Jump to content



ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΡΤΑΣ ΜΕ AGP


Valderant1416003215

Recommended Posts

Ρε παιδιά, ας μη μεταφέρουμε ό,τι ράδιο αρβύλα διαβάζουμε απο δω κι από κει. Το λέω επειδή διάβασα λίγο πριν ποστ που γεμάτο σιγουριά έλεγε ότι δε θα βγουν AGP κάρτες με το 520... Είτε βγουν είτε όχι [Έχω χθεσινό email από το συντάκτη του Inquirer που ότι θα ακολουθήσουν AGP κάρτες ένα μήνα μετά, αλλά ΦΥΣΙΚΑ δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά... καθένας λέει ότι μαθαίνει] το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς αν ψάχνει κάρτα AGP είναι να περιμένει να βγουν οι 520 και να κάνει πολύ πιο συμφέρουσα αγορά, καθώς από τη μια θα έχουν πέσει οι τιμές της προηγούμενης γενιάς, απ'την άλλη θα υπάρχει πιθανότητα να βγει κάτι καινούριο σε AGP.

Αυτά είχα να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από frantic

Ρε παιδιά, ας μη μεταφέρουμε ό,τι ράδιο αρβύλα διαβάζουμε απο δω κι από κει. Το λέω επειδή διάβασα λίγο πριν ποστ που γεμάτο σιγουριά έλεγε ότι δε θα βγουν AGP κάρτες με το 520... Είτε βγουν είτε όχι [Έχω χθεσινό email από το συντάκτη του Inquirer που ότι θα ακολουθήσουν AGP κάρτες ένα μήνα μετά, αλλά ΦΥΣΙΚΑ δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά... καθένας λέει ότι μαθαίνει] το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς αν ψάχνει κάρτα AGP είναι να περιμένει να βγουν οι 520 και να κάνει πολύ πιο συμφέρουσα αγορά, καθώς από τη μια θα έχουν πέσει οι τιμές της προηγούμενης γενιάς, απ'την άλλη θα υπάρχει πιθανότητα να βγει κάτι καινούριο σε AGP.

Αυτά είχα να πω...

Οι τιμές έχουν πέσει ήδη πολύ... όλοι προσπαθούν να ξεφορτωθούν τις agp...

Μου φαίνεται απόλυτα λογικό να μην υπάρξει AGP έκδοση...

Μέχρι να κάνει τον κόπο να μας ενημερώσει η Ati όλα "ράδιο αρβύλα" είναι.

Link to comment
Share on other sites

Frost: Έχεις δίκιο πως όλοι προσπαθούν να τις ξεφορτωθούν, αλλά οι X8xx είναι ακόμη στα ύψη. Πού είναι οι καλές τιμές? Εκτός κι αν αναφέρεσαι στις 6800GT (καλή αγορά κατά τη γνώμη μου, αλλά μόνο για AGP). Λογικό είναι να μη μπορούν να τις ξεφορτωθούν, αφού δεν υπάρχουν και πολλοί με super-high-end συστήματα που να έχουν AGP: Αυτοί που σκάνε μια 400ρα-500ρα για κάρτα γραφικών είναι αρκετά πωρωμένοι για να έχουν ήδη μεταβεί σε PCI-X. Μιλάμε πάντα για την πλειοψηφία, ε? Έτσι λογικό είναι να μένουν οι AGP X8xx απούλητες με τιμές στα ύψη.

Σε κανα μήνα όμως η αγορά μιας τέτοιας κάρτας θα είναι πολύ πιο συμφέρουσα.

Βέβαια σε κανα 3μηνο θα ναι δύσκολο να τις βρεις... Θα δείξει.

Όσο για το θέμα του AGP και των r520, αυτό το οποίο θεωρώ πιο λογικό είναι να μην υπάρξουν chip με απευθείας υποστήριξη για AGP χωρίς bridge και μάλλον αυτό εννοεί ο τυπάς στο site που έγραψες.

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω πως η αναμονή ΕΧΕΙ νόημα αν ψάχνεις για AGP κάρτα (Για PCI-Χ εννοείται). Γενικά δεν είμαι της άποψης πως πρέπει να περιμένεις πολύ γιατί τελικά περίμενε περίμενε μένεις με το @@ στο χέρι, αλλά όταν είμαστε ένα μήνα πριν από την κυκλοφορία νέας γενιάς καρτών αξίζει η αναμονή. Πέρυσι πήρα 9800pro 230Ε και 3 βδομάδες πριν την τσιμπήσω η τιμή ήταν αρκετά πάνω από 300Ε...

Link to comment
Share on other sites

To AGP για την καινουργια γενια ειναι dead-end. .

ΚΑΙ αυτο λογω CPU limitation και PCI mobos.

Εδω μια 6800gt φρεναρει σε P4 κατω των 3GHz η (ΑΜD <3000+).

Οταν το R520, 7800gtx θελουν Α64 3500+, X2, Intel 660 κλπ θα εχει κανεις αυτους τους CPU σε mobo με AGP??

Κατα τα αλλα μπορει να βγει σε agp, αλλα θα βαλεις 7800gtx σε <3000+ CPU? Ta ιδια καρε με μια 6800γτ θα βγαζεις αρκετες φορες

Link to comment
Share on other sites

Δειτε δυο φωτογραφιες της ιδιας καρτας. Η μια απο πλαισιο και η αλλη απο το site της albatron.Γιατι εχουν καποιες διαφορες στο δεξι μερος?

πλαισιο.μεγεθυνετε τη φωτο

albatron

Link to comment
Share on other sites

απλα η φωτο που δείχνει το πλαισιο , εχει το pcb της ultra , προσωπικά αμφιβάλλω αν εχει καμια gt το pcb της (εκτος απο την 6800NU Gamers edition με τα 256μβ της ASUS )

εδιτ : εμενα η albatron 6800gt , εχει το κλασσικο pcb που δειχνει στην albatron με 1 molex δυστυχως και πιο αδυναμο (όχι για πολύ όμως... :devil: ) κυκλωμα τροφοδοσιας σε σχεση με την ultra

Link to comment
Share on other sites

:devil: Παιδια εδω και 3 μέρες προσπαθούσα να πάρω την ASUS ATI Radeon AX800XT από

to Zero1 με 302 ευρώ (αν και έπρεπε να μου κοστίσει λιγότερο με 13% φπα " επαρχεία")

Την έχουν στην σελίδα την παραγγέλνω αλλά μου στείλανε μυνημα ότι είμαι στην αναμονή γιατί ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ. Ωραίο Πουλάω χωρίς να έχω.. :tomato:

Θα ψάξω από αλλού, αν και την έχουν πολύ πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Valderant

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ. Ωραίο Πουλάω χωρίς να έχω.. :tomato:

Μα πως νομίζεις οτι χτυπάνε τιμές? Κρατάνε στον κατάλογό τους προϊόντα σε έλλειψη με κάποια τιμή χαμηλή που βάλανε για να ξεστοκάρουν ή ακομα και εντελώς πλασματικές τιμές για να αποκτούν την φήμη των "φθηνών" μαγαζιών. Ειδικά τώρα με τη διάδοση του skroutz, αυτό γίνεται όλο και συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Μα πως νομίζεις οτι χτυπάνε τιμές? Κρατάνε στον κατάλογό τους προϊόντα σε έλλειψη με κάποια τιμή χαμηλή που βάλανε για να ξεστοκάρουν ή ακομα και εντελώς πλασματικές τιμές για να αποκτούν την φήμη των "φθηνών" μαγαζιών. Ειδικά τώρα με τη διάδοση του skroutz, αυτό γίνεται όλο και συχνότερα.

το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σαν καταναλωτές, είναι να στιγματίζουμε αυτούς που το κάνουν και να τους έχουμε υπόψιν μας.

black list που λέει κι η lady d.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.