Jump to content



Κιθαρίστας αναζητεί κάρτα ήχου


Iron Stathis

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω μια κάρτα ήχου που να μπορώ να συνδέσω κιθάρα και να κάνω ηχογραφίσεις κτλ. έχετε να μου προτείνεται κάτι; το κόστος να μην είναι και τεράστιο απλός η κάρτα να είναι καλή. Αν υπάρχει και για θύρα Firewire ακόμη καλύτερα :banging:

Link to comment
Share on other sites

Δες κατά m audio μεριά. Είναι ένα μοντέλο που έχει τις απαραίτητες εξόδους εισόδους και συνδέεται και με κονσόλα. Την έχει ένας φίλος μου και ηχογραφεί μ' αυτή. Γύρω στα 250

Ελπίζω να παίζεις από rock και πάνω metal κ.λ.π. αλλιώς σβήνω το post :D

Εdit τώρα είδα το nick και την υπογραφή σου όλα οκ ;)

Link to comment
Share on other sites

----------Συμβουλη απο εναν κιθαριστα σε εναν αλλο κιθαριστα!--------------------

λοιπον........παντα μιλαμε για καρτα με εξωτερικο πανελ!

δυο ειναι καλες επιλογες και αρκετα φτηνες.

1η Audigy 2 ZS Platinum

2η(και ποιο ακριβη!) Audigy 4 PRO

Εγω εχω την Audigy 4 PRO και ειμαι υπερευχαριστημενος!

θα προτεινα πιο πολη αυτη!

Μετα πας σε αλλη κατηγορια!π.χ. terratec οι οποιες ειναι αποκλιστηκα για studio!

πολλα παλικαρια φιλοι μου που γραφουν και εχουν στο σπιτι μικρο στουντιο εχουν αυτες τις Audigy που σου λεω!

Παρε και φοτο!(βεβαια η Audigy 2 μπαινει σε καποιο cd-rom bay ενω η Audigy 4 μονο εξω απο το κουτι)

image

edited λόγω μεγάλου μεγέθους εικόνας. ~900*650. 550*750 είναι το μέγιστο.sotiris

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads [Σήμερα, στις 11:55]

----------Συμβουλη απο εναν κιθαριστα σε εναν αλλο κιθαριστα!--------------------

λοιπον........παντα μιλαμε για καρτα με εξωτερικο πανελ!

δυο ειναι καλες επιλογες και αρκετα φτηνες.

1η Audigy 2 ZS Platinum

2η(και ποιο ακριβη!) Audigy 4 PRO

Εγω εχω την Audigy 4 PRO και ειμαι υπερευχαριστημενος!

θα προτεινα πιο πολη αυτη!

Μετα πας σε αλλη κατηγορια!π.χ. terratec οι οποιες ειναι αποκλιστηκα για studio!

πολλα παλικαρια φιλοι μου που γραφουν και εχουν στο σπιτι μικρο στουντιο εχουν αυτες τις Audigy που σου λεω!

Παρε και φοτο!(βεβαια η Audigy 2 μπαινει σε καποιο cd-rom bay ενω η Audigy 4 μονο εξω απο το κουτι)

image

edited λόγω μεγάλου μεγέθους εικόνας. ~900*650. 550*750 είναι το μέγιστο.sotiris

Τιμες για αυτές τις δυο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iron Stathis [Σήμερα, στις 16:51]

Τιμες για αυτές τις δυο έχεις;

Ρε ξαδερφε με βαζεις και googleαρω.....:p

Audigy 2 ZS Platinum

Audigy 4 PRO

Ρε συ θα σκασεις τοσα να παρεις καρτα ηχου?Αυτη της MSI δεν σου κανει....?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότινα να μην πάρεις Creative. Είναι καλή κάρτα αλλά δεν θα κάνεις καλή δουλειά σε ηχογράφηση.

Η m-audio (delta 1010) που πρότινε o georgesod πιο πάνω είναι απίστευτη, αλλά δεν νομίζω πως χρειάζεσαι 10 κανάλια ταυτόχρονης ηχογράφησης, εκτός αν πρόκειται να γράψεις drums. Θα σου πρότινα να κοιτάξεις σε midiman αλλά μάλλον σε ποιο απλό μοντέλο από την 1010.

Έχεις home studio? Πόσα κανάλια θα χρειαστείς να γράψεις ταυτόχρονα? Δουλεύεις καθόλου midi?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Ρε συ θα σκασεις τοσα να παρεις καρτα ηχου?Αυτη της MSI δεν σου κανει....?

Πίστεψέ με, για να παίζεις κανένα παιχνιδάκι να ακούς κανένα mp3 κ.τ.λ. μια χαρά κάνει η on board. Αλλά όταν θες να κάνεις ηχογράφηση θες κάτι με πολύ καλύτερη ποιότητα, ταχύτητα κ.τ.λ. από μια τέτοια.

Στο θέμα μας.

Κατ'αρχάς θα γράφεις πολλά όργανα ή μόνο την κιθάρα κι αν ναι από κονσόλα ή κατευθείαν; Αν γράφεις κατευθείαν κοίτα να έχει μπόλικα κανάλια. Αν όχι τότε πιστεύω δεν είναι ανάγκη να ξοδευτείς τόσο. Επίσης η εγγραφές τι επιπέδου είναι; Για τι τις θες δλδ; Απλώς για να τα έχεις και να τα ακούς ή θες να κάνεις studio κ.τ.λ.; Αν θες απλώς για το χαβαλέ σου μια creative πιστεύω θα σε καλύψει άνετα. Προσωπικά όμως τις creative τις εμπιστεύομαι περισσότερο για την αναπαραγωγή τους παρά για την εγγραφή τους. Όχι οτι έχω δουλέψει με ακριβά μοντέλα αλλά δεν μου κάθεται καλά. Αν θες να γράφεις καλά μεν, ερασιτεχνικά δε, κοίτα κάτι σε αυτά που σου είπαν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.