Jump to content



Πρόβλημα με WinXP και DVD Rom...


hipro5

Recommended Posts

Χαίρετε κύριοι...... :)

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα......

Σε ένα computer που έχω σπίτι, έχω ένα DVD Rom Lite On και ένα DVD Recorder SONY DRU 510(κάπως έτσι-είναι 4απλής ταχύτητας από τα πρώτα).......Λοιπόν.....Έχω αλλάξει περί τα τρία DVD Roms και ενώ στην αρχή που τα βάζω, παίζουν κανονικά, μετά κανα-δυο DVD δισκάκια, έρχεται το τέλος.......Βάζω ένα δισκάκι μέσα - είτε DVD είτε CD - και ΤΙΠΟΤΑ.......Αναβοσβήνει κανα-δυό φορές το λαμπάκι του DVD Rom και πάπαλα......Απλά δε διαβάζει το δισκάκι καθόλου....Το SONY DVD Recorder τα διαβάζει όλα κανονικά........Τα τρία λοιπόν αυτά DVD Roms, τα έχω βάλει σε άλλα computers και παίζουν κανονικότατα.....Τα Windows και το Bios τα βλέπουν κανονικά και Ultra DMA 2...... Τι να γίνεται άραγε?...... :(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν (lol) είναι intel, μήπως παίζει τίποτα με τον IAA (Intel Appl Accel) ;

Δοκίμασες να τον απεγκαταστήσεις (αν υπάρχει) ;

Αν και βέβαια αυτό το ''μετά κανα-δυο DVD δισκάκια, έρχεται το τέλος'' είναι πολύ περίεργο....

Μεσολαβεί κάποιο restart ή shutdown (κατά την διάρκεια του οποίου μπορεί να γίνεται η ζημιά) ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δε βάζω τον IAA.......Τα DVD Roms δουλεύουν κανονικά σε άλλα μηχανήματα....σε αυτό το μηχάνημα δε δουλεύουν.......κάτι θα πρέπει να γίνεται με τα καταραμένα τα Windows.......Υπάρχει περίπτωση να "απενεργοποιούν" κατα κάποιο τρόπο το DVD Rom?......Στη διαχείριση συσκευών το βλέπω κανονικά πάντως....... :(

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ζεσταίνονται. Δοκίμασέ τα εκτός κουτιού ή με κάτι να φυσάει πάνω τους. Αν δεν κολλήσει μετά από τον χρόνο που συνήθως κολλάει τότε ξέρεις τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Χθες, στις 21:37]

Μάλλον ζεσταίνονται. Δοκίμασέ τα εκτός κουτιού ή με κάτι να φυσάει πάνω τους. Αν δεν κολλήσει μετά από τον χρόνο που συνήθως κολλάει τότε ξέρεις τι φταίει.

Δεν έχει χρόνο που κολλάει.......Το αγοράζω καινούργιο του κουτιού.....το βάζω πάνω......παίζει κανα-δυο DVDs......και τέλος......ΔΕΝ ξαναδιαβάζει τίποτα απολύτως.......ΚΑΤΑΡΑ.....Να δείς που κάποιος AMD-άς μ'εχει ματιάσει...... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 01:58]

Αύριο ή τώρα?

Αύριο.......Τώρα είμαι στο μαγαζί ΠΑΛΙ για δουλειά - ξενύχτι.....Το computer που λέω είναι του σπιτιού.......ΠΑΛΙ 40 ώρες χωρίς ύπνο θα είμαι...... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Διάβασε:

link1 - ms

link2

Cd freaks - force aspi

Δοκίμασε τα παιχνιδάκια με τη registry, έχοντας εννοείται κάνει backup registry και τα δεδομένα σου.

Το aspi έχει να κάνει με την εγγραφή, αλλά άβυσσος η ψυχή των win. Λογικά δε θα έχει νόημα να αλλάξεις εκδόσεις στα aspi αρχεία σου αφού γράφεις κανονικά.

Το google search που έκανα:

google

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συμβαίνει τακτικά πάντως... δεν είναι θέμα drive σίγουρα.

Πιο πολύ φαίνεται σαν να βλακίζονται τα WindowsXP με τα κανάλια.

Δοκίμασε να βάλεις σε άλλο IDE τα drive που δεν δουλεύουν.

Στην περίπτωση μου, όσο είχα το Sony DVD se sec. slave δεν δουλευε, το NEC 2500 σε sec. master δούλευε.

Τώρα το NEC 2500 σε sec. master δεν δουλεύει καλά, το Sony DDU1621 σε prim. master λειτουργεί άψογα... πιάσ'το αυγό και κούρευτο! Να σημειωθεί ότι τα παραπάνω έχουν παρατηρηθεί και με διαφορετικό hardware.

Εν αναμονή των vista :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.