Jump to content



e-shop και Α.S/ceramique


ΝTG

Recommended Posts

To e-shop δεν εχει θερμοαγωγιμη παστα?Eψαξα για καμποσο δεν βρηκα τιποτα!Και πρεπει να παραγγειλω!!!Αν εχει καποιος ετοιμο το λινκ ας το δωσει πλζ!!

Και κατι ακομα!Ποια ειναι καλυτερη?Η artic silver 5 ή η ceramique??

Πλεονεκτηματα και μεινεκτηματα της μιας και της αλλης?

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την ceramique καθώς με την silver έστειλα την παλιά κάρτα γραφικών στον παράδεισο λόγω βραχυκυκλώματος (μπήκε μια ποσότητα silver κάτω από τα πινς :( )

Διαφορά να σου πω την αλήθεια με την θερμοκρασία δεν είδα τεράστια , οι περισσότεροι όμως λένε πως silver καλύτερα

Ε-shop μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν πρέπει να χει , οπότε μια βόλτα από το τοπικό μαγαζάκι δεν βλάπτει , θα πάρεις και τον αέρα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει το e-shop. έχει το πλαίσιο

συγκριτικό http://www.neotec.pl/page.php?id=21

η silver 5 είναι καλύτερη της ceramique όμως εάν έχεις θερμοκρασίες κάτω των -50 θα πας αναγκαστικά σε ceramique

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι πάντως για υπό το μηδέν θερμοκρασίες δες αυτό το συγκριτικό του hipro http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=8267 θα σε βοηθήσει πολύ. Πάντως και εγώ είμαι υπέρ της κεραμικής γιατί το ασήμι εγκυμονεί κινδύνους και η διαφορά μεταξύ τους σε απόδοση είναι μηδαμινή εως ελάχιστη. Δεν νομίζω ότι αξίζει να το ρισκάρεις. Ceramique :T:

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa καλο!!Οχι και κατω απο το μηδεν!!!Δεν ειμαι εγω για τετοια!!Εκτος αν εχουμε "καλο καιρο" το χειμωνα εδω περα!!Ρωτησα για e-shop γιατι εδω λαρισα λιγο δυσκολο να βρω τετοια εξιδεικευμενα πραματα!!Αλλα ακομα και αν βρω θα εχει καμμια 10αρια ευρω το λιγοτερο!Για αυτο ελεγα να το παραγγειλω και να το παρω αυριο (πχ) απο το μαγαζι εδω!!

Μαλλον για silver δλδ παω αφου κινδυνος βραχυκυκλωματος προς το παρων δεν υπαρχει!!

Επειδη δεν θυμαμαι η ceramique ειναι που μετα απο καιρο κολλαει στις δυο επαφες και δυσκολευεσαι να τις ξεκολλησεις με αποτελεσμα στραβωμενα ποδαρακια στην προσπαθεια??

Aπο οτι βλεπω ουτε και στα multirama exei!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ από τότε που βγήκε μόνο Arctic Silver 5 σε κάρτες γραφικών, CPUs, north-/south- bridges και δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ.

Από μένα Arctic Silver 5! Λίγη προσοχή θέλει για να βάλεις μόνο στην επιφάνεια που πρέπει και να μην πάει πουθενά αλλού...

Link to comment
Share on other sites

το να βγαίνει η ψύκτρα με τη cpu γίνεται με τις περισσότερες πάστες. εκτός κ αν έχεις athlonXP που έχει μικρότερη επιφάνεια επαφής λόγω το οτι δεν έχει καπάκι heatspreader.

αυτο συμβαίνει επειδή εφαρμόζοντας φέυγει όλος ο αέρας κ μένει μόνο η πάστα μεταξύ cpu kai heatspreader. η πάστα ως συνεκτική επειδή αποτελείτε απο πολύ μικρα σωματίδια κ κολλαν μεταξύ τους εφαρμόζει μια τάση μεταξύ cpu k ψυκτρας. η τάση όμως είναι ανάλογη της επιφάνειας. έτσι λόγω της εκτεταμένης επιφανείας του καπακιού heatspreader της cpu η τάσεις της πάστας δεν υπερνικούνται απο την στήριξη της cpu στο socket με αποτέλεσμα να τη ξυλώνει. οπότε σχεδιαστικό λάθος στο socket. δεν μπορει να συγκρατείται κάτω απο τέτοιεσ συνθήκες η cpu μόνο απο τα pin της. θα έπρεπε να κουμπώνεται με αντιστηρήξεις απο πάνω...

ειναι όλα άσxετα κ οφτοπικ, καλα τα καταφέρνω :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe

το να βγαίνει η ψύκτρα με τη cpu γίνεται με τις περισσότερες πάστες. εκτός κ αν έχεις athlonXP που έχει μικρότερη επιφάνεια επαφής λόγω το οτι δεν έχει καπάκι heatspreader.

αυτο συμβαίνει επειδή εφαρμόζοντας φέυγει όλος ο αέρας κ μένει μόνο η πάστα μεταξύ cpu kai heatspreader. η πάστα ως συνεκτική επειδή αποτελείτε απο πολύ μικρα σωματίδια κ κολλαν μεταξύ τους εφαρμόζει μια τάση μεταξύ cpu k ψυκτρας. η τάση όμως είναι ανάλογη της επιφάνειας. έτσι λόγω της εκτεταμένης επιφανείας του καπακιού heatspreader της cpu η τάσεις της πάστας δεν υπερνικούνται απο την στήριξη της cpu στο socket με αποτέλεσμα να τη ξυλώνει. οπότε σχεδιαστικό λάθος στο socket. δεν μπορει να συγκρατείται κάτω απο τέτοιεσ συνθήκες η cpu μόνο απο τα pin της. θα έπρεπε να κουμπώνεται με αντιστηρήξεις απο πάνω...

ειναι όλα άσxετα κ οφτοπικ, καλα τα καταφέρνω :)

Καλα με έστειλες αδιάβαστο, κανονικα ομως...:nerd:

Και εγω υπερ της ceramique είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Σήμερα, στις 12:45]

οπότε σχεδιαστικό λάθος στο socket. δεν μπορει να συγκρατείται κάτω απο τέτοιεσ συνθήκες η cpu μόνο απο τα pin της. θα έπρεπε να κουμπώνεται με αντιστηρήξεις απο πάνω...

τα pin γλυστρανε μεσα απο το σοκετ, εξαιτιας του τροπου με τον οποιο κλεινει το σοκετ.

σκοπος του σοκετ ειναι να κραταει το τσιπ, και οχι την ψυκτρα. γι αυτο και δεν υπαρχει λογος να βιδωσεις το τσιπ πανω σοκετ.

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος λόγως για καλύτερο κούμπωμα της cpu είναι να μη ξυλώνεται όταν συβαίνει η φάση με τη πάστα... η intel νομίζω αυτο δεν έκανε?δεν αφαίρεσε τα pins κ απλώς τοποθετείται η cpu κ κουμπώνει με καπάκι απο πάνω?δεν έχω δει απο κοντά δεν ξέρω κατα πόσο μπορει να συγκρατήσει τη cpu

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι υπαρχει κουμπωμα που κανει για τη δουλεια, εκτος απο το τσιμεντωμα.

απαξ και ο ανθρωπος αποφασισει οτι θα βγει το τσιπ απο το σοκετ, δεν υπαρχει κανενα κουμπωμα που θα κρατησει το αμοιρο τσιπακι επανω. το ιδιο ισχυει βεβαια και για τη διαδικασια τοποθετησης. αυτος που το σχεδιασε, ειναι βλακας που δεν εβαλε Pin σε ολες τις γωνιες. ο χρηστης, ξερει, πως το τσιπ ειναι τετραγωνο και μπαινει οπως τον βολευει.

περα απο τις μπουρδες, δε γνωριζω ποιος ο λογος που εκανε η ιντελ κατι τετοιο. ισως να ειναι και αυτος ο λογος, καθως δε θυμαμαι περιπτωσεις με amd που να ελειπαν ποδαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

περα απο τις μπουρδες, δε γνωριζω ποιος ο λογος που εκανε η ιντελ κατι τετοιο. ισως να ειναι και αυτος ο λογος, καθως δε θυμαμαι περιπτωσεις με amd που να ελειπαν ποδαρακια.

Στραβωμένα / σπασμένα ποδαράκια σε 478/754/939/sa είναι πολύ συχνό φαινόμενο από κακή χρήση.

Σε αυτά τα πράγματα, είτε μας αρέσει είτε όχι, η Intel ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά (από το Slot 1 μέχρι το 775 τo οποίο είναι σαφώς βολικότερο και πιο ασφαλές από το 939 αφού, πέραν του μηχανισμού κουμπώματος, οι επαφές στο socket δεν είναι πινάκια που στραβώνουν και σπάνε αλλά ελασματάκια που έχουν πολύ μεγαλύτερες ανοχές).

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα και ωραια ολα αυτα που λετε αλλα εχω ξαναχρησιμοποιησει παστες στο παρελθον -απλα η μητερα μου νομισε καποτε οτι αυτο το σωληνακι που μοιαζει με συριγγα ειναι για πεταμα?????!!!!!-και επειδη θα ξαναχρειαστω σε μερικες μερες ειπα να παρω!!Αλλα το e-shop επειδη με βολευει σαν μαγαζι μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε στο σιτε θερμοαγωγιμες παστες και ειπα μηπως στραβωθηκα εγω και δεν τις βρισκω!!

Keep spamming!!

Link to comment
Share on other sites

μαν μην αγχώνεσε, κάνε μια παραγγελιά απο χακ σοπ π.χ. κ παρε 5-6 σωληνάκια να μη σου πέσουν βαριά τα μεταφορικά κ να έχει μπόλικη να βάζεις κ να ξαναβάζεις, κ να δίνεις κ στουσ φίλους σου ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

πηρα-παρηγγειλα- σημερα απο πλαισιο As 5 και για να μου ερθει τσαμπα (χωρις μεταφορικα) πηρα και εναν εκτυπωτη!!!!!(απλα ετυχε)

Παραδοσιακος τυπος γαρ με το χερακι!!Ουτως η αλλως δεν εχει τιποτα γυρω απο τον πυρηνα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.