Jump to content



Μοντάροντας το OCZ Booster


papatsonis

Recommended Posts

Σημ : οτιδήποτε δοκιμάσετε να κάνετε το κάνετε με δική σας και μόνο ευθύνη

Αρκετά μέλη απο εδώ μέσα , ίσως έχουν (ή είχαν... :D ) ένα ΟCZ Booster.Φτηνό και αποτελεσματικό για benchmarking αλλά για 24/7

χρήση, -εμενα προσωπικά με ενoxλούσε οτι- η πολύ μεγάλη διακύμανση απο idle σε load εκτός του ότι προκαλεί αστάθειες ,

εγκυμονεί και κινδύνους στην καλή υγεία των μνημών.Στις UTT για παράδειγμα που έχω , για να είναι σταθερό

σε Χ ΜΗΖ ήθελε 3.3v π.χ. τάση σε φορτίο ,εν κενώ όμως η τάση αυτη ανέβαινε στα 3.45v , με αποτέλεσμα (UTT γαρ) να τρέμει

το φυλλοκάρδι μου μην ψοφήσουν.

Μιας και "τελείωσε" η εξεταστικη και είχα κάποιες μέρες μέχρι να κατέβω στα πάτρια εδάφη , είπα να φτιάξω το mod

του persivore απο το xtremesystems που βρίσκεται αναλυτικότατα εδώ

Στην ιδέα του είναι αρκετά απλό , ένας τελεστικός ενισχυτής που διαρκώς συγκρίνει την τάση εξόδου με την επιθυμητή τάση αναφοράς και ανατροφοδοτώντας το mosfet -εν είδει feedback- κρατάει σταθερή (όσο είναι δυνατόν) την τάση εξόδου.

Το "Βασικό" κύκλωμα του persivore φαίνεται εδώ

msoboosterbasiccd6409iy.jpg

και ρυθμίζει την τάση αναφοράς με διαιρέτη τάσης απο την 5άρα του τροφοδοτικού.

-Γενικά αν έχουμε καλό τροφοδοτικό με σταθερές τάσεις είναι το μόνο που έχουμε να φτιάξουμε.

Αν όμως η 5άρα έχει διακυμάνσεις , τότε οι διακυμάνσεις αυτές θα μεταφερθούν και στην τάση

αναφοράς, με αποτέλεσμα ,να ανεβοκατεβαίνει και η έξοδος του booster (αν και σε μικρότερο βαθμό απο της 5άρας) -

Η λύση έρχεται απο την επόμενη εκδοχή του κυκλώματος εδώ

msoboostercomplicatedcd6403zp.jpg

Η ιδέα εδώ είναι να χρησιμοποιήσουμε μια δίοδο ζένερ σε ανάστροφη πόλωση , ώστε να κρατάει την τάση πάντα στα 5 βολτ

π.χ. με πολύ μικρότερες διακυμάνσεις απο την 5άρα του τροφοδοτικού , => σταθερότερη τάση αναφοράς .Ενοείται ότι

θα συνδεθεί με την 12άρα σε σειρά με μια αντίσταση.

Στο διατάυτα.. να δούμε μια την καρτέλλα με τα υλικά :D

0ylika0wk.jpg

το συνολικό κόστος είναι 2-3 + την τρυπητή πλακέτα την οποία είχα απο καιρό και δε θυμάμαι πόσο κάνει.

H Συναρμολόγιση είναι απλή και φαίνεται στο λινκ που έδωσα και πιο πάνω (μπορεί να γίνει και πάνω

στο booster)

link

Βέβαια συναρμολογώντας το στην τρυπιτή πλακέτα καλό είναι να έχουμε μπροστά μας το θεωρητικό κύκλωμα

ώστε να το διαβάζουμε και να ελέγχουμε μην τυχόν και κολλήσουμε τπτ άλλ' αντ' άλλων

ενδεικτικά η -οπως ναναι- διαταξη που ακολούθησα φαίνεται εδώ, συναρμολογημένη :

1thefeedbackcrcuit2vh.jpg

Μια "πανοραμική" .. :p μαζί με το "σώμα"

modedaz0.jpg

-Να σημειώσω οτι χρησιμοποίησα σκόπιμα μικρο τριμερακι ακριβειας που να γυρναει με το κατσαβίδι μόνο , αφ'ενός γιατι

το "full" size εκείνη στιγμή μου έπεσε κομματάκι ακριβό (15) και αφ'ετέρου γιατί δεν ήθελα να μπορεί εύκολα

να αλλάζει η τάση.-

Σε αυτό το σημείο να πω πως οτι φαίνεται είναι ολοκληρώμένο και δουλεύει όπως θα πρεπε αλλά...

..επειδή δεν ειχα όρεξη κάθε φορά να σκύβω στο κουτί και να ρυθμίζω τάσεις αποφάσισα να τα βγάλω "όλα στη

φόρα".Έκοψα το πλαστικό κάλλυμα απο το ελεύθερο φατνίο ώστε να έχω την άκρη του τρίμμερ, και έβγαλα την άκρη ενός

μόλεξ ωστε να μετράω το Vddr με πολύμετρο ανα πάσα στιγμή.Τρώγωντας έρχεται όρεξη όμως, οπότε αποφάσισα να βγάλω

και τα λεντάκια του booster μπροστα ώστε να δείχνουν την τάση συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Αφού έχω καλιμπράρει και την ένδειξη

7testingitcalibrated1uq.jpg

-Να προσθέσω οτι τα λεντάκια σύντομα θα αποκτήσουν και 3ο στην παρέα (κοινής ανόδου) , μιας και το ολοκληρωμένο

υποστηρίζει 3 1/2 ψηφία, οπότε απο αύριο -ισως- θα μπω πάλι σε "φασαρίες" για το 2ο δεκαδικό.Επιπλέον, άλλαξα και το

τριμεράκι που καλιμπράρει την ένδειξη(20ΚΩ) γιατί έιναι ελεεινό , δεν μπορείς να το ρυθμίσεις ακριβώς με τπτ

και έβαλα ένα εύκαιρο 50ΚΩ 25 στροφών και ξεμπέρδεψα και με αυτό, έτσι απο 3.15-3.24 π.χ. το ρύθμισα να δείχνει 3.2

κ.ο.κ. .Τελος πρόσθεσα ΕΔΩ

dotresistor8az.jpg

μια αντίσταση 1ΚΩ (δεν είχα και άλλα νούμερα και βαριόμουν να κάνω "συσσωματόματα" ώστε να βγάλω την επιθυμητή),

ώστε να έχει μόνιμα την υποδιαστολή αναμμένη (προσοχή στη λεπτομέρεια :p) , αν και έχει χαμηλότερη ένταση απο το φώς

των αριθμών δε με ενοχλεί .(με 600Ω περίπου υποθέτω θα ήταν ίσης φωτεινότητας).

Link to comment
Share on other sites

Όλος αυτός ο κόπος δε θα χε νόημα ,αν δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.Έτσι , έχω μείνει έκπληκτος απο τη "μεταμόρφωση"

του booster .Η τάση δεν κουνιέται με τπτ.Από 3.30 που δοκίμασα σε idle , στο μέμτεστ στο 5ο τέστ έπαιζε μεταξύ 3.30-3.31

(όλες πολυμετρημένες) , ενώ στο τεστ 8 , έπαιζε μεταξύ 3.29-3.30 ,ΒΡΑΧΟΣ δηλαδή.Στα windows , τρέχοντας λίγο το

winmemtest η τάση ήταν ακλόνητη .Παρόμοια αποτελέσματα είχα και με το rmma.Το quick test πάντα είχε πολύ load και

με το booster αμοντάριστο έκανε μεγάλη βύθιση η τάση, αλλά τώρα εκεί ακλόνητο στα 3.30

Υ.Γ.> αυτο με ενα ντιμμακι μιας και τα ψηνω ενα ενα.Με 2 ίσως έχει λίγη πτώση τάσης, αν και η πρόβλεψη μου είναι ότι

το πολύ να έχει 0.01v διαφορά , έτσι όπως το βλέπω.

Y.Γ.2> μη με ρωτήσετε μόνο πώς πάνε οι μπανανο UTT μου.. :( που θέλουν τον άμπακα για τα 250 (εκτός αν έχω βάλει

καμια ρύθμιση λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά,

το μονο που μου μένει τώρα έιναι να μου πεί κάποιος καλός άνθρωπος τι ρυθμίσεις χρησιμοποιεί στις UΤΤ του γιατί και στα 250 με το μσι , με 3.30 πραγματικά ..στο 800% του winmemtest τρώω πόρτα :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

Το να προσθέσω και το 2ο δεκαδικό ήταν λιγο πιο περίπλοκο τελικά.Γιατί...

Η ocz έχει υλοποιήσει το 7107 (manual ΕΔΩ ) για κλίμακα εώς 200βολτ ,έλεος.Έλεγα απλώς δηλαδή να το κολλήσω στους αχρησιμοποίητους ακροδέκτες των "μονάδων" (το ολοκληρωμένο εχει "1/2" ψηφίο 0 ή 1 για την 1000αδα, και 1 ολοκληρο για εκατοντάδες/δεκάδες/μονάδες) ,θεωρώντας οτι είχε χρησιμοποιήσει αυτά των δεκάδων και εκατοντάδων αλλά πάπαλα, διαπίστωσα οτι ειχε χρησιμοποιήσει αυτό των μονάδων και δεκάδων.Οι λύσεις που είχα τώρα για να "σπρώξω" όλα τα ψηφία αριστερά ήταν 1) να αλλάξω το RefHI στο 1/10 του -κατι που δε μου άρεσε γιατί θα γινόταν αρκετά μικρό και φοβόμουν οτι θα επηρεαζόταν ευκολότερα απο θόρυβο , ή να αλλάξω το λόγο του διαιρέτη τάσης απο το Vddr στο Vin (Βλέπε σχήμα απο datasheet , με την προσθήκη της αντίστασης που πρόσθεσε η OCZ) ώστε να έχει 10πλάσια τάση το Vin.

sxhmavin6kr.gif

Ο Υπάρχον διαρέτης τάσης , είναι ρυθμισμένος έτσι ώστε Vin=12κ/(1000κ+12κ)*Vddr , για να βγάλω λοιπόν 10πλάσιο Vin ..μπλά μπλά , πράξεις, προκύπτει ότι πρέπει να αντικαταστήσω την smd αντιστασούλα R3(12κ) με μια των 135κ.--και 135κ ακριβώς να μη βρείτε , αλλα εκει κοντά π.χ. 120κ ή 150κ , κάνει.--

resistoregiavin26pz.jpg

(Στο μικρό κύκλο ήταν η θέση της R3.Επειδή ήταν ψείρα η θέση της, και δεν είχα smd αντίσταση ,Βρήκα ένα βολικό σημείο , το ένα άκρο , κάτω απο τον πυκνωτάκο απο κάτω απο την R3 και το άλλο στη γείωση του μολεξ)

edit : καλύτερα φάινεται εδώ

r3removal0tw.jpg

Εννοείτε ότι το Vref(RefHI) θα πρέπει να ρυθμιστεί ξανά (για αυτό είναι καλό ,όπως είπα και σε κάποιο ποστ πιο πάνω , να αλλαχτεί το μικρό "τριμμεράκι" P1 (20κ), με κάποιο ακριβείας 20 στροφών π.χ. ) Η διάταξη των ποδιών φαίνεται και απο τις επαφές του booster ,στις 2 κάτω θα κολληθούν τα άκρα του τρίμμερ , ενώ το κινητό άκρο θα κολληθεί πάνω

p1trimmer5id.jpg

τώρα πλέον τα 2 ψηφία του "μαμά" booster θα δείχνουν τα 2 δεκαδικά της τάσης ( αν και θα δείχνουν άλλ αντ άλλων γιατι θα θέλουν καλιμπράρισμα) .Με βάση την είκόνα αυτή

pinout3lo.jpg

, αλλά και αυτή

7sgdefc5cs.jpg

κολλάμε τα άκρα του νέου ψηφίου με καλωδιοταινία στις επαφές του ολοκληρωμένου στα 100s.

##Εδώ για να έχει νόημα όλη αυτή η διαδικασία , θεωρώ ότι έχουμε ξεκολλήσει απο το booster τα υπάρχοντα ψηφία και τα έχουμε με καλωδιοταινία πλέον##

#1 ** ΠΡΟΣΟΧΗ το ψηφίο που θα ζητήσουμε να είναι "κοινής ανόδου" και...κοκκινο , όχι σαν και το δικό μου που μου έτυχε πράσινο.. :p **

#2 Προαιρετικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε βάσεις ολοκληρωμένων για τα ψηφία , ώστε να αλλάζονται εύκολα αν καουν , ή για

να δοκιμάσουμε και άλλα χρώματα...

ledsocket0ob.jpg

ledsocket24im.jpg

#3 κολλάμε μόνο τα : a,b,c,d,e,f,g,Vcc απο το λεντάκι (το Vcc πάει στο V+ που φαίνεται στο ολοκληρωμένο) , (optional) το pin7 του ψηφίου σε σειρά με μια αντίσταση 600Ω περίπου στη γείωση -Δινει την υποδιαστολή- , και ΞΕΚΟΛΛΑΜΕ την αντίσταση 1Κ που έχουμε τυχον κολλήσει απο το αρχικό ποστ ΕΔΩ

dotresistor6sb.jpg

#4 (λίγη προσοχή χρειάζεται , για οσους δεν εχουν ξανασχοληθεί με κολλητήρια)

Καλιμπράρω ξανα με το τριμμεράκι έχοντας ταυτόχρονα συνδεδεμένο πολύμετρο στην έξοδο του booster , ωστε να ταυτιστούν οι ενδείξεις και είμαι έτοιμος.

(Ενδεικτικά σε μένα ,όταν καλιμπραρίστικε με το πολύμετρο , μέτραγα απο το pin 36 του ολοκληρωμένου στη γη , 1.5βολτ)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει όμως το κάτι παραπάνω για να γίνει... το Vref δυστυχώς βασίζεται σε ένα απλό διαιρέτη τάσης (χωρίς καν πυκνωτή στη έξοδο) απο την 5άρα του τροφοδοτικού , με συνέπεια , αν αυτή κάνει τα δικά της, το Vref θα αλλάζει διαρκώς κλπ κλπ,με αποτέλεσμα να μη δείχνει σωστή ένδειξη στα LED (η να αλλάζει λίγο , νομίζωντας ότι έπεσε το VDDR :D )

Λύσεις εδώ υπάρχουν πολλές.. (όπως να χρησιμοποιήσω πάλι ζενερ κλπ κλπ -μιας και ειχα παρει 3πλα τα υλικα για το μοντ :p )

Προτίμησα να χρησιμοποιήσω όμως ενα 7805 μιας και κοιτάζοντας σήμερα το datasheet του ΕΔΩ , είδα ότι έχει μηδαμινό ripple δεδομένου οτι δεν θα του ζητηθεί και να δώσει ρεύμα. -για να φτιάξω το Vref θα πάει-

## ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ : το 7805 φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δώσει ακόμη ακριβέστερο Vref και στο αρχικό μόντ για την τάση με τον LM358 , απλά... δε μου ήρθε τότε στο μυαλό (+ οτι τελικά και με τη ζενερ δεν εχει ουσιαστικά πτώση τάσης, οπότε δεν με ενοχλεί).Για κάποιον που σκοπεύει όμως να το φτιάξει ,τροποποιημένο φαίνεται εδώ :

msoboosterbasiccd78056zv.jpg ##

Η απλή υλοποίηση για τη ρύθμιση του Vref (RefHI) φαίνεται εδώ :

refhi9ls.jpg

ΞΕΚΟΛΛΑΩ τωρα το τρίμμερ απο την πλακέτα, ώστε να μην πηγαίνει το Vref του booster και κολλάω την έξοδο του πιο πάνω κυκλώματος , στο pin 36 του ολοκληρωμένου(βλέπε πιο πάνω pinout).Καλιμπράρω με το τριμμεράκι και....

...Εν ώρα λειτουργίας, στην τελική του μορφή πλέον

final2ou.jpg

(το πλαστικό "τζαμάκι" μπροστά , το γυαλοχάρτισα με ψιλο γυαλόχαρτο για να γίνει ματ , και το μάυρισα με κερι :rolleyes: -δεν είχα μάυρο μαρκαδόρο-, για να μη φαίνονται τόσο τα μεγαλύτερα ,τώρα, κενά μεταξύ των ψηφίων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.