Jump to content



Νέο PC


Snake

Recommended Posts

Λοιπόν, θα τονίσω κι εγώ κάποια πραγματάκια...

1) Ψύκτρα στον επεξεργαστή και γενικά πρόσθετα συστήματα ψύξης ΔΕΝ χρειάζεσαι, αφού δε σκοπεύεις να κάνεις overclocking.

2) Ανάμεσα σε Asus και DFI, προτείνω Asus. Η DFI προσφέρεται καθαρά για overclocking και δεν έχει την ποιότητα της Asus. Εσύ δεν θέλεις να κάνεις overclocking, άρα Asus.

3) Τις μνήμες VX ξέχνα τες γιατί θέλουν ρεύμα και προσφέρονται για overclocking.

4) Τροφοδοτικό, πάρε Hiper. Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα Tagan. Λέγανε για ελαττωματικές παρτίδες, δεν ξέρω αν αυτά διορθώθηκαν, οπότε μην το ρισκάρεις, αλλιώς περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει τι γίνεται.

Ειδικά στην αγορά τροφοδοτικού χρειάζεται προσοχή για να πάρεις κάτι ποιοτικό και αξιόπιστο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από def

cpu-3200+

vga-xfx 7800gt core 450

mobo-abit an8 sli

memory-corsair xms 3200c2 2x512

psu-ocz 520

wd-raptor 36

Από τη στιγμή που δεν θα κάνει o/c δεν χρειάζεται τις crosair και καλύτερα αν πάρει δυνατότερο cpu παρά ram.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Λοιπόν, θα τονίσω κι εγώ κάποια πραγματάκια...

2) Ανάμεσα σε Asus και DFI, προτείνω Asus. Η DFI προσφέρεται καθαρά για overclocking και δεν έχει την ποιότητα της Asus. Εσύ δεν θέλεις να κάνεις overclocking, άρα Asus.

4) Τροφοδοτικό, πάρε Hiper. Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα Tagan. Λέγανε για ελαττωματικές παρτίδες, δεν ξέρω αν αυτά διορθώθηκαν, οπότε μην το ρισκάρεις, αλλιώς περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει τι γίνεται.

Ειδικά στην αγορά τροφοδοτικού χρειάζεται προσοχή για να πάρεις κάτι ποιοτικό και αξιόπιστο...

2. To ίδιο ποιοτικό είναι και το dfi (μην πω και παραπάνω) αλλά όπως λες και εσύ δεν κάνει για αυτόν.

4.Τα Tagan μια χαρά είναι, αυτά που έσκαγαν κάτι έπαιζε με την εισαγωγή τους υπάρχουν μαγαζιά (από άλλο προμηθευτή tagan) που δεν είχαν ούτε ένα τέτοιο πρόβλημα (σε σύνολο άνω των 100 psu)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Έβαλε Corsair γιατί έχουν χαμηλά latencies (2-3-2-5 ή 2-3-3-5???). Έχει και αυτό σημασία γιατί οι Kingston που διάλεξε ο Snake έχουν 3-3-3-8.

Σε ένα normal σύστημα δεν προσφέρουν και πολλά τα χαμηλά latencies (έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή από τις value) αντίθετα το cpu προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Λοιπόν, θα τονίσω κι εγώ κάποια πραγματάκια...

1) Ψύκτρα στον επεξεργαστή και γενικά πρόσθετα συστήματα ψύξης ΔΕΝ χρειάζεσαι, αφού δε σκοπεύεις να κάνεις overclocking.

2) Ανάμεσα σε Asus και DFI, προτείνω Asus. Η DFI προσφέρεται καθαρά για overclocking και δεν έχει την ποιότητα της Asus. Εσύ δεν θέλεις να κάνεις overclocking, άρα Asus.

3) Τις μνήμες VX ξέχνα τες γιατί θέλουν ρεύμα και προσφέρονται για overclocking.

4) Τροφοδοτικό, πάρε Hiper. Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα Tagan. Λέγανε για ελαττωματικές παρτίδες, δεν ξέρω αν αυτά διορθώθηκαν, οπότε μην το ρισκάρεις, αλλιώς περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει τι γίνεται.

Ειδικά στην αγορά τροφοδοτικού χρειάζεται προσοχή για να πάρεις κάτι ποιοτικό και αξιόπιστο...

1. σωστα(ή λαθος κοιτα στο 3)

2.λαθος , και μαλιστα ανυποστατο. Δεν υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα , ολες οι εταιριες ειχανε παρτιδες και μοντελα που ειχανε προβληματα , και η ασους δεν ειναι εξαιρεση, αντιθετα η ΔΦΙ με τα ΝΦ4 μοντελα της ειναι κορυφαια απο οποιαδηποτε πλευρα και αν το κοιταξεις.

3. οι μνημες παιζουνε και σε default αν και η τιμη τους το απαγορευει. Οποτε αν κανεις οβερκλοκ θελεις και μια ψυκτρα (κοιτα 1) , αν δεν κανεις παρε μνημες του κιλου. Αν κανεις ομως οβερκλοκ (δλδ παρεις τις μνημες αυτες) θα παρεις ΔΦΙ αναγκαστικα γιατι ΜΟΝΟ με αυτη τη μητρικη θα τις εκμεταλλευτεις.

4. Tagan 480 παιζει στο συστημα μου με Ρ4@4.2 γιγα, 3 δισκους , 2 οπτικα , καρτα ηχου τηλεορασης και 6800 ουλτρα , 7 ανεμιστηρες - ουδεν προβλημα , φυσικα σε ΑΜΔ το καλυπτει και με το παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Ο Snake ξεκαθάρισε ότι δεν θα κάνει overclocking...

Εγώ δεν είπα ότι η Asus είναι η καλύτερη. Ο πατέρας μου έχει μητρική της Asus (P4C800-E Deluxe) και εγώ έχω κάρτα γραφικών της Asus (9600XT) στο δεύτερο PC. Τα δείγματα που έχω είναι εξαιρετικά. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι έχει κάνει η Asus στα καινούρια της μοντέλα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν έχει χαλάσει την ποιότητα.

DFI ομολογώ ότι δεν έχω δει ούτε έχω δουλέψει ποτέ και αυτά τα λίγα που ξέρω είναι από αυτά που λέτε εσείς εδώ στο TheLab.

Link to comment
Share on other sites

αρα ενω εχεις δοκιμασει μονο ασους και σχεδον τιποτα αλλο , πως μπορεις να λες οτι ειναι κακης ποιοτητας οι ΔΦΙ? ειναι σα να λες τα μακαρονια μελισσα ειναι τα καλυτερα , γιατι τα αλλα δε τα εχω δοκιμασει ακομα

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αν το θέτεις έτσι πάω πάσο!

Εγώ όμως σου λέω ότι αυτά που έχω δει εδώ για τις DFI (όχι στον τομέα του overclocking, εκεί είναι κορυφαίες) δεν είναι και τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει να κουλάρουμε λίγο λέω εγώ, μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια με τα DFI γιατί αν μαζευτείτε όσοι έχετε κάνει RMA θα φτιάξετε όχι μία αλλά τρείς ποδοσφαιρικές ομάδες με πάγκους και προπονητές :D

Οσο για την ποιότητα εδώ χωράει πολύ συζήτηση φίλε ea6gka, μας τα είπαν και άλλοι και αργότερα ήρθαν τα κότερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snake [Σήμερα, στις 09:41]

1)ΑΜD 3500+

2)ASUS A8N SLI DELUXE

3)ALBATRON nVidia GeForce 7800GT 256MB 'PCI Express'

4)2x KINGSTON 512MB 400MHz DDR PC3200 DIMM εδώ

5)ΤΗΕRMALTAKE SHARK SILVER

6)TAGAN 480W

7)WESTERN DIGITAL 36.7 RAPTOR σε RAID 0

Mάλλον σε αυτό θα καταλήξω.Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. :) :flower: :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 14:23]

ας τη κανουμε λοπον τη συζητηση

Θές ντε και καλά να χαλάσουμε και αυτό το threat, χαλάσαμε μερικά άλλα, για ρίξε μια ματιά, και μην μας πείς την γνωστή ιστορία για την μεγάλη ταση στις μνήμες που κάνει το DFI να ξεχωρίζει και κατέληξε μετά απο ντουζίνες RMA να είναι φιάσκο :D

Και τέλος ενα πλούσιο BIOS γεμάτο απο ρυθμίσεις που στο φινάλε περιέχει και μερικές αμφισβητούμενης χρησιμότητας, δεν αποτελεί σοβαρή ένδειξη ποιότητας και το λέω αυτό επειδή χύθηκε πολύ μελάνι που λένε για να πεισθεί ο κάθένας να πάρει αυτό το mobo το οποίο για μένα τελικά δεν είναι κακό αλλά σίγουρα δεν είναι πανάκεια και απέχει πολύ απο τους χαρακτηρισμούς που κάποιοι του έδωσαν.

Οσο για τα ASUS αν ο φίλος παραπάνω είπε την γνώμη του έχοντας δουλέψει 1-2 κομμάτια θα συμφωνήσω μαζί του και εγώ που έχω δουλέψει 71-72 κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω και εγω κατι παιδια. για το dfi.οσα χρονι εχω πισι παντα gigabyte επαιρνα, τωρα εχω dfi. δεν εχω δει καμια διαφορα στην ποιοτητα ειλικρινα.μονο στο πλαστικο frame για το socket ειδα. τις gb ηταν καλυτερο. αληθεια μονο εκει. μπορει να κανω και λαθος σε αυτα που λεω, αλλα ετσι νομιζω οτι ειναι. τεσπα μην το λιωσουμε το thread.

@snake γιατι δεν παιρνεις το hiper. δεν εχουν και μεγαλη διαφορα στα χρηματα νομιζω. το hiper ειναι πολυ δυνατο και θα σε καλυψει για τουλαχιστον 2 χρονια οτι και να βαλεις επανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.