Jump to content



Πρόβλημα με εγκατάσταση WinXP σε RAID0 στο ICH5...


backgman

Recommended Posts

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :

Έχω το P4C800E-DLX και έχω 2xSATA RAID0 στο ICH5 και 2xATA RAID0 στο FastTrak378 της Promise. Έχω εγκατεστημένα τα Windows στο ATA_RAID0 και θέλω να κάνω μια εγκατάσταση στο SATA_RAID0. Στο bios μπορώ να bootάρω μόνο απο το ATA_RAID0 και δε μου δίνει επιλογή να bootάρω απο το SATA_RAID0. Ξεκινώντας την εγκατάσταση φορτώνω τους drivers (με F6) και των δύο controllers, επιλέγω το partition που είναι στο SATA_RAID0 για εγκατάσταση και μόλις bootάρει δε μπορεί να το βρεί και να συνεχίσει την εγκατάσταση. Μπορεί να bootάρει μόνο στο partition του ATA_RAID0 που έχω ήδη εγκατεστημένα windows.

Δοκίμασα να βάλω μόνο τους drivers του ICH5 για να περάσει το boot-menu στο SATA_RAID0 αλλα πάλι τα ίδια. Μου βγάζει το menu απο το ATA_RAID0 και δε ξεκινάει απο το SATA_RAID0. Επίσης δοκίμασα στο bios να ψάχνει μόνο cd και δισκέτα και να μη ψάχνει το FastTrak αλλα δε bootάρει καθόλου (παρόλο που έχει το μενού στο SATA_RAID0).

Στο boot.ini μου περνάει αυτή τη γραμμή :

signature(d585448d)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

για να μπουτάρει στο partition του SATA_RAID0, αλλα δε τα καταφέρνει (βγάζει ένα μήνυμα οτι δε μπορεί να βρει το συγκεκριμένο drive)

Δοκίμασα να το πειράξω λίγο (το boot.ini) βάζοντας τις παρακάτω γραμμές :

multi(1)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS

αλλα και πάλι δε μπορεί να bootάρει.

Η γραμμή που bootάρει στο ATA_RAID0 είναι :

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

και στα δυο RAID0_ARRAY η εγκατασταση είναι (ή θέλω να γίνει) στο primary partition.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να εγκαταστήσω τα windows στο SATA_RAID0 και να βάλω το boot-menu στο SATA_RAID0 και να μπορώ να bootάρω και στις δυο εγκαταστάσεις των Windows (SATA_RAID0 + ATA_RAID0).

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν κάνω disable το FastTrak RAID controller απο το bios (ή βγάλω το καλώδιο) και μετά το ξανακάνω enable θα χάσω το RAID0_ARRAY ή θα το ξαναβρεί ??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με Raid παντώς είδους και partitioning δημιουργούνται τέτοια προβλήματα. Ποτέ μην μπλέκεις Raid και partitions μαζί. Η λογική λέει μια συστοιχία -> 1 μόνο partition

Κατά τ'άλλα θα σου πρότεινα κατά την εγκατάσταση να βάλεις μόνο τους drivers της συστοιχίας που θέλεις να μπουν τα Windows XP και όχι και των 2

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να μη κάνω partitions. Τι να κάνω ένα δίσκο 320GB ??

Αυτό που λές το δοκίμασα και πάλι δε bootαρε. Το κακό είναι οτι δε μπορεί να bootάρει απο το SATA_RAID0 όταν βγάζω το ATA_RAID0 απο το boot sequence.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου εξηγούσα σε τεχνική βάση πως ακριβώς λειτουργεί το raid (ειδικά το 0) θα κατανοούσες ότι το partitionning δημιουργεί αρκετά προβλήματα, και στο κάτω κάτω δεν το λέω εγώ, η Microsoft το λέει στις σχολές τεχνικής εκπαίδευσης που διαθέτει.

Όσον αφορά το πρόβλημα, είσαι σίγουρος ότι δεν έχει επιλογή το Bios να μπουτάρει από τη συστοιχία Sata Raid?

Πάντως η ονοματολογία του boot.ini χρησιμοποιεί τα λεγόμενα ARC Paths(Advanced Risc Computing) για να δείξει το boot partition.

multi=αριθμός του controller (ICHR5 ή Promise) έτσι όπως τους αντιλαμβάνεται η μητρική (0 ο πρώτος κ.ο.κ)

disk=είναι παντα 0 εκτός άμα έχουμε SCSI δίσκους οπότε μπαίνει KAIστην ΑΡΧΗ όλης της ονοματολογίας και η παράμετρος scsi(x) οπότε το disk σε αυτή την περίπτωση είναι πάντα 0

rdisk=o αριθμός του δίσκου πάνω στον controller (0,1,2,3 κ.ο.κ αν ο controller υποστηρίζει παραπάνω από 2 δίσκους)

partition=σε ποιο partition στον καθορισμένο δίσκο βρίσκεται το λειτουργίκο, 1=primary partition κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω 2 χρόνια με raid0 σε ATA με partitions και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δε μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα. Αν έχεις κανα link ή έχεις όρεξη να εξηγήσεις θα το εκτιμούσα.

Στο θέμα μας, έκανα bios update στο m/b και μου έβγαλε επιλογή να bootάρει απο το sata_raid0_array αλλα και πάλι τα ίδια μου κάνει. Δε μπορεί να bootάρει για κανένα λόγο απο το sata_raid0. Αυτά που λες για το boot.ini στο περίπου τα ήξερα και εγώ, το θέμα είναι οτι multi(0) έχει το promise controller (??). Έβαλα και multi(1) αλλα τίποτα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο μήπως ξέρεις. Αν κάνω disable το promise ή βγάλω το καλώδιο των ata_raid0, για να δώ μήπως και bootάρει, μετά αν το κάνω enable ή ξαναβάλω τα καλώδια θα βρεί το array ή θα χάσω όλα τα data???

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με τα data σου δεν θα έχεις πρόβλημα θα ξαναδεί την συστοιχία όπως ήταν. Όσον αφορά το θέμα με το partioning δεν είπα ότι δεν λειτουργεί ή οτι θα έχεις σοβαρό πρόβλημα, απλώς δεν συνίσταται από τη microsoft σχετικά με το disk management των Windows. Θα ψάξω σχετικές πληροφορίες όταν έχω λίγο χρόνο και θα τις ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε. Έπρεπε να είναι enable το bootrom του ICH5R για να μπορέσει να bootάρει απο το SATA_RAID0...

Τώρα για αυτό που λες για τα partitions, εννοείς οτι υπάρχει πρόβλημα με τα windows γενικότερα ή μόνο με το windows disk manager, γιατι το συγκεκριμένο δε το χρησιμοποιώ καθόλου (PartitionMagic RULEZZZ) !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν θα το έθετα δηλαδή ως πρόβλημα, απλώς σύμφωνα με τη microsoft πάντοτε δεν συνίσται η δημιουργία Partitions σε συστοιχία Raid (ειδικά στη 0) και αφορά τη συνολική λειτουργία των Windows.

Ένα απλό παράδειγμα θα σου πω. Ένα αποτέλεσμα του Raid (0 ή 1) είναι οι 2 δίσκοι να φαίνονται και να αξιοπιούνται σας ένας, με το partitioning αυτόν τον ένα εικονικό δίσκο το κάνεις να φαίνεται και να αξιοποιείται σαν 2 εικονικούς (και αυτούς) δίσκους κατατμήσεις του αρχικού εικονικού!

’σε το γεγονός ότι το raid γίνεται με δύο ισομεγεθείς δίσκους ενώ η κατάτμηση μπορεί να είναι και ανισομερής. Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι το μπέρδεμα έτσι??

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα για ποιον? για τον χρήστη? γιατί το λειτουργικό δεν μπερδευεται. Και το raid5 θέλει 3 ίδιους(όχι απαραίτητα) δίσκους mimimum, και το raid1, αλλά όλα τα σερβεράκια των Dell, HP, IBM έρχονται με 2 partitions.

Χώρια που δεν υπάρχει κανένα άρθρο της microsoft που να αποτρέπει την χρήση partitions.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις κανένα άρθρο της Microsoft που να αναφέρεται στον τομεά αυτό. Αναφέρεται στα σεμινάρια τεχνικής εκπαίδευσης της microsoft που αφορούν διαχειριστές συστημάτων, τεχνικούς κτλ. Το συγκεκριμένο μας το είπε ειδικευμένος εκπαιδευτής της microsoft από την Αμερική και φυσικά αναφερόταν και στο εγχειρίδιο του ανάλογου σεμιναρίου. Αν θυμάμαι καλά ο τίτλος του Σεμιναρίου ήταν "Implementing and Supporting Windows XP Professional".

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ raid 0 για λειτουργικά και αποθήκη χρόνια τώρα, πρώτη φορά διαβάζω οτι δε συνίσταται με partitions. Έχω 3 part. για λειτουργικά και άλλα 3 για προγράμματα και αποθήκη, πρόβλημα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 16:11]

Χρησιμοποιώ raid 0 για λειτουργικά και αποθήκη χρόνια τώρα, πρώτη φορά διαβάζω οτι δε συνίσταται με partitions. Έχω 3 part. για λειτουργικά και άλλα 3 για προγράμματα και αποθήκη, πρόβλημα κανένα.

΄

Όπως ακριβώς το είπες απλώς δεν συνίσταται, δεν σημαίνει ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

To "Implementing and Supporting Windows XP Professional" είναι course της microsoft, δίνεις εξετάσεις δλδ και η ύλη του κυκλοφορεί στο net. Δεν αναφέρεται πουθενά στην ύλη αυτό που λες.

Anyway, παραβγήκαμε OffTopic, και για να μην νομίσεις ότι σου πάω κόντρα, σταματάω εδώ :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

΄

Όπως ακριβώς το είπες απλώς δεν συνίσταται, δεν σημαίνει ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα οπωσδήποτε.

Συγνώμη αλλά με αυτή τη λογική δε σημαίνει οτι και αν δημιουργηθεί πρόβλημα θα είναι λόγω raid.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 16:15]

To "Implementing and Supporting Windows XP Professional" είναι course της microsoft, δίνεις εξετάσεις δλδ και η ύλη του κυκλοφορεί στο net. Δεν αναφέρεται πουθενά στην ύλη αυτό που λες.

Anyway, παραβγήκαμε OffTopic, και για να μην νομίσεις ότι σου πάω κόντρα, σταματάω εδώ :p

Δεν υφίσταται τέτοιο θέμα, συζήτηση κάνουμε, στο course άμα δεις υπάρχει και ένα Module που λέει για disk management εκεί πάνω λοιπόν αναφέρθηκε αυτό και αναφέρεται και στο εγχειρίδιο του course (1200+ σελίδες). Δεν μπορούσε μια τέτοια λεπτομέρεια να αναφέρεται στα περιεχόμενα του μαθήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λέει η Microsoft στα courses της αλλα το πως βλέπει το λειτουργικό το δίσκο δεν είναι τόσο θέμα του λειτουργικού, αλλα του controller και του driver του controller. Πάνω απο το driver ένα raid_array φαίνεται σαν ένας δίσκος, αυτό βλέπουν τα windows. Αν η Microsoft δεν συνηστά τα partitions τότε είναι θέμα γενικό και όχι μόνο για τα raid_array.

Τα Windows δεν μπορούν να καταλάβουν διαφορά απο ένα raid_array και απο ένα ξεχωριστό δίσκο. Δεν μιλάμε για software raid, αλλα για hardware raid.

Αν έλεγε η Intel ή η Promise οτι δεν συνίστατε να κάνουμε partitions σε raid_array τότε το συζητάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Δε ξέρω τι λέει η Microsoft στα courses της αλλα το πως βλέπει το λειτουργικό το δίσκο δεν είναι τόσο θέμα του λειτουργικού, αλλα του controller και του driver του controller. Πάνω απο το driver ένα raid_array φαίνεται σαν ένας δίσκος, αυτό βλέπουν τα windows. Αν η Microsoft δεν συνηστά τα partitions τότε είναι θέμα γενικό και όχι μόνο για τα raid_array.

Τα Windows δεν μπορούν να καταλάβουν διαφορά απο ένα raid_array και απο ένα ξεχωριστό δίσκο. Δεν μιλάμε για software raid, αλλα για hardware raid.

Αν έλεγε η Intel ή η Promise οτι δεν συνίστατε να κάνουμε partitions σε raid_array τότε το συζητάγαμε.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman [Σήμερα, στις 19:13]

Δε ξέρω τι λέει η Microsoft στα courses της αλλα το πως βλέπει το λειτουργικό το δίσκο δεν είναι τόσο θέμα του λειτουργικού, αλλα του controller και του driver του controller. Πάνω απο το driver ένα raid_array φαίνεται σαν ένας δίσκος, αυτό βλέπουν τα windows. Αν η Microsoft δεν συνηστά τα partitions τότε είναι θέμα γενικό και όχι μόνο για τα raid_array.

Τα Windows δεν μπορούν να καταλάβουν διαφορά απο ένα raid_array και απο ένα ξεχωριστό δίσκο. Δεν μιλάμε για software raid, αλλα για hardware raid.

Αν έλεγε η Intel ή η Promise οτι δεν συνίστατε να κάνουμε partitions σε raid_array τότε το συζητάγαμε.

:worship: :worship: :worship: :T: :T:

...δεν υπαρχει κατι ειρωνικο στη απαντηση μου.....να εξηγιομαστε δηλ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.