Jump to content



Θερμοκρασίες 6800 fanless!!!


nickthegreek

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Το τσίπσετ δεν είναι και τόσο ζεστό..δηλαδή αντέχω να έχω το χέρι μου πάνω του.

άρα γύρω στους 50-60.

απλά σκέφτομαι μήπως το ζεσταίνει υπερβολικά η 6800.

ουσιαστικά όλο αυτό το χάλκινο πράγμα (η ψύκτρα της 6800) κάτω απ' το chipset, είναι μια πηγή θερμότητας.

τι να σε πω. μπορεί κι ο αισθητήρας να δείχνει λάθος, δεν είναι όμως τραγικά υψηλή θερμοκρασία οι 80. μπορείς να μετρήσεις τη θερμοκρασία της ψύκτρας? (ακούμπα το θερμόμετρο κάπου πάνω της).

στο e-shop θα σου πούνε πάρε καινούριο κουτί μάλλον. αυτό που πρέπει να τους πεις είναι ότι σου κολάει στους 80 ενώ η gigabyte σε mail της σου είπε ότι μέχρι τους 120 δεν έχει πρόβλημα;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Oυπς βλέπω και 1 τσακισμένο λάστιχο. Η δικιά μου 6600gt leadek full load έπιανε 85 από 42 idle. Φαντάσου αυτή πόσο θα σου πάει σε φορτίο. Μόλις έβαλα το maze 4 full load 46. Eναλλακτικά έχει το πλαίσιο gpu μπλόκ ειδικά για τους σωλήνες του reserator. Bάλε 1 τέτοιο και καθάρισες

Link to comment
Share on other sites

στο e-shop θα σου πούνε πάρε καινούριο κουτί μάλλον. αυτό που πρέπει να τους πεις είναι ότι σου κολάει στους 80 ενώ η gigabyte σε mail της σου είπε ότι μέχρι τους 120 δεν έχει πρόβλημα

Mα αυτό θα τους πω...Τώρα όμως να πούμε την αλήθεια ένα νέο κουτί χρειάζομαι...Αλλά αν είναι και με το καινούριο να μου κάνει τέτοια κόλπα να μου λείπει. Εγώ και κουτί να πάρω δεν σκέφτομαι να βάλω πάνω από δύο 12άρηδες ανεμιστήρες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 09:44]

Oυπς βλέπω και 1 τσακισμένο λάστιχο. Η δικιά μου 6600gt leadek full load έπιανε 85 από 42 idle. Φαντάσου αυτή πόσο θα σου πάει σε φορτίο. Μόλις έβαλα το maze 4 full load 46. Eναλλακτικά έχει το πλαίσιο gpu μπλόκ ειδικά για τους σωλήνες του reserator. Bάλε 1 τέτοιο και καθάρισες

Έχω τέτοιο. Το παλιό βέβαια μπλοκ του ρεσερατορ. Αλλά φοβάμαι να το βάλω γιατί και την προηγούμενη φορά που προσπάθησα να το βάλω έσπασα τις άκρες του πυρήνα (σε άλλη κάρτα βέβαια) . ’λλωστε για αυτό πήρα και faneless για να μην μπαίνω στον κόπο να χρειάζομαι άλλες ιστορείς ώστε να μην κάνει θόρυβο η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Mα αυτό θα τους πω...Τώρα όμως να πούμε την αλήθεια ένα νέο κουτί χρειάζομαι...Αλλά αν είναι και με το καινούριο να μου κάνει τέτοια κόλπα να μου λείπει. Εγώ και κουτί να πάρω δεν σκέφτομαι να βάλω πάνω από δύο 12άρηδες ανεμιστήρες..

αυτό. σε full load (παίζοντας κάποιο game) πιθανότατα θα σου φτάσει στους 80, ακόμη και με το τέλειο κουτί.

Αρχική απάντηση από georgesod

Oυπς βλέπω και 1 τσακισμένο λάστιχο. Η δικιά μου 6600gt leadek full load έπιανε 85 από 42 idle. Φαντάσου αυτή πόσο θα σου πάει σε φορτίο. Μόλις έβαλα το maze 4 full load 46. Eναλλακτικά έχει το πλαίσιο gpu μπλόκ ειδικά για τους σωλήνες του reserator. Bάλε 1 τέτοιο και καθάρισες

και αυτό είναι μια καλή λύση, αλλά αφού την rmaάρεις (κατά τη γνώμη μου). βέβαια είναι και αύγουστος τώρα...

Link to comment
Share on other sites

αυτό. σε full load (παίζοντας κάποιο game) πιθανότατα θα σου φτάσει στους 80, ακόμη και με το τέλειο κουτί.

Χθες που έπαιζα το nfs underground 2 με full λεπτομέρειες για κανένα μισάωρο η κάρτα δεν ανέβηκε πάνω από 70 βαθμούς. Τώρα σε idle με τον οκτάρη να την φυσάει είναι στους 60.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Έχω τέτοιο. Το παλιό βέβαια μπλοκ του ρεσερατορ. Αλλά φοβάμαι να το βάλω γιατί και την προηγούμενη φορά που προσπάθησα να το βάλω έσπασα τις άκρες του πυρήνα (σε άλλη κάρτα βέβαια) . ’λλωστε για αυτό πήρα και faneless για να μην μπαίνω στον κόπο να χρειάζομαι άλλες ιστορείς ώστε να μην κάνει θόρυβο η κάρτα γραφικών.

χμμμ. δώρον άδωρο, διότι το κουτί με καλή ροή θα κάνει και θόρυβο. το block του reserator. αν δεν μπορείς να το βάλεις, ρώτα στο πλαίσιο ή στο eshop μήπως στο βάζουνε αυτοί;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13 [Σήμερα, στις 09:52]

ίσως να χρειάζεσαι ένα bios update που θα το βρείς εδώ

http://www.gigabyte.com.tw/VGA/Support/BIOS/BIOS_GV-N68128DH.htm

Έχω το τελευταίο (F4) καθώς επίσης και τους τελευταίους drivers της nvidia.

Link to comment
Share on other sites

silencer και καθάρισες αν δεν θες βαβούρα

και τα rev2 είναι πανευκολα στην τοποθέτηση

αρκεί να έχει για μοντέλο agp

αλλιώς RMA πήρες κάτι fanless που fanless κολλάει

δε θέλει και πολλά παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες δεν πέφτουν και σκέφτομαι σοβαρά να τη συνδέσω με το ρεσερατορ. Πόσο λέτε να πάνε οι θερμοκρασίες έτσι? Να το πάω στο πλαίσιο να μου το συνδέσουν για ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

προσεξε τα μπλοκ που σου εδωσα δεν τεριαζουν με την 6800 με κανεις καμια βλακεια και κλαις την καρτα σου,μονο με πατεντα και αυτο θελει μεγαλη προσοχη αν και δεν σου το συνηστω.εγω το πλοκ το ειχα βιδωσει πανω στην ψυκτρα της leadtek που ειχα γιατι η ψυκτρα την ηταν μεγαλη και η βιδα μαγκωνε στα κενα της,χωρις ομως να βγαλω την ψυκτρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 14:34]

προσεξε τα μπλοκ που σου εδωσα δεν τεριαζουν με την 6800 με κανεις καμια βλακεια και κλαις την καρτα σου,μονο με πατεντα και αυτο θελει μεγαλη προσοχη αν και δεν σου το συνηστω.εγω το πλοκ το ειχα βιδωσει πανω στην ψυκτρα της leadtek που ειχα γιατι η ψυκτρα την ηταν μεγαλη και η βιδα μαγκωνε στα κενα της,χωρις ομως να βγαλω την ψυκτρα

Aν βάλω το μεγάλο μπλοκ και το βιδώσω πάνω στην ήδη υπάρχουσα ψύχτρα θα κάνει δουλειά?

Κάπως έτσι:

post-2564-1416072118,5124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Aν βάλω το μεγάλο μπλοκ και το βιδώσω πάνω στην ήδη υπάρχουσα ψύχτρα θα κάνει δουλειά?

Κάπως έτσι:

ετσι ναι,ετσι το ειχα και γω θα δεις καλες διαφορες:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.