Jump to content


Βοηθεια με Rheobus - Πιθανο βραχυκυκλωμα


Maz00nga

Recommended Posts

Γεια σας αγαπημενα μου παιδια! Διαθετω το Rheobus AKASA Fan Control Jr (ΑΚ-FC-06)

και μετα απο ενα βραχυκυκλωμα σε μια απο τις εξοδους του, διαπιστωσα πλεον οτι δεν δινει ρευμα (προφανως κ δυστυχως κατι καηκε). Μηπως μπορει καποιος να υποθεσει τι μπορει να καηκε? Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να το εντοπισω...

(Μη σκοτιζεστε, καταφερα και ανατιναξα το ενα απο τα τρια ποτενσιομετρα :D Αμα πιανω πολυμετρο στα χερια μου, ψηνω καλα! :p )

Όμως επηρεαστηκε και η δευτερη εξοδος τωρα και δινει μειωμενο βολταζ! Κανεις να προτεινει κανα μαγαζακι να μου στειλει ανταλλακτικα? Κανει και 16 ευραιους το ατιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Τελικα το ποτενσιομετρο ειναι μια χαρα! Η αντισταση μαλλον τα φτυσε, αφου ειναι το πιο συνηθες στοιχειο που "καιγοντε" σε ενα κυκλωμα κ η παρουσια καπνου το επιβεβαιωνει. Μαλλον θα παρω το ρυθμιστικο της Ζαλμαν για τους 6 ανεμιστηρες και θα προσεχω λιγακιιιιι παραπανω χιχιχ :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Στο Ηράκλειο Μιζεράκης Μανώλης "’τομο" Δρακοντοπούλου 30κάτι...

Λυδάκης στην αρχή της Κατεχάκη (πίσω από τον ’γιο Μηνά)

Καλά ρε, στους ίδιους πηγαίνουμε; :D

Μιας και λέμε για επισκευές panels, μήπως ξέρεις κανένα να δώσω το Vante Nexus 305 μου; Έχουν χαλάσει τα δυο κανάλια και οι λάμπες κάνουν νούμερα (το τελευταίο δεν είναι σίγουρος οτι οφείλεται εκεί)... Κοινώς έχει μείνει για να ρυθμίζει δυο μόνο ανεμιστήρες (με αντάπτορα στο ζωντανό κανάλι) :(

Υ.Γ.: Πήγαινε στο "’τομο" καλύτερα. Είναι λίγο περίεργος ο τύπος αλλά έχει απίστευτα μεγαλύτερη ποικιλία από τον Λυδάκη...

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, θα το φροντισω αν και σιγα σιγα ψαχνοντας στα αραχνιασμενα κουτια του υπογειου, ανακαλυψα πλειαδες ηλεκτρονικων στοιχειων (ε αμα εχεις μπαμπα που πιανανε τα χερια του καποτε :p) Τωρα μενει να βρω πληροφοριες για να φιαξω ενα δικο μου Rheobus μονο κ μονο γιατι θελω κατωτερο βολταζ στα 4.5V κ οχι στα 6.7 που βγαζει αυτο το μαραφετοκουτο της ακασα (Χωρια που με 16 ευρω που κανει ολο κ κατι παραπανω αγοραζεις κ φτιαχνεις :D) Παντως ειμαι σχετικα ποποφαρδος, το τροφοδοτικο αντεξε το βραχυκυκλωμα :p

Link to comment
Share on other sites

@Μaz00nga: Δες άμα θες το Vantec Nexus 305 (Checkmate). Μπορείς να κλείσεις τελείως τους ανεμιστήρες, έχει 3 κανάλια για ανεμιστήρες και ένα διπλό για λάμπες με επιλογές off-s.activated-on. Πολύ καλό αλλά εμένα μου χάλασε... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λαμπιονα, ειμαι πουριτανος εγω :p Bασικα απεκλεισα να εχει καει καποια αντισταση

στο ρυθμιστη γιατι τις εβγαλα κ τις ελεγξα... Αλλα καπνος κ !!ΤΣΑΦ!! ειναι συνηθως οι αντιστασεις.. αν επαθαν τιποτα τα τρανζιστορια, ΚΑΗΚΑΜΕ χαχαχα :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.