Jump to content


amd 64 αγορα


Elpis

Recommended Posts

Πρωτα απο ολα καλησπερα..

Σκεφτομαι να παρω εναν Αmd 64bit 3000+ και μια GIGABYTE GA-K8VT800 PRO . εσεις τι λετε αξιζει να παω απο athlon xp 2500+@3200+ και abit nf7-s rev 2 σε athlon 64 και συγκεκριμενα στη συνθεση που ανεφερα πριν ? θα δω μεγαλη διαφορα ?

ακομα αυτη η μητρικη εχει καθολου ρυθμισει για o/c ? επισης η cpu αυτη ανεβαινει (γενικα οι 3000+ 754) ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis

Πρωτα απο ολα καλησπερα..

Σκεφτομαι να παρω εναν Αmd 64bit 3000+ και μια GIGABYTE GA-K8VT800 PRO . εσεις τι λετε αξιζει να παω απο athlon xp 2500+@3200+ και abit nf7-s rev 2 σε athlon 64 και συγκεκριμενα στη συνθεση που ανεφερα πριν ? θα δω μεγαλη διαφορα ?

ακομα αυτη η μητρικη εχει καθολου ρυθμισει για o/c ? επισης η cpu αυτη ανεβαινει (γενικα οι 3000+ 754) ?

Διαφορα θα δεις .. αλλα γιατι δεν καθεσε στα αυγα σου για κανα 4μηνο να βγει κατι καλο .. και να πεσουν οι τιμες απο αυτο που θες..

Εαν θες να κανεις το πισι σου λιγο πιο γρηγορο παρε 2 δισκους και κανε raid 0 ..

απο εκει και μονο θα δεις διαφορα.. οχι μεγαλη αλλα θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε AMD δε χρειαζεται να παρεις DDR2 [Παιζουν με DDR]

Αν πας σε pci-Express η DFI-SLI ειναι κορυφη [Εναλακτικά Asus SLI deluxe-Αν δε κανεις O/C]

Αν πας σε AGP παρε την MSI NEO2 platinum [Η k8ns ειναι μαμακια]

Αν παρεις A64 παρε ενα venice 3000+ socket 939 [To s754 πεθανε]

Γνωμη μου:

Κανε μια υπομονή,μαζεψε μερικά χρηματα και παρε ενα dual core 3800+[Μολις βγει] με μια απο τις παραπάνω Pci-express μητρικές και εκει να είσαι σίγουρος ότι θα δεις διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Οσο καιρο και αν περιμενεις συνεχεια θα βγαινει κατι καινουριο και θα υπαρχει προβλημα... Οσο για το αν ανεβαινει ο 3000+ μονο ο θεος το ξερει... Ο δικος μου παντος με απλο νερακι παει 2650.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από micron [Σήμερα, στις 08:44]

Γνωμη μου:

Κανε μια υπομονή,μαζεψε μερικά χρηματα και παρε ενα dual core 3800+[Μολις βγει] με μια απο τις παραπάνω Pci-express μητρικές και εκει να είσαι σίγουρος ότι θα δεις διαφορά...

Συμφωνω και εγω μα αυτην την γνωμη

Περιμενε λιγο παραπανω να βγουν και οι πιο φτηνες εκδοσης ΑMD64 Dual Core (πχ AMD X2 4000+) και τοτε κανε αγορα σε Pci express συστημα για να εχει "μεγαλυτερη διαρκεια" στο μελλον το συστημα σου

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απντησατε αν ξερει κανεις αν η μητρικη αυτη εχει ρυθμισεις για o/c ...

σκεφτομαι την αλλαγη αυτη γιατι το ΤΕΛΙΚΟ κοστος μου θα ειναι γυρω στα 50 ευρω μιας και θα δωσω απο το παλιο μου συστημα κατι πραγματα σε ενα φιλο...

κατι ακομα το μπλοκ του 11 για athlon xp κανει για 64αρι ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αμα ειναι να σου ερθει μονο 50 ευρω η ολη αναβαθμιση...

καντο...

βαλε ομως τουλαχιστον αλλο ενα 256αρι dimmακι...

(2χ512 ακομα καλυτερα ετσι οπως επεσαν οι τιμες)

απο αυτο και μονο θα δεις τεραστια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 15:00]

φιλε μου αμα ειναι να σου ερθει μονο 50 ευρω η ολη αναβαθμιση...

καντο...

βαλε ομως τουλαχιστον αλλο ενα 256αρι dimmακι...

(2χ512 ακομα καλυτερα ετσι οπως επεσαν οι τιμες)

απο αυτο και μονο θα δεις τεραστια διαφορα...

εχω 1gb ram απλα δεν εχω αλλαξει ακομα την υπογραφη .. :D

ΟΙ amd 64 θελουν 2-2-2-χ η καλυτερα με πιο χαλαρα timings ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis [Σήμερα, στις 15:03]

εχω 1gb ram απλα δεν εχω αλλαξει ακομα την υπογραφη .. :D

ΟΙ amd 64 θελουν 2-2-2-χ η καλυτερα με πιο χαλαρα timings ?

ειπα κι εγω...:D

παντως εαν το δεις και απλα σαν αξια μεταπωλησης του hardware σου

παλι νομιζω οτι σε συμφερει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46 [Σήμερα, στις 19:08]

Αν το θέλουν λεει????//

MSI Neo2 με 3000+ venice και ελειξε.......

δεν θα τα παρω καινουργια ειπα αλλα μεταχειρισμενα ..

βρες μου εσυ αυτα που λες σε καλη τιμη και τα πηρα πιστεψε με ;)

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδια αλλα εγω που εχω περασει απο 754 και 939 (οπως και αλλοι εδω) δεν θα προτεινα το 754 μονο και μονο για την συμβατοτητα σε 2χ512.Σε πολλους οι πρωτες μητρικες δεν επαιζαν καλα σε 3d (ιδιαιτερα με το nforce150) με 2χ512.

Αν ειναι ο φιλος να βαλει ενα dimm 512 h 1024 τοτε ενταξει,αν και παλι εχω αντιρρησεις.

Παντως αφου ειναι κατα καποιο τροπο ''αναγκαστικη'' η αναβαθμιση,τοτε ναι,για 50ε ειναι καλα.καλυτερα ισως να ειναι μια πολυ φθηνη 939 μητρικη με εναν 3000+.Δεν γνωριζω ομως ποσο παει παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.