεία INFO-QUEST. από την μια τους βρήκα εξυπηρετικούς. από την άλλη δε....υπήρξαν φορες που η συμπεριφορά τους μου έδειχνε είτε ότι δεν έχουν τεχνικές γνώσης είτε ότι αδιαφορούν. πιστεύω πιο πολύ στο δεύτερο οι πράξις τους αυτό άφηναν να εννοηθεί πάντως (ας μην bo σε λεπτομέρειες). συνολικός χρόνος χωρίς οθόνη 2 εβδομάδες. τον θεωρώ πολύ χρόνο για πρόβλημα εμφανές σαν το δικό μου. και μάλλον το περισσότερο απο αυτο το διαστημα οφείλεται στην γραφειοκρατία τους. έμεινα ευχαριστημένος διότι μου άλλαξαν 2 φορες οθόνη αλλα έμεινα παρα πολύ δυσαρεστημένος από τον τρόπο που χειρίστηκαν επιμέρους θέματα. εύχομαι αυτά να βοηθήσουν κάποιους άλλους.

και κάτι άλλο που μόλις τώρα ανακάλυψα....η οθόνη έχει ένα καμένο subpixel.....είναι για γέλια η κατάσταση...καλά τι panels χρησιμοποιεί αυτή η NEC?

Link to comment
Share on other sites

η χειροτερη οθονη που εχω δοκιμασει ηταν μια nec 15αρα tft και που κοστιζε και 500 ευρω...η μαλλον να διορθωσω η πιο κουραστικη.....πονοκεφαλος μετα απο 10 λεπτα χρησης...τι να το κανω που δεν ειχε ghosting?? ουτε καμενα pixels

αντιθετα η σονυ ειναι ΜΑΚΡΑΝ η καλυτερη/ξεκουραστη οθονη που εχω δοκιμασει...μιλαμε για δεκαωρα μπροστα στον υπολογιστη .... με αυτην την οθονη η μεση απο την καρεκλα μπορει να πονεσει ..τα ματια σου οχι...την ειχα παρει 850 ευρω..ομολογω οτι την στιγμη που ημουνα μπροστα στο ταμειο ειχα καποιους ενδιασμους (εχοντας και την προηγουμενη κακη εμπειρια απο την νεκ)...'' ρε 850 ευρω για οθονη μηπως ειναι πολλα??

τωρα 2 χρονια μετα ειμαι τοσο πολυ ευχαριστημενος με την συγκεκριμενη οθονη που οταν με το καλο θα την αλλαξω για καποια μεγαλυτερη ειναι διατεθημενος να δωσω τα τριπλασια αρκει να ειναι ΣΟΝΥ...

πισω στον προβλητισμο σου η οθονη οπως εχουνε πει πολλοι εδω μεσα ειναι πολλες φορες υποθεση λαχειου σου καθεται μια καλη η οχι..αν δεν θες παντως να μπεις στην διαδικασια του μεγαλου παζαριου και να σε κυνηγαει ο εφιαλτης το χοντρου ζονγκ το πιο απλο που εχεις να κανεις ειναι απλα να δοκιμασεις καποια απο τις οθονες ''πιστεψε με μιση ωρα ειναι υπεραρκετη για να διαπυστωσεις αν μια οθονη σου κανει η οχ'' αν απο την αλλη κατι τετοιο ειναι δυσκολο

σου προτεινω αν εχεις τα φραγκα να πας για ειζο..η λογικη ''παρε LG1915S γιατί δίνεις χρήματα και παιρνεις κάτι που αξίζει πολύ περισσότερο από ότι πλήρώνεις .. χωρις να είναι καλύτερη από τις άλλες!'' δεν με βρισκει καθολου συμφωνο(σορυ doc...:)) πολυ περισσοτερο οταν προκειται για οθονη ...και αρα προκειται για τα ματακια σου

ειναι σαν να λες εχω λεφτα για μερσεντες αλλα τελικα θα παρω ιβιζα γιατι στην τιμη των 115hp μου δινουνε 150hp...χαιρω πολυ...

ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

ειναι σαν να λες εχω λεφτα για μερσεντες αλλα τελικα θα παρω ιβιζα γιατι στην τιμη των 115hp μου δινουνε 150hp...χαιρω πολυ...

ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο..

Μια χαρά τα είπες. :clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.