Jump to content



Port Mapping με ενεργοποιηση UPnP & Νο-IP στο DC++


Maz00nga

Recommended Posts

Μολις σημερα εβαλα το no-ip για να το χρησιμοποιω με το DC++ (καθε 72 ωρες αλλαζει η ip οποτε δεν μπορω να προσεχω παντα να βαζω την καινουρια). Ομως παραλληλα εχω ενεργοποιημενη την επιλογη να χρησιμοποιει το UPnP για να ανοιξει ports, συνεπως καθε φορα που τρεχει το προγραμμα, εκτος απο τις θυρες που ανοιγει, διαβαζει αυτοματα και την IP, αντικαθιστωντας οποια παλια μπορει να εχει. Μηπως ομως αυτο θα συμβει και στην περιπτωση του no-ip?.. Αν απενεργοποιησω το UPnP, γλυτωνω μεν το γεγονος οτι δεν αλλαζω πια ποτε την ip μου εχοντας το νου μου καθε 72 ωρες και φυσικα σεταρω μονο μια φορα τις θυρες για το DC++. Ομως μετα απο καθε restart θα ξανανοιγω τις θυρες χειροκινητα... Οποτε ρωταω αν γινεται να διατηρει μεν το DC++ την IP που του εχω δωσει αλλα να χρησιμοποιει το UPnP για να ανοιγει τις θυρες που χρειαζεται σε καθε τρεξιμο του. :upside:

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατι να μην δωσεις standar port (1412 πχ, με nat αν εχεις router) , να κανεις disable to UPnP και να τρεχει το no-ip κανονικα ?

Btw τις πορτες τις ανοιγεις σε καποιο firewall ή σε router ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ανοιγουν στο Bacatel :p Speedtouch 530 . Οι πορτες ανοιγουν μεσα στο ρουτερ η μεσα στα Windblows? (Δηλαδη αν κανω επανεκκινηση του λειτουργικου θα χαθουν οι θυρες η πρεπει να γινει επανεκκινηση του ρουτερ?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Τις πόρτες τις ανοίγεις στο Alcatel και τις ορίζεις στο dc++. Προφανώς και δε χάνονται στο reboot.

Θα χαθουν μονο με επανεκκινηση του ρουτερ λοιπον? Μπορω να τις "αποθηκευσω" μεσα στο ρουτερ και να παραμεινουν ακομη κ αν το κλεισω κ το ξανανοιξω?

@RaNd : Αυτο σκεφτηκα και γω απλα ηθελα να σιγουρευτω για το που ανοιγονται οι θυρες :) :flower:

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτο το router ειμαι κ εγω και εχω no-ip, DC++ & eMule ολα με NATP στην ΙP του downloader PC...

Μην βαλεις default server γιατι δινει ολες τις πορτες χυμα στο Internet και ...

Ακομα βρες το Utility που σεταρεις το firewall του router για καλυτερη προστασια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Maz00nga

Θα χαθουν μονο με επανεκκινηση του ρουτερ λοιπον? Μπορω να τις "αποθηκευσω" μεσα στο ρουτερ και να παραμεινουν ακομη κ αν το κλεισω κ το ξανανοιξω?

Ναι άμα το κάνεις save δε θα χαθούν ούτε μετά από reset.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.