Jump to content



Προβλημα μνημης


Dj_Seps

Recommended Posts

Ευχαριστω πολλυ για τις απαντησεις σας!Να ρωτησω ομως και κατι αλλο?Φιλε hipro5 το κατεβασα και το ανοιξα αυτο το προγραμματακι αλλα δεν ξερω τι να κανω!Εκει που λεει να βαλω το μεγεθος της μνημης για να τεσταρει εγω πρεπει να την βαλω ολη?Γιατι στην βοηθεια λεει πως μπορει να κολλησει το συστημα!Μπερδευτικα!!!:o :o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον μετα απο πολλυ παιδεμα καταφερα να τρεξω παλι τις μνημες στα 400 mhz χωρις κανενα προβλημα!Το μονο προβληματακι που εχω τωρα ειναι τα timings τους!Για να δουλεψουν μαζι στα 400 πρεπει να τα βαλω στο 3-4-4-8 που ειναι χαλια.Προσπαθησα να τα κατεβασω για αρχη στα 2,5-3-3-7 και πιο κατω και ριχνει αυτοματα η μητρικη την ταχυτητα στα 333mhz!Βαζω απο μονος μου στο βιος ταχυτητα μνημης στο manual για να βαλω 200(dual)=400 και η μητρικη δεν αλλαζει την ταχυτητα!Την αφηνει στα 333!Γιατι γινεται αυτο ?Μηπως μπορει να με βοηθησει κανεις?Ευχαριστω προκαταβολικα!

Παρακατω εχω προσθεσει και μια φοτο.

post-1530-1416072262,7993_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κι εγώ ένα πρόβλημα. Έχω μητρική Gigabyte GA7VA με (1ο σλοτ) kingston 256ΜΒ DDR στα 266 16x(16Mx8) CL 2.5 up to 133, 2.0 up to 100. Πήγα να πρσθέσω (2ο σλοτ) μια Kingston 256ΜΒ στα 333 8x(32Mx8) CL2.5 up to 167, 2.0 up to 133. Όμως ενώ στο BIOS είτε είναι στο auto είτε στα 133 κι ενώ φαίνονται τα modules στο sisoft sandra εγώ είχα πάλι τα πρώτα 256ΜΒ μόνο. Μετά πρόσθεσα στο τρίτο slot και μια Twinmos 8χ(32Μχ8) στα 400 CL 2.5 up to 200 αλλά πάλι βλέπει τα πρώτα 256ΜΒ στα 266Mhz! Δεν ξέρω πολλά τι να κάνω; Θεωρητικά όλες οι μνήμες έπρεπε να δουλεύουν με ταχύτητα 266Mhz, όχι; Φταίει η σειρά στα slots; Διάβασα το manual αλλά δε λεέι πουθενά κάποια βοήθεια. Μήπως στις DDR ισχύει ότι ίσχυε στις SDRAM διπλής και μονής όψης; Κάθε βοήθεια δεκτή

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.