Jump to content



Albatron 6800gt (agp) (not 56k friendly)


morfeas-dsl-

Recommended Posts

παιδια , οι albatronιστες, στα ποσα δουλεύουν οι μνήμες σας, χωρις αρτιφακτς και δεν εννοω στα παιχνιδια μονο , αλλα και στο ατιτοολ.Αρχικα τις ειχα στα 1100 (αν και ο driver της nvidia την τερματιζε στα 1080, και τελικα δοκιμαζοντας με το ατι τοολ εκει ειδα οτι ειναι χωρις αρτιφακτ τελικά.Γενικα δεν βλεπω να ανεβαινουν πολυ σε albatron οταν οι αλλες πανε 1150+ και με ιδια timings.

btw δοκιμασα και με τα τελειως gay timings της 7800gtx αλλα ζητημα να πηρα 20mhz εω παρχει σημαντικο drop στις επιδοσεις (-330 marks 03 )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 12:54]

παιδια , οι albatronιστες, στα ποσα δουλεύουν οι μνήμες σας, χωρις αρτιφακτς και δεν εννοω στα παιχνιδια μονο , αλλα και στο ατιτοολ.Αρχικα τις ειχα στα 1100 (αν και ο driver της nvidia την τερματιζε στα 1080, και τελικα δοκιμαζοντας με το ατι τοολ εκει ειδα οτι ειναι χωρις αρτιφακτ τελικά.Γενικα δεν βλεπω να ανεβαινουν πολυ σε albatron οταν οι αλλες πανε 1150+ και με ιδια timings.

btw δοκιμασα και με τα τελειως gay timings της 7800gtx αλλα ζητημα να πηρα 20mhz εω παρχει σημαντικο drop στις επιδοσεις (-330 marks 03 )

Εχω την albatron 6800gt(agp) περιπου 10 μερες.H καρτα ειναι πολυ καλη.Απο την πρωτη μερα την φλασαρα με το gtu bios(bios Gainward).To coolbits την ανεβαζει 414 core-1150mem.Ειμαι με στοκ ψυκτρα και δεν εχω artifact δοκιμασμενα σε ολα τα 3dmarks και στο aquamark.:)

Link to comment
Share on other sites

φοβερο οντως!πολλοι το εχουν βαλει με επιτυχια.Το θεμα ειναι μπορω να σωσω το bios της albatron μου ωστε να το επαναφερω καποια αλλη χρονικη στιγμη?Επισης το bios αυτο, αυξανει την ταση του πυρηνα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 15:03]

φοβερο οντως!πολλοι το εχουν βαλει με επιτυχια.Το θεμα ειναι μπορω να σωσω το bios της albatron μου ωστε να το επαναφερω καποια αλλη χρονικη στιγμη?Επισης το bios αυτο, αυξανει την ταση του πυρηνα?

Λοιπον,τα πραγματα ειναι απλα.Κατεβαζεις το Floppy Image,θα δημιουργησης μια δισκετα εκκινησης και στην ιδια θα εξαγαγεις το Floppy Image,με το που θα μπουταρεις απο την δισκετα θα εχεις τρεις επιλογες:

1)save stantard bios(στο σωζει στο φλοπυ)

2)flash GTU bios

3)reboot

(καπως ετσι ειναι οι επιλογες)

Εχουν βγει 2 με 3 επιλογες Gtu bioses.

gtu=1.4v core (stantard clocks)

gtu2=1.3v core (400/1100 clocks)

gtu13=1.3v core (stantard clocks)

ΥΓ.δες μονος σου τα bios ισως κανω καποιο λαθος στα νουμερα!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα διαφορα, παντως μια απο τα ιδια με το bios της Albatron , το ati tool συνεχιζει να πεταει αμυδρα λαθη στα 1100, και στα 1080 ειναι error free (οπως και παλιά...) , μαλλον πολύ κλο κλο και τηγανήτα τπτ.

@Overflow , ασε τα 3dmark και εμενα δε μου βγάζει εκει, τρέξε ενα ατι τοολ και πες μας μεχρι που δεν εχει κανενα αρτιφακτ (σε μενα , μικρες τελιτσες φαινονται)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 15:59]

δεν ειδα διαφορα, παντως μια απο τα ιδια με το bios της Albatron , το ati tool συνεχιζει να πεταει αμυδρα λαθη στα 1100, και στα 1080 ειναι error free (οπως και παλιά...) , μαλλον πολύ κλο κλο και τηγανήτα τπτ.

@Overflow , ασε τα 3dmark και εμενα δε μου βγάζει εκει, τρέξε ενα ατι τοολ και πες μας μεχρι που δεν εχει κανενα αρτιφακτ (σε μενα , μικρες τελιτσες φαινονται)

Μολις τωρα ειδα οτι το atitool υποστηριζει και nvidia,δεν το ηξερα.

Το κατεβαζω,το δοκιμαζω και σου λεω αποτελεσματα.

Το GTU bios εκτος των αλλων υποτιθεται οτι υποστηριζει διαφορετικο voltage 2d kai 3d το οποιο λενε οτι δουλευει σωστα.

2d=1.1v

3d=1.3 ή 1.4v

Mε αποτελεσμα θεωριτικα παντα σε 2d να εχεις καλυτερες θερμοκρασιες.

To μανισιο της Albatron ειναι 1.3v και 2d kai 3d.

Link to comment
Share on other sites

παντως και το GTU το εκανα edit με το nibitor και το εριξα σε 1.3v , και 1 perfomance level , συνεχεια 3d.Συμβουλή μου ,μη δωσεις 1.4 για 24/7, για κανα bench ok, εξαλλου, θα σου δώσει αντε και 25mzh ακομη (που αν εισαι με την αισχρη μαμισια ψυξη χλωμό το κόβω) , το κύκλωμα τροφοδοσίας της gt ειναι τα 2/3 σε ισχύ της ultra και δεν ειναι για πολλά πολλά.. αν μπορέσεις βεβαια με καποιο τροπο να ψυξης τη μικρή ευθεία ψυκτρούλα ίσως να εισαι καπως καλυτερα με 1.4

Link to comment
Share on other sites

Atitool artifact test

core=413

mem=550

Οι μνημες με παραπανω συχνοτητα εμφανιζαν μικρες τελιτσες.

Πραγματικα στο Atitool εμφανιζονται πιο γρηγορα τα artifacts.

Οσο για τα βολτ στο πυρυνα και εγω τα εχω κατεβασει στα 1.3v=3d , 1.1=2d.

Οι temps στο atitool εφτασαν 84 core και 60 ambient,απο 59 και 40 σε idle,πολυ ψηλες πιστευω.

Οι δικες σας πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.