Jump to content



πιο part φταιει ;


Jpp

Recommended Posts

εχω εναν 3200 xp / 512 400ρα σαμουνγκ gold 8333 / 6600gt / k7n2 delta ilcr ( καπως ετσι) ολα μαμα τάιμς .

απο το mobo monitor εχω θερμοκρασιες : 52-54 στη cpu που θελει 1.7 για να δουλεψει σωστα απο το mobo χωρις να την εχω κλοκαρι αντι το 1.65 , η θερμοκρασια της οποια αν ζωρισω λιγο το μηχανιμα παει 58-60 C μια φορα ειχα δει και ειχε καταγραψει high temp 63 C .

για το chip einai 40 C και αν ζωρισω παει 43-44 .

για τη vga μου λεει λαθος θερμοκρασιες το προγραμμα αλλα δε πιστευω οτι εχει να κανει στο προβλημα μου.

Το προβλημα :

Αν δεν εχω ανοικτο το μεγαλο ανεμιστηρα σπιτιου 24/7 δε μπορει το pc να μεινει up για πανω απο 2-3 ωρες . Βγαζει errors για ολα τα προγραμματα mozilla dc messenger ktlp ktlp και πετάει συνεχως μπλε οθονες . Παραδειγμα οταν θα αφησω το pc το βραδυ να κατεβαζει το πρωι στην καλυτερη θα το βρω να εχει κανει reboot απο μονο του , δηλαδη πετάει και τα errors χωρις να το λειτουργω καν αν δε εχω ανοικτο τον ανεμιστηρα. Το δωματιο εχει 29 C .

Ολα αυτα αρχισαν οταν αρχισαν και οι ζεστες του καλοκαιριου.

Η ψυκτρα του cpu ειναι 4ετιας νοναμε 4250rpm και την ειχα παρει τοτε για τον 2100+ παλομινο που ειχα ο οποιος δουλευε στα 1.75 μια χαρα .

Στο chipset εχω το κουλερακι που εχει απο το εργοστασιο το mobo .

Τα windows δε φταινε αφου μου πετάει μπλε οθονες και κατα την εγκατασταση τους

:tomato: ...

Αν δε βρω λυση θα κανω καθιστικη διαμαρτηρια στο φορουμ :help: .

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια το σκεφτηκα και εγω οτι ισως να φταει κανενας δισκος.

εχω 4 πανω ο μαιν που εχω τα win κανει κανονικα defrag & checkdisk και δεν ζεστενεται σχεδον καθολου. υπαρχει περιπτωση να φταινε οι αλλοι που ειναι για storage ;

οι τελευταιες οθονες που μου βγαλε ηταν :

PFN_ΔΕ_ΘΗΜΑΜΕ

PAGE_FAULT_INONPAGED_AREA

DRIVER_IRQL

και μου βγαζει μια blue χωρις να λεει το λογο κανει με unknown γραφει.

πως μπορω να εξακριβωσω αν φταιει ο δισκος ;

Link to comment
Share on other sites

ειχα αγορασει μια 2ρη 512 400mhz και παρολου που στο μεμ τεστ περασα τεστ 10 ωρες χωρις λαθος στα win μου πετουσε συνεχεια μπλε οθονες και ετσι εχω μονο τη μια . Δεν εχω τρεξει μεμ τεστ στη μια μονο γιατι υπεθεσε οτι αφου οι δυο δε βγαζουν λαθοι δε θα βγαλει ουτε η αλλη .

Και για να προλαβω την επομενη ερωτηση το τροφοδοτικο μου ειναι νοναμε 400ρι και χρησιμοποιω τα 330 watt.

Εχω και το τελευταιο bios / drivers .

Link to comment
Share on other sites

Απο χαλκο ειναι η ψυκτρα.

βεβαια δε δουλευει και τελεια απο οτι ειδα εκανε 1 restart (μαλλον blue ηταν) απο μονο του .

υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω να οντως φταιει το τροφοδοτικο αφου τα watt που χρησιμοποιω ειναι σιγουρα λιγοτερα απο τα δικα του .

Link to comment
Share on other sites

ο πιο εύκολος τρόπος είναι να πας σε ένα πλαίσιο και να αγοράσεις ένα chieftec 360watt με 29 ευρώ.Σε καμμία περίπτωση τα λεφτά σου δεν θα είναι πεταμένα.και μετά βλέπεις.απο την στιγμή που έβγαλες δίσκους και παίζει,μάλλον πεινάει το καϊμενούλι.πάρε και ένα χάλκινο coolerακι με ένα καλό fan και τέλειωσε.θα δώσεις κανα 60-70 συνολικά αλλά δεν πιστευεις οτι αξίζει περισσότερο απο το να κάνεις φορματ κάθε τρεις και λίγο και pc να μην έχεις επι της ουσίας?

edit:ψάξτο το θέμα των μνημών λίγο παραπάνω βλέποντας τί timmings βάζει η μητρική στα auto και τσίμπα και λίγο ρεύμα παραπάνω αμα χρειάζεται.Για να είσαι σίγουρος για τα 200 κοίτα να έχεις καθαρό μεμτεστ (τεστ 5) μέχρι τα 205-207 για κανα 8άωρο και όταν με το καλό μπεις win τρέξε και ένα s&m memory check.στον wizard τσέκαρε τα εξής

post-398-1416072150,2209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το mobo μου εχει καψει πολλους και φοβαμε οτι ισως αλλαξω και τροφοδοτικο και βαλω και cooler και ισως το προβλημα να ειναι καπου αλλου .

k7n2 delta ilcr rulez lol.

αν του βαλω τον μεγαλο ανεμιστηρα δουλευει κανονικα , γιατι σε αυτη τη περιπτωση φτανουνε τα watt ;

Link to comment
Share on other sites

auto εχω τα timming 8443 οσο λεει και η ραμ πανω .

οσο για το ρευμα 2.7 ειναι μεχρι τοσο δινει , μετα λεει auto .

για το μεμτεστ τι εννοεις καθαρο μεμτεστ τεστ5 ;

για να παω 205mhz την μνημη και να ειναι σταθερη ειναι λιγο δυσκολο αφου ειναι απο τις πρωτες 400ρες και δεν ανεβαινει .

που θα βρω το s&m ;

edit : τωρα μου βγαλε χωρις να εχω τιποτα ανοικτο εκτος το μοζιλα για να ζοριστη μπλε οθονη : win32k.sys

για αυτο φοβαμαι οτι δε φταινε μονο οι δισκοι με αυτους κανει σχεδον συνεχεια χωρις αυτους κανει καθε λιγες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

το S&M στο sexion tools :)

καθαρό memtest=χωρις λάθη για 8 ώρες

Δεν υπάρχει περίπτωση μετά απο όλες αυτες τις μπλέ να είναι σωστά τα windows σου,μια η άλλη απο μόνα τους αποσυντίθενται

πάρε τροφοδοτικό και cooler και μια ceramique θερμοαγώγιμη και στην τελική άμα ψυλλιάζεσαι τη μόμπο,πέτα την.

ps όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.