Jump to content



Αντλία+Τανκ


Heatspreader

Recommended Posts

Εγώ πιστεύω ότι όπως δείχνει και η φωτο του GeorgeVasil, ο αέρας θα απορροφάται αντί να προλάβει να πάει ψηλά στο δοχείο, ώστε να γίνει η σωστή εξαέρωση!!

Βασικά έχεις δίκιο για το μεγάλο... αλλά τουλάχιστον εκεί έχει χώρο για να εκτονωθεί το υγρό! Ενώ στο μικρό...:(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
εγώ νομίζω είναι όλο θέμα γεμίσματος προσωπικά στο μεγάλο τανκ ο αέρας εμένα έφυγε πιο δύσκολα από την λούπα που έχει το μικρο αφού θα φάει την ταλαιπωρία και το κούνημα μία η άλλη ΙΜΗΟ

Εγω αναφέρομαι σε εκείνες της σπαστικές μικρές φουσκαλιτσες που μένουν μέσα στο κυκλωμα στην αρχή.

Στο μικρο τανκ (σε συνδυασμό με δυνατή αντλία) θα συσσωρεύετε ποσότητα από μικρές φουσκάλες εκεί που έδειξα και δεν θα προλαβαίνει να ανεβαίνει προς τα επάνω αφού θα τα ξανά τραβάει η έξοδος πάλι μέσα.

Αντίθετα με το μεγάλο τανκ (όταν η αντλία θα είναι μέχρι το 3) θα συσσωρεύονται στο πάνω μέρος και δεν θα το τραβάει η εισαγωγή μέσα στο κύκλωμα πάλι.Οπότε και εκει να μένει αέρας δεν σε νοιάζει θα φύγει με τον καιρό ή συμπληρώνοντας μικρη ποσοτητα νερου,άνοιξε-κλεισε την αντλια κτλ.

Με την αντλια στο 5 δεν το συζυταω..εξαερωση δεν γινετε..ή γινετε μετα απο κανενα μηνα..:p

Link to comment
Share on other sites

GeorgeVasil κι εγώ αυτό εννοούσα...:)

Ερώτηση: Ο Eleven δεν φτιάχνει πλέον εκείνα τα υπέροχα δοχεία πληρώσεως; Γιατί όλοι πάτε στα άλλα (τα οποία καλύτερα να μη τα χαρακτηρίσω!);

Σκέφτομαι κι εγώ να βάλω νερό αν όχι τα Χριστούγεννα, σίγουρα μετά τις γιορτές... Δεν παίζει reservoir από Eleven;

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφέρομαι σε εκείνες της σπαστικές μικρές φουσκαλιτσες που μένουν μέσα στο κυκλωμα στην αρχή.

Στο μικρο τανκ (σε συνδυασμό με δυνατή αντλία) θα συσσωρεύετε ποσότητα από μικρές φουσκάλες εκεί που έδειξα και δεν θα προλαβαίνει να ανεβαίνει προς τα επάνω αφού θα τα ξανά τραβάει η έξοδος πάλι μέσα.

Δεν ξερω τι θα γινοταν σε περιπτωση που η ανλτια ειναι πολυ δυνατη, το σιγουρο ειναι πως με την δικια μου Eheim 1048 συμβαινει στην αρχη αυτο που ειπε ο GeorgeVasil.

κατι που ομως ηξερα οτι θα γινοταν και για αυτο τοποθετησα στην τροφοδοσια της αντλιας εναν διακοπτη ωστε οταν βλεπω φυσαλιδες σε εκεινο το σημειο κατα την εξαερωση, κλεινω για λιγο την αντλια ωστε να ανεβουν αυτες οι φυσαλιδες πανω και την ξαναανοιγω μεχρι να ερθουν οι καινουριες. Στο δικο μου κυκλωμα καναμε 15-20 λεπτα για να εξαφανιστουν ολες οι φυσαλιδες.

Δεν θελει κοπο, θελει τροπο ;)

τωρα δεν ξερω αν η αντλια μου θεωρειται "δυνατη" η "αδυναμη", αυτο το αφηνω στους ειδικους. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θα γινοταν σε περιπτωση που η ανλτια ειναι πολυ δυνατη, το σιγουρο ειναι πως με την δικια μου Eheim 1048 συμβαινει στην αρχη αυτο που ειπε ο GeorgeVasil.

κατι που ομως ηξερα οτι θα γινοταν και για αυτο τοποθετησα στην τροφοδοσια της αντλιας εναν διακοπτη ωστε οταν βλεπω φυσαλιδες σε εκεινο το σημειο κατα την εξαερωση, κλεινω για λιγο την αντλια ωστε να ανεβουν αυτες οι φυσαλιδες πανω και την ξαναανοιγω μεχρι να ερθουν οι καινουριες. Στο δικο μου κυκλωμα καναμε 15-20 λεπτα για να εξαφανιστουν ολες οι φυσαλιδες.

Δεν θελει κοπο, θελει τροπο ;)

τωρα δεν ξερω αν η αντλια μου θεωρειται "δυνατη" η "αδυναμη", αυτο το αφηνω στους ειδικους. :)

Ειχα διαβασει καπου οτι οι Swiftech την ακουνε απο το επαναλαμβανομενο ανοιξε κλείσε..Σωστος ο τροπος ..αλλα σε μερικες περιπτωσεις δεν μπορει να εφαρμοστει παντου.:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει με εμένα είναι ότι είναι πολύ μικρό το reseroir και "δυνατή" η αντλία και εξαέρωση με το να έχω την αντλία ανοιχτή και το κύκλωμα σε λειτουργία, δεν γίνεται ούτε με χειροβομβίδες! Το μόνο που γίνεται, είναι να αφρίζει το νερό και να γυρνάει μαζί με τις φυσαλίδες στους σωλήνες.

Η αντλία που θέλω δεν έχει σκάλες λειτουργίας? Αν τη βάζω στο χαμηλό με ένα μεγάλο tank δεν θα είμαι καλά? Μπερδεύτηκα παραπάνω τώρα, αλλά μάλλον και εσείς...

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία που θέλω δεν έχει σκάλες λειτουργίας? Αν τη βάζω στο χαμηλό με ένα μεγάλο tank δεν θα είμαι καλά? Μπερδεύτηκα παραπάνω τώρα, αλλά μάλλον και εσείς...

Ναι έχει 5 σκάλες.

Οκ θα εισαι..άλλα δεν θα την έχεις και τέρμα Low...:p

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει σωστά η εξαέρωση από ότι κατάλαβα χρειάζεται χαμηλή ροή. Ακόμα ένα λόγος είναι ότι το Block το Eleven, θέλει χαμηλή ροή για να λειτουργήσει όπως πρέπει.

Φυσικά στη πράξη θα δω πως δουλεύει το πράγμα με τη συγκεκριμένη αντλία.

Τελικά από Reservoir, αυτό που έχει και ο GV, είναι το καλύτερο? Δεν έχει καθόλου διαχωριστικό όμως. Μπορώ να ο βάλω όπως θέλω? Κάθετα μπορώ να το βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει σωστά η εξαέρωση από ότι κατάλαβα χρειάζεται χαμηλή ροή. Ακόμα ένα λόγος είναι ότι το Block το Eleven, θέλει χαμηλή ροή για να λειτουργήσει όπως πρέπει.

Φυσικά στη πράξη θα δω πως δουλεύει το πράγμα με τη συγκεκριμένη αντλία.

Τελικά από Reservoir, αυτό που έχει και ο GV, είναι το καλύτερο? Δεν έχει καθόλου διαχωριστικό όμως. Μπορώ να ο βάλω όπως θέλω? Κάθετα μπορώ να το βάλω?

Δεν εχει διαχωριστικο,εχει ενα σωληνακι G 1/4 που ανεβενει μεχρι το μεσο του υψους το οποιο Βελτιωνει την κατασταση σε σχεση με το EK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από Reservoir, αυτό που έχει και ο GV, είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη μου. Αν διακρίνω καλά έχει μέσα δύο σωλήνες από plexiglas, απλά το ανοίγεις (ελπίζω να ξεβιδώνουν τα μαύρα καπάκια, έτσι δεν είναι;) και προσθέτεις στο μακρύτερο σωλήνα λίγο λάστιχο από αυτό που χρησιμοποιείς στην υδρόψυξη. Ύστερα το στήνεις έτσι ώστε να έχεις έξοδο στο συγκεκριμένο σημείο και το νερό θα πηγαίνει ψηλά ενώ η είσοδος της αντλία θα γίνεται χαμηλά (από το άλλο σωληνάκι!). Άρα θα μένουν ψηλά οι φυσαλίδες (i hope so :D)! Ε, αν κάνεις αυτό και ρυθμίσεις την αντλία στο 2.5-3 πιστεύω ότι θα είσαι ok!

Βέβαια καλύτερα να μιλήσουν κι οι ειδικοί...

Καλύτερα είναι να το τοποθετήσεις όρθιο το reservoir ώστε να πηγαίνει ο αέρας πάνω και να γίνεται όσο το δυνατόν καλύτερα η εξαέρωση!

================

:(

Ρε παιδιά please ας μου πει κάποιος, ο Eleven δε φτιάχνει πλέον reservoir;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει διαχωριστικο,εχει ενα σωληνακι G 1/4 που ανεβενει μεχρι το μεσο του υψους το οποιο Βελτιωνει την κατασταση σε σχεση με το EK.

+ Το ότι είναι μεγαλύτερο σε όγκο, σίγουρα πρέπει να έχει καλύτερη εκτόνωση το νερό εκεί μέσα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά please ας μου πει κάποιος, ο Eleven δε φτιάχνει

Aποτι μου έχει πει δεν φτιάχνει πλέον .Πολύ δύσκολο με τόσο ελάχιστο χρόνο για τέτοια πράγματα Δυστυχώς .......:(

Βλέποντας όμως το θρεάντ σκέφτηκα για την κατασκευή ενός τάνκ που δεν θα θέλει τόση εργασία για την ολοκλήρωση του όπως το προηγούμενο

Σκέφτομαι να το κάνω στρογυλό στα 50μμ διαμετρο και το ύψος κατα βούληση .Με προβληματίζει όμως η συγκράτιση του αλλά και η τοποθέτηση των ρακόρ

Για να μην χαλάω περισότερο το θέμα θα σας ενημερώσω συντομα για να μου πείτε την γνώμη σας να το σχεδιάσουμε παρέα

On topic τώρα

Για να είναι λειτουργικό το τάνκ πρέπει να ξεχωρίσει την εξαγωγή και την εισαγωγή αποτελεσματικά έτσι ώστε το το υγρό όταν εισέρχεται μέσα στο τάνκ να προλαβαίνει να αποβάλει τις φυσαλίδες αέρα που " κουβαλάει "

και να εισέρχεται απαλαγμένο απο αυτές στο υπόλοιπο κύκλωμα

Πρέπει επίσης να μην δημιουργεί το ίδιο έξτρα φυσαλίδες στο εσωτερικό του οι οποίες αναπόφευκτα θα περάσουν στο κύκλωμα

Link to comment
Share on other sites

Aποτι μου έχει πει δεν φτιάχνει πλέον .Πολύ δύσκολο με τόσο ελάχιστο χρόνο για τέτοια πράγματα Δυστυχώς .......:(

Το φαντάστηκα για να αποφεύγουν την απάντηση οι υπόλοιποι, κάτι παραπάνω θα ξέρουν... Κρίμα, επειδή για τους λόγους που περιγράφεις κι εσύ πιο κάτω τα γουσταρα πολύ τα tanks σου (χωρίς υπερβολές δεν έχω βρει κάποιο που να μ' εντυπωσιάζει περισσότερο και δεν είμαι ο μόνος ;)) + το ότι ήταν και αισθητικά πολύ όμορφα... :(

Τι να πω;... Καλές δουλειές να έχεις κι υγεία να τις φέρνεις εις πέρας. :)

Βλέποντας όμως το θρεάντ σκέφτηκα για την κατασκευή ενός τάνκ που δεν θα θέλει τόση εργασία για την ολοκλήρωση του όπως το προηγούμενο

Σκέφτομαι να το κάνω στρογυλό στα 50μμ διαμετρο και το ύψος κατα βούληση .Με προβληματίζει όμως η συγκράτιση του αλλά και η τοποθέτηση των ρακόρ

Για να μην χαλάω περισότερο το θέμα θα σας ενημερώσω συντομα για να μου πείτε την γνώμη σας να το σχεδιάσουμε παρέα

Ok, πολύ καλή σκέψη να αποφασίοσυμε all together!! :)

Αν σου είναι εύκολο στείλε p.m. όταν φτιάξεις το ανάλογο thread...

On topic τώρα

Για να είναι λειτουργικό το τάνκ πρέπει να ξεχωρίσει την εξαγωγή και την εισαγωγή αποτελεσματικά έτσι ώστε το το υγρό όταν εισέρχεται μέσα στο τάνκ να προλαβαίνει να αποβάλει τις φυσαλίδες αέρα που " κουβαλάει "

και να εισέρχεται απαλαγμένο απο αυτές στο υπόλοιπο κύκλωμα

Πρέπει επίσης να μην δημιουργεί το ίδιο έξτρα φυσαλίδες στο εσωτερικό του οι οποίες αναπόφευκτα θα περάσουν στο κύκλωμα

Εγώ πάλι πιστεύω πως... πρέπει απλά να βρεις λίγο χρόνο... :p

Σοβαρά εκτός από τα δικά σου υπέροχα χωρίς υπερβολές tanks, έχεις δει άλλο που να κάνει σωστά τα όσα περιγράφεις;! Ε, εγώ όχι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν φτιάχνει ο Eleven Block, θα πρέπει να αρκεστούμε σε αυτά της αγοράς.

Κατέληξα, ύστερα από δικές σας συμβουλές ότι αυτό είναι η καλύτερη λύση.

15134_01.jpg

Έχω κάποιες απορείς παρόλα αυτά:

1) Γεμίζει από το πάνω μέρος που έχω κυκλώσει με κόκκινο χρώμα?

2) Είσοδος και έξοδος είναι εκεί που έχω κυκλώσει με πράσινο χρώμα?

3) Εκεί που έχω κυκλώσει με κίτρινο χρώμα τι είναι?

4) Ποια είναι η σειρά που θα πρέπει να μπει στο κύκλωμα?

5) Από που θα το αγοράσω? Είναι αυτό από το XtremeShop?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα λόγος είναι ότι το Block το Eleven, θέλει χαμηλή ροή για να λειτουργήσει όπως πρέπει.

Μια μικρη διορθωση εδω. Το μπλοκ του 11 δουλευει και με χαμηλη ροη οχι οτι για να δουλεψει χρειαζεται χαμηλη ροη. Το ιδιο αποδιδει ειτε του βαλεις μεγαλη αντλια ειτε μικρη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι για να αδιαζεις το κυκλωμα .

Eιναι για να βαζεις LED.

@Heat.

1)Ναι αλλα βγαζεις το καπακι.

2)Ναι.

3)Παίρνει LED.

4)Υποθετω οτι η εξαγωγη αντλια θα πρεπει να ειναι στην εισοδο με το σωλινακι.

5)Ναι ειναι αυτο του extremeshop.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν φτιάχνει ο Eleven Block, θα πρέπει να αρκεστούμε σε αυτά της αγοράς.

Στάσου ρε μεγάλε, Reservoir ή tank δε φτιάχνει ο Eleven (αν και πρόκειται να αλλάξει το σχέδιασμό τους και να κυκλοφορήσει νέα!), υποθέτω ότι Water Blocks και ειδικά για CPU φτιάχνει ακόμα! (Μη μου πείτε οίτ δε φτιάχνει ούτε αυτά...).

Κατέληξα, ύστερα από δικές σας συμβουλές ότι αυτό είναι η καλύτερη λύση.

Έχω κάποιες απορείς παρόλα αυτά:

1) Γεμίζει από το πάνω μέρος που έχω κυκλώσει με κόκκινο χρώμα?

2) Είσοδος και έξοδος είναι εκεί που έχω κυκλώσει με πράσινο χρώμα?

3) Εκεί που έχω κυκλώσει με κίτρινο χρώμα τι είναι?

4) Ποια είναι η σειρά που θα πρέπει να μπει στο κύκλωμα?

5) Από που θα το αγοράσω? Είναι αυτό από το XtremeShop?

Καλή επιλόγή :)

1) Αν δεν κάνω λάθος, τότε αυτό που έχεις κυκλώσει είναι το λεγόμενο fill port, δηλαδή "σημείο" πληρώσεως => από εκεί γεμίζει το δοχείο!

3) Βλέπε απάντηση (1) :rolleyes: + ότι μπορείς να αδειάσεις απο εκεί το τανκ.

2) Ναι, για την ακρίβεια τοποθετείς δύο ρακόρ στις μαύρες τρύπες που έχει δίπλα στο fill port (εκείνο το μεταλλικό μέσα στον κίτρινο κύκλο ;)).

4) In my opinion, η σωστή δάταξη είναι: reservoir (έξοδος) -> αντλία -> ψυγείο -> CPU Block -> reservoir (είσοδος)

ή

reservoir (έξοδος) -> ψυγείο -> αντλία -> CPU Block -> reservoir (είσοδος)

5) Ναι!

Πάλι κάποιος με πρόλαβε! :mad::p

Link to comment
Share on other sites

Στάσου ρε μεγάλε, Reservoir ή tank δε φτιάχνει ο Eleven (αν και πρόκειται να αλλάξει το σχέδιασμό τους και να κυκλοφορήσει νέα!), υποθέτω ότι Water Blocks και ειδικά για CPU φτιάχνει ακόμα! (Μη μου πείτε οίτ δε φτιάχνει ούτε αυτά...).
Μπερδεύτηκα, Reservoir εννοούσα.

OK, αυτό θα πάρω. Αν κάποιος από το Xtremeshop βλέπει το μήνυμα να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες, γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να το πάρω από το κατάστημα (add to cart) ή να ενημερώσω κάποιον από 'δω.

Επίσης νομίζω ότι η καλύτερη "συνδεσμολογία" είναι αυτή.

reservoir (έξοδος) -> ψυγείο -> αντλία -> CPU Block -> reservoir (είσοδος)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.