Jump to content



Αντλία+Τανκ


Heatspreader

Recommended Posts

Έχω αυτή την αντλία και τανκ και όπως βλέπεται τη πουλάω για να αγοράσω ξεχωριστό τανκ και αντλία.

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι καλύτερο και αν είναι καλύτερο να μου το αιτιολογήσετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος σε τι χρειάζεται το μεγάλο τανκ και τι μας προσφέρει αν είναι μεγάλο?

Από αντλία θα πάρω τελικά αυτή.

Tιποτα το ιδιαίτερο απο ενα μεγάλο... απλά βοηθάει στη εξαέρωση.

Link to comment
Share on other sites

buffer? Δηλαδή?

Όσο για την εξαέρωση, αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο. Γιατί αν είναι μεγάλο βοηθάει παραπάνω?

Με το μεγάλης χωρητικότητας τανκ οι μεταβολές στις θερμοκρασίες του συστηματός σου δεν θα είναι άμμεσες .

Πχ αν τρέχεις ενα Ρrime small ftp στο συστημά με μεγάλο τάνκ η μέγιστη θερμοκρασία θα έρθει υποθετικά σε 2 ωρες ενω σε ενα με μικρό τάνκ σε 30 λεπτα.

Θωρητικά το μεγαλύτερο τανκ βοηθάει στην πιο εύκολη εξαέρωση

Πρακτικά και ένα μικρότερο τανκ θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα αρκεί να είναι σωστά κατασκευασμένο

Επισης στην εύκολη εξαέρωση παίζει ρόλο η αντλία,το ίδιο το κύκλωμα και οι αντιστάσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Αντλία θα πάρω την MCP655 12V, νομίζω ότι είναι καλή επιλογή, αφού όλοι αυτή μου προτείνουν.

Χρησιμοποιώ το διάφανο μπλοκ σου για το CPU.

Κατάλαβα αυτό με τη θερμοκρασία και σ'ευχαριστώ πολύ που ήσουν τόσο αναλυτικός.

Ωστόσο ξέρω ότι η αντλία πάει πακέτο με το μπλοκ, αφού κάποια μπλοκ θέλουν περισσότερη ώρα να μένει το νερό μέσα (όχι τόσο δυνατή αντλία υποθέτω) ή το αντίθετο. Θα ήθελα μια γνώμη για αντλία και τανκ μιας και το μπλοκ δεν θα το αλλάξω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To Βlock είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να αποδίδει σε κύκλωμα με χαμηλή ροή. Σε οποια σκαλα και να δουλεψεις την συγκεκριμένη δεν εχεις κανενα προβλημα.

Η αντλία κρατάει σε μένα το 11 block ,Vga block, Chipset Block, Tριπλό Rad, 25cm tank .. στην 2-2.5 ρη σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, τα πράγματα ξεκαθαρίζουν σιγά σιγά.

Τι λέτε γιααυτό το tank?

Νομίζω είναι αρκετά μεγάλο και ελπίζω να χωρέσει στο Silverstone μου.

Εννοείται ότι μπορώ να βάλω ρακόρ μισής ίντσας έτσι?

Η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι .Μια ένσταση μονο για το διαχωριστικό το οποίο νομίζω δεν είναι αρκετά ψηλό για να διαχωρίσει σωστά την εισαγωγή-εξαγωγή Καποιος που το έχει δοκιμάσει με παρόμοιο κύκλωμα μπορεί να μας πει αν είναι οκ

Mε το σπείρωμα g1/4 εχει αρκετές επιλογές στα ρακόρ

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι .Μια ένσταση μονο για το διαχωριστικό το οποίο νομίζω δεν είναι αρκετά ψηλό για να διαχωρίσει σωστά την εισαγωγή-εξαγωγή Καποιος που το έχει δοκιμάσει με παρόμοιο κύκλωμα μπορεί να μας πει αν είναι οκ

Νομίζω το έχει ο GV Μιχάλη κι έχει κάνει πατέντα με κομμάτι από λάστιχο ώστε η εισαγωγή να βγαίνει πιο ψηλά.

Όντως, το διαχωριστικό είναι πολύ χαμηλό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχει ο GV Μιχάλη κι έχει κάνει πατέντα με κομμάτι από λάστιχο ώστε η εισαγωγή να βγαίνει πιο ψηλά.

Όντως, το διαχωριστικό είναι πολύ χαμηλό.

Οχι ρει εγω αλλο εχω..

Της Alphacool ..Απο Extremeshop.

http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=20602

15134_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό έχω σαν του GV νομίζω είναι καλύτερο έχει ένα σωληνάκι μέσα που πάει πιο πάνω

εγώ εκεί έχω την επιστροφή από όλη την loopa και το νερό ψιλά κάνει σαν συντριβάνι και κάτω που τραβάει η αντλία είναι ήρεμο

αυτό που λέει ο heatspreader δεν μου αρέσει γιατί έχει πολλές τρύπες αλλά μπορείς να του βάλεις fillport εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Mε το σπείρωμα g1/4 εχει αρκετές επιλογές στα ρακόρ

Hmmm... Αυτό δεν το έπιασα? Εννοείς ότι εκεί που βιδώνει έχω επιλογή και για ρακόρ μισής ίντσας? Τα ρακόρ που έχω εγώ ας πούμε εγώ στο ψυγείο μου και στην αντλία μου (τα οποία είναι τα ίδια - μισής ίντσας), είναι σπειρόματος 1/4?

το νερό ψιλά κάνει σαν συντριβάνι και κάτω που τραβάει η αντλία είναι ήρεμο

Από ότι καταλαβαίνω θα κάνει φασαρία το νερό, έτσι δεν είναι? Κάτι τέτοιο δεν το θέλω ούτε για πλάκα!

αυτό που λέει ο heatspreader δεν μου αρέσει γιατί έχει πολλές τρύπες αλλά μπορείς να του βάλεις fillport εύκολα

Το ότι έχει πολλές τρύπες γιατί είναι κακό? Επίσης το Fillport πως το βάζεις?Έτσι όπως το φαντάζομαι όμως κάνεις τρύπα στο κουτί και το βάζεις? Είπα μαλακία? :rolleyes:

Πάντως βρε καλά μου παιδιά, επειδή αισθάνομαι και άσχημα που σας τα πρίζω, αν θέλετε πείτε μου πιο tank να πάρω τελικά. :D

Ρε Eleven, δεν φτιάχνεις ένα μισό λεπτό να τελειώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Eleven δεν φτιάχνει πλέον τα υπέροχα reservoir του, τότε η πρόταση του GeorgeVasil είναι μονόδρομος (για μένα)!

Αν έχεις χώρο να το τοποθετήσεις, τότε ok, αλλιώς...:(

Πέρα από τα αστεία γιατί δεν σου φτιάχνει ο Eleven ένα;

Link to comment
Share on other sites

nope δεν κάνει φασαρία το νερό

ναι στο σπείρωμα 1/4 μπορείς να βάλεις ότι ρακόρ θες τα δικάσου είναι G1/4:0.5'''

το fill port το βάζεις όπου σε βολεύει απλά πρέπει να είναι πάνω από το τανκ που σε αυτό που λες εσύ γίνετε σε αυτό που έχω εγώ και ο GV δεν γίνετε

πιο να πάρεις ? για εμένα πάρε αυτό που έχει ο sakis μικρό και εύχρηστο :)

http://www.swiftnets.com/products/MCRES-MICRO.asp

Link to comment
Share on other sites

nope δεν κάνει φασαρία το νερό

ναι στο σπείρωμα 1/4 μπορείς να βάλεις ότι ρακόρ θες τα δικάσου είναι G1/4:0.5'''

το fill port το βάζεις όπου σε βολεύει απλά πρέπει να είναι πάνω από το τανκ που σε αυτό που λες εσύ γίνετε σε αυτό που έχω εγώ και ο GV δεν γίνετε

πιο να πάρεις ? για εμένα πάρε αυτό που έχει ο sakis μικρό και εύχρηστο :)

http://www.swiftnets.com/products/MCRES-MICRO.asp

Ok Vatos_locos είναι όντως μικρό, εύχρηστο και αισθητικά όμορφο, αλλά πολύ κοντα δεν είναι η είσοδος με την έξοδο; Δε παίζει -αρνητικό- ρόλο αυτό;

Ας το επιβεβαιώσει και ο Σάκης..

Γνώμη μου είναι ότι με τόσο δυνατή αντλία δεν πρέπει να πάρει κάτι τόσο μικρο.

Γιατί παρατηρείτε το εξής φαινόμενο..και θέλει πολύ ώρα για εξαέρωση..

[ATTACH]4283[/ATTACH]

Εδω με το μεγαλο τανκ και την αντλια στο 2-3 γινετε τις π@τανας μεσα.

Το ιδανικότερο που θα μπορούσες να βρεις είναι αυτό του Eleven...Μτχ ή οχι.

post-196-1414343207,9071_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω είναι όλο θέμα γεμίσματος προσωπικά στο μεγάλο τανκ ο αέρας εμένα έφυγε πιο δύσκολα από την λούπα που έχει το μικρο αφού θα φάει την ταλαιπωρία και το κούνημα μία η άλλη ΙΜΗΟ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.