Jump to content



How to create Bootable USB


sakis_the_fraud

Recommended Posts

Γεια σας!

Χθες έψαχνα να βρω έναν οδηγό για να δημιουργήσω ένα Bootable USB. Δυστυχώς ή ευτυχώς βρήκα αρκετούς τρόπους για να γίνει κάτι τέτοιο. Εδώ θα παρουσιάσω αυτόν που θεώρησα εγώ πως είναι ο πιο εύκολος. Πήρα την απόφαση να κάνω τον οδηγό γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο OOS αλλά και για να μπορώ να το ξαναβρώ σε περίπτωση που το ξεχάσω. :p

Ξεκινάμε!

Κατεβάζουμε το HP USB Disk Storage Format Tool από εδώ.

Στον φάκελο υπάρχει εκτός από το Disk Storage Format Tool και ο φάκελος win98boot που θα μας χρειαστεί στην συνέχεια.

Αφού κάνουμε την εγκατάσταση, συνδέουμε το USB stick που θέλουμε να κάνουμε bootable και παίρνουμε ότι αρχεία θέλουμε γιατί στην συνέχεια θα διαγράφουν όλα.

Έπειτα τρέχουμε το HP USB Disk Storage Format Tool, επιλέγουμε το USB stick, ορίζουμε το File system σε FAT ή FAT32 και επιλέγουμε τα quick format και create a DOS startup disk.

[ATTACH]4003[/ATTACH]

Όταν επιλέξουμε το «create a DOS startup disk» ενεργοποιείται η επιλογή «using DOS system files located at:» . Πατάμε στο κουμπάκι με τις 3 τελείες και ψάχνουμε να βρούμε τον φάκελο win98boot που κατεβάσαμε μαζί με το USB Disk Storage Format Tool.

[ATTACH]4004[/ATTACH]

Επιλέγουμε Start και έχουμε έτοιμο ένα Bootable USB!

post-543-1414343193,1284_thumb.jpg

post-543-1414343193,1403_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Σακης!

Αυτος ειναι ο ποιο καλος και γρηγορος τροπος να κανεις Bootable ενα USB.:p

( Το προγραμα υπάρχει εδω και καιρο στα Utilities του Forum μας.

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=31 )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παίδες, το πάλεψα αρκετά, αλλά μάλλον κάτι δεν παίζει καλά...

Έκανα ότι λέει το άρθρο, αλλά δεν bootάρει...

Έχει μόνο 3 αρχεία μέσα στο flashάκι, κρυφά και συστήματος...

Ότι επιλογή και να έβαλα στο bios το ίδιο κάνει (Gigabyte 965-DS4).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πως μπορώ να φορτώσω ένα αρχείο iso στο usb και να bootaro από αυτό?

-----

Ουσιατικά 8ελω να κάνω install τα leopard στο MSI WIND(δεν εχει drive)έτσι 8έλω να bootaro από ενα usb-stick,πώς μπορώ να το κάνω.Τα leopard είναι σε iso

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ερωτηση γιατι δεν το εχω καταλαβει,δηλαδη μεσα βαζω το iso που εχω κατεβασει στο stick ? μπορω εαν υπαρχει χωρος να εχω μεσα και αλλα ασχετα αρχεια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.