Jump to content



Πρόβλημα με εγκατάσταση WinXP σε RAID0 στο ICH5...


backgman

Recommended Posts

Τα Windows δεν μπορούν να καταλάβουν διαφορά απο ένα raid_array και απο ένα ξεχωριστό δίσκο. Δεν μιλάμε για software raid, αλλα για hardware raid.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, δεν είναι το ίδιο να έχεις ένα δίσκο που τα Windows τον βλέπουν by default στην εγκατάσταση και να έχεις μια συστοιχία η οποία χρειάζεται έξτρα drivers κατά την εγκατάσταση, οι drivers χειρίζονται 2 δίσκους με άμεσες συνέπειες στο πως λειτουργεί το HAL των Windows, απλώς τα Windows "κάνουν" πως βλέπουν έναν δίσκο με μια μέθοδο εξομοίωσης. Με άλλα λόγια αυτό το hardware raid στο οποίο αναφέρεσαι δεν είναι καθαρό hardware raid σε καμιά περίπτωση.

Τώρα το ενσωματωμένο Software raid των Windows είναι μια διαφορετική περίπτωση, δημιουργεί μια τελείως σοφτγουερική εξομοίωση γεγονός που το διαφοροποιεί από το hardware raid.

Πέραν τούτου νομίζω ότι η Microsoft γνωρίζει καλύτερα από όλους μας πως λειτουργούν τα λειτουργικά της και δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αμφισβητήσω το επίσημο εγχειρίδιό της σχετικά με το course που παρακολούθησα.:OT: :OT: :OT: και επειδή ξεφύγαμε λίγο ας το αφήσουμε εδώ το ζήτημα:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Σήμερα, στις 01:02]

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, δεν είναι το ίδιο να έχεις ένα δίσκο που τα Windows τον βλέπουν by default στην εγκατάσταση και να έχεις μια συστοιχία η οποία χρειάζεται έξτρα drivers κατά την εγκατάσταση

Κι εμένα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Όλες οι συσκευές μεταφράζονται από τους οδηγούς τους για το λειτουργικό. Το ότι ένας Raptor είναι πάνω σε ένα κανάλι SATA με εγγενείς οδηγούς και θα εμφανίζεται στον Device Manager ως "WD740GD", δεν διαφέρει πουθενά από 6 Cheetah σε RAID5 που το λειτουργικό θα τους δει σαν "LSI Logic SCSI Storage device".

Και στις δυο περιπτώσεις ο οδηγός λέει στο λειτουργικό "Ψιτ φιλαράκι, άσχετα με το τι λέει ο κόσμος, ΕΓΩ θα σου πω τι αποθηκευτικό χώρο έχουμε".

Από κει και πέρα, parity information, rebuilding, scrubbing και λοιπά, τα αναλαμβάνει ο ελεγκτής RAID. Το λειτουργικό εξακολουθεί να μην καταλαβαίνει τι παίζει στο background αυτού του πράγματος που βλέπει ως "σκληρό δίσκο".

Τώρα, γιατί οι οδηγοί για IDE σκληρούς ενσωματώθηκαν σε όλες τις εκδόσεις λειτουργικών, ενώ οι διάφορες υλοποιήσεις ελεγκτών RAID θέλουν την δισκετούλα τους, νομίζω ότι είναι αυτονόητο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Σήμερα, στις 03:02]

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, δεν είναι το ίδιο να έχεις ένα δίσκο που τα Windows τον βλέπουν by default στην εγκατάσταση και να έχεις μια συστοιχία η οποία χρειάζεται έξτρα drivers κατά την εγκατάσταση, οι drivers χειρίζονται 2 δίσκους με άμεσες συνέπειες στο πως λειτουργεί το HAL των Windows, απλώς τα Windows "κάνουν" πως βλέπουν έναν δίσκο με μια μέθοδο εξομοίωσης. Με άλλα λόγια αυτό το hardware raid στο οποίο αναφέρεσαι δεν είναι καθαρό hardware raid σε καμιά περίπτωση.

Δεν υπάρχει καμία μεθοδος εξομοίωσης, αν υπήρχε το raid θα σερνόταν. Έχεις τον controller (hardware) που κάνει όλη τη δουλειά, λέει στους δίσκους πως θα δουλέψουν, πώς θα γράψουν και πως θα διαβάσουν και έχεις και τον driver του controller, ωστε να μπορείς να δείς τη συστηχία στο λειτουργικό. Επιμένω οτι το λειτουργικό δεν ανακατέβεται πάνω απο το driver. Το ίδιο γίνεται με όλα τα μέσα αποθήκευσης (απο σκληρούς, cd/dvd μέχρι και δισκέτα). Αυτές είναι βασικές αρχές λειτουργικών συστημάτων. Το γεγονός οτι τα Windows, όπως και όλα τα λειτουργικά, έχουν ενσωματωμένουν οδηγούς για πολλές συσκευές δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να τους βάλουμε άλλους, ούτε οτι αυτούς που τους βάζουμε δε θα δουλέψουν σωστά.

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Σήμερα, στις 03:02]

Τώρα το ενσωματωμένο Software raid των Windows είναι μια διαφορετική περίπτωση, δημιουργεί μια τελείως σοφτγουερική εξομοίωση γεγονός που το διαφοροποιεί από το hardware raid.

Δε ξέρω για το software raid των windows, αλλα το software raid λειτουργεί όπως λες παραπάνω. Δημιουργεί μια μέθοδο εξομοίωσης του raid πάνω απο τους drivers για IDE ή SATA δίσκους, για αυτό και είναι πολύ πιο αργό απο το hardware raid.

Αρχική απάντηση από SirGeorge [Σήμερα, στις 03:02]

Πέραν τούτου νομίζω ότι η Microsoft γνωρίζει καλύτερα από όλους μας πως λειτουργούν τα λειτουργικά της και δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αμφισβητήσω το επίσημο εγχειρίδιό της σχετικά με το course που παρακολούθησα.:OT: :OT: :OT: και επειδή ξεφύγαμε λίγο ας το αφήσουμε εδώ το ζήτημα:)

Επειδή το είπε κάποιος σε ένα course της Microsoft δεν είναι και επίσημη οδηγία της Microsoft. Υπάρχει επίσημη οδηγία απο τη Microsoft ?? Δώσε κάποιο link γιατι όσο και να το έψαξα δε βρήκα τίποτα. Δε ξεφύγαμε καθόλου, έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα λύθηκε, οπότε μπορούμε να κουβεντιάσουμε για το συγκεκριμένο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είπε κάποιος σε ένα course της Microsoft δεν είναι και επίσημη οδηγία της Microsoft. Υπάρχει επίσημη οδηγία απο τη Microsoft ?? Δώσε κάποιο link γιατι όσο και να το έψαξα δε βρήκα τίποτα. Δε ξεφύγαμε καθόλου, έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα λύθηκε, οπότε μπορούμε να κουβεντιάσουμε για το συγκεκριμένο...

Όπως επανέλαβα δεν υπάρχει επίσημη οδηγία, απλώς αποτελεί μια αναφορά μιας περίπου παραγράφου σε ένα τεράστιο εγχειρίδιο 1200+ σελίδων, δεν θα το βρεις πουθενά στο νετ, όπως και αναρίθμητα άλλα πράγματα που δεν υπάρχουν στο νετ αλλά μόνο σε βιβλία.

Και επαναλαμβάνω δεν είναι επίσημη τίποτε οδηγία ούτε τίποτα, απλώς μια σύσταση της Microsoft προς τους τεχνικούς υπολογιστών που πρόκειται να στήσουν Windows XP

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Όπως επανέλαβα δεν υπάρχει επίσημη οδηγία, απλώς αποτελεί μια αναφορά μιας περίπου παραγράφου σε ένα τεράστιο εγχειρίδιο 1200+ σελίδων, δεν θα το βρεις πουθενά στο νετ, όπως και αναρίθμητα άλλα πράγματα που δεν υπάρχουν στο νετ αλλά μόνο σε βιβλία.

Και επαναλαμβάνω δεν είναι επίσημη τίποτε οδηγία ούτε τίποτα, απλώς μια σύσταση της Microsoft προς τους τεχνικούς υπολογιστών που πρόκειται να στήσουν Windows XP

Τεσπά, δεν μας δίνεις και εμάς μία φωτό / scan αυτού του εγγράφου (έτσι από περιέργεια) ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.